Va rog o mana de ajutor

Creat de Calin G, Noi 11, 2010, 07:03 PM

« precedentul - următorul »

Calin G

Va rog o mana de ajutor...
Am o staie South NTS 962R si incerc de cateva zile sa fac o trasare,si nu stiu unde gresesc, pentru ca imi apar erori foarte mari.

kod

Dupa explicatia de mai sus, ne-ar fi aproape imposibil sa visam ce fel de probleme intampini la trasare...
Dar hai sa-ti dau cateva idei in urmatoare ordine:

1. Coordonatele punctelor pe care vrei sa le trasezi sunt bune ? avizate de OCPI, sti unde anume "cad" in teren, eventual o suprapunere pe orto, doar pt. verificare :hi:
2. Coordonatele punctelor de plecare sunt bune ? (faci retro de pe biserici, sau borne de ord 4-5 din indesire, sau stiu eu altele metode, det. cu GPS, sau local ?)
3. Metoda de lucru aplicata este buna ? ma refer la programul pe care il ai in statie, adica facee ceea ce vrei tu sa faca ? (nu prea cunosc acest tip de statie)
4. Cat de bine cunosti statia ? ai mai facut trasari cu ea care ti-au dat bine sau nu ?
5. Daca niciuna din intrebarile de mai sus nu te-au pus pe ganduri si toate is bune si frumoase, probabil ai o eroare umana, pe undeva ?

Incearca sa apelezi cu incredere la un topograf din zona ta de lucru, care ti-ar explica cum sa faci acea trasare, si poate va imprieteniti si poate la randul tau mai ajuti si alti colegi aflati la incurcatura :hi:

Numai bine !

Mit

Poate nu ai respecta E si N (le-ai inversat) daca zici ca ai erori f. mari. :hi:

Calin G

Sunt sigur de coordonate (avizate) atat de punctele pe care vreu sa le trasez cat si de coordonatele punctului de statie cat si cea de orientare, determinate cu GPS am facut si retro ca sa ma asigur ca nu este vreo eroare de GPS.
Pentru ca nu mai stiam ce sa cred am cerut ajutorul unui coleg care a facu trasare cu aparatul lui.
Statia o am de un an de zile si am facut multe lucrari cu ea,dar nu am incercat nici o trasare pana acum.
Am incercat in toate 4 programele pe care aparatul le are (Basic Survey,Standar Survey,Mapping Genius,Engineering Genius) ,am introdus coordonatele atat manual cat si automat in forma in care mi le exporta.
Cand am introdus manual de pe PAD, le-am introdus dupa cum aceste mi le cere N,E,Z insa le voi introduce si invers.
Va multumesc pentru sfaturi si am sa revin sper cu o veste buna. :hi:

Mit

La trasare, stai pe un pct. si te orientezi pe altul. Daca ai verificat pct. de statie (GPS) si-i OK, verifica-l si pe cel pe care te orientezi.
In ce constau erorile f. mari? Cum ti-ai dat seama? Fata de ce ai tras aceasta concluzie?
Posibil si coord. de pe PAD sa fie "prin balarii". :hi:

Marian

Cred ca ar trebui mai intai sa verifici pe ortofoto daca acele coordonate din PAD sunt in zona, ca s-ar putea sa "fii prin alt judet!". Abia dupa aia intreaba-te unde gresesti cu statia totala.

dora3mira

Pentru Marian

La o trasare iti poti face planul si determina coordonatele inclusiv in "locale" ca sa nu lucrezi cu prea multe cifre. Cata vreme are deja o ridicare a terenului ( ca sa stie cam pe ce cote merge) si "baza" - cele doua puncte - statia de trasare si orientarea - e ok !
Inclin sa cred ca inversarea valorilor pentru x si y este problema... Poate si z-ul sa creeze probleme daca diferenta de nivel dintre una din laturi si cealalta este mare - sau , mai rau, daca terenul este framantat!

bad wolf

Am impresia ca nu ati inteles ce doreste colegul nostru !
Eu am inteles ca nu reuseste sa faca trasarea cu statia sa, dar aceasta trasare a fost efectuata de un alt coleg cu o alta statie.
In acest caz nu pot fi decat urmatoarelele cauze:
-statia nu are instalate programe corecte trasare si atunci trebuie sa o resofteze.
-colegul  nu stie sa-si foloseasca statia la trasari , in acest caz daca este cineva care a lucrat cu astfel de statii sa-l ajute, sau sa gaseasca o firma dispusa sa-i faca un instructaj.
-statia nu are instalate niciun fel de  programe trasare si este  tot solutia instalarii acestor programe.
Succes !

Modificat de bad wolf (13-11-2010 00:17:40)
Sper sa gasesc cararea corecta !

Ionica34

Salut
Suna la 0311035348 sau 0311035349 si rezolvam.

Calin G

In ultima saptamana am incercat toate sugestiile si am ajuns la concluzia ca distanta trasata este buna,gresit este unghiul cu o eroare de aproximativ 151 grade spre stanga,cred ca e de undeva din setari,asa ca nu imi ramane decat sa o trimit la service in momentul in care am sa ma pot lipsi putin de ea.
Tin sa va multumesc tuturo de sfaturi. :hi:

John Doe

Nu cumva e setata in grade sexagesimale? Daca da, iti da valori cam cu 11% mai mici. Verifica si asta, inainte sa o trimiti la service.

Mit


rares

ce precizie am daca trasez cu o miniprisma de 360 grade si o miniprisma normala ?e la fel ca precizie sau cea de 360 depinde in ce unghi este oglinda?

John Doe

Teoretic, punctul din care iti reflecta semnalul ramane tot acolo, indiferent daca o inclini sau nu. Si daca nu exagerezi cu inclinarea. In plus, prisma e facuta special cu mai multe oglinzi ca sa-ti poata reflecta si semnalele care vin mai din lateral, dar sigur-sigur nu stiu nici eu, nu m-am gândit niciodata la asta. Incearca practic sa vezi ce iese si spune-ne si noua.

topo0805

A intocmit cineva o documentatie pentru urmarirea unei constructii (tasare)? daca da pot sa am si eu acces la ea ?
   
    Multumesc .