autoCAD 2007

Creat de flori183, Oct 22, 2010, 09:44 PM

« precedentul - următorul »

flori183

salutare tuturor :hi:
am nevoie de putin ajutor pt scari si factori de scara ,de unde stiu cu cat sa scalez un desen ca sa-mi iasa la diferite scari?la stilurile de cotare cum sa introduc valoarea corecta ,ma refer la fraction height scale si use overall scale?
multumesc :D

Marian

La noi, in cadastru, in AutoCAD se lucreaza la scara 1:1! Daca vrei sa ai planuri la diferite scari, scaleaza foaia de plan!!!.

John Doe

Nu te-as sfatui sa lucrezi direct in desen la o anumita scara, ti se dau peste cap si coordonate si tot pe urma. Mai bine faci desenele 1:1 (adica scara 1:1000) si lucrezi in layouturi la ce scari vrei. In layout faci un viewport (sau mai multe, fiecare cu scara lui) , si daca îi selectezi conturul in caseta de proprietati vezi la ce scara e, si îl pui la ce scara vrei tu.
Ca sa nu zici ca sunt al dracului, hai ca-ti zic niste factori de scara, pe care trebuia sa-i stii deduce si tu:
0.5 - 1:2000
0.2 - 1:5000
0.1 - 1:10.000

asta e pentru scalare de la 1:1000 la scarile respective. E simplu: 1000/2000=0,5 ; 1000/5000=0,2 si tot asa.

Poti folosi la dimensiuni "Scale factor" daca vrei sa cotezi un desen scalat, adica daca desenul e scalat cu 0.5, tu folosesti factorul de scara 2 ca sa-ti coteze corect.
Daca lucrezi in model space 1:1000 si ai un layout scalat cu 0.5 (scara 1:2000) in care vrei sa cotezi corect, atunci pui si bifa la "Apply layout dimension only". Si tot asa pentru ceilalti factori...

Nu stiu sigur la ce se refera "Overall scale", dar cred ca iti aplica factorul respectiv si in desen si in layouturi. Mai da si tu F1 si incearca.

flori183

multumesc mult,in sfarsit am priceput cum se calculeaza factorul de scara
 :hi:

Mit

Recomand setarea:
Format-Units-meters.
La inserarea rasterelor daca au fost scanate 1:1 le poti insera la scara lor originala: 1:2880, 1:7200 (cum este ex. cadastrului austro-ungar) sau 1:1000, 2000, 5000(L.18/91) etc.

John Doe

Si grija la PLOT; daca plotezi pe formatul ISO A0 (care e in milimetri) un desen la care unitatea de masura e tolul (inch), o sa ai o surpriza daca nu te uiti la factorul de scalare la plotare, o sa-ti dea 1 : 0.0393 sau ceva de genul. Trebuie sa pui 1:1 acolo ca sa iasa bine.
Asta e un exemplu, in ideea ca e bine sa te uiti si la factorul ala de scara, si daca iti arata asa ceva sa stii de unde provine cifra (1 inch / 25.4mm)