Caut un expert

Creat de mike, Oct 10, 2010, 05:28 PM

« precedentul - următorul »

mike

Buna ziua.
Stimati domni, poate ma puteti ajuta. Am solicitat la Arhivele judetene un plan parcelar din perioada interbelica necesar identificarii unui teren revendicat. De la primul raspuns ca "nu detin planuri", am trecut prin faza "nu se gaseste dosarul" si sunt la momentul "nu gasim planul tau". Am facut solicitari Arhivelor nationale Bucuresti, dar am fost retrimis la directia judeteana. Am informatii ca astfel de planuri se gasesc si in Arhiva Nationala. Cred ca cei de la arhive nu se omoara prea tare cu firea, au multe cereri, e mult de cautat, etc...Intrebarea mea este: imi poate recomanda cineva o firma sau un expert, care are dreptul de acces la sala de studiu a Arhivelor Nationale si care, contra cost desigur, poate obtine o copie a planului cautat?
Va multumesc.

Mit

Nu ai spus unde se afla terenul cu pricina. Sat..., intravilan, extravilan... etc.
La Timis de ex. sunt planuri si din 1800, cu atat mai mult din perioada interbelica. Poate nu-i nevoie de o scotocire in arhivele nationale...
 :hi:

bad wolf

Asaa cum a spu Mit, incearca sa identifici amplasamentul terenului, atat dupa adresa interbelica cat si dupa adresa adresa noua dupa organizarea ad-tiv. teritoriala din 1968.
Apoi vom vedea ce se poate face.
Dr pentru indentificarea unui teren conform legilo fondului funciar nu este suficient planul, fie el si parcelar.
E greu de crezut ca sunt planuri parcelare din perioada interbelica.
Bafta.
Sper sa gasesc cararea corecta !

mike

Revin cu completari la primul anunt. Parcela de 5 ha in cauza a apartinut strabunicului meu, veteran din primul razboi mondial. In 1948 a intrat in CAP. La 2 luni a decedat. Detin copie de pe tabloul de improprietarire si un certificat ca a intrat in CAP, documente otinute de la DJAS. Desi este indicata clar zona in ambele documente nu pot proba locatia exacta.  Cum am mentionat, demersurile facute de mine la arhive si alte autoritati s-au lovit de un zid. Referitor la locatie, cu riscul de a parea paranoic am sa pastrez discretia. Pot sa spun ca se afla pe teritoriul vechiului regat deci nu aveam CF, si a fost acordat prin legea 3093 din 1921.  Arhiva judeteana detine mai multe planuri din perioada interbelica, numai ca zona de interes este un fel de Triunghi al Bermudelor, am gasit planuri la N, NV, V, S, SE de zona respectiva, de aceea mi-e greu sa cred ca parcela lui strabunicu` a ramas nemasurata.
In concluzie am ramas cu ultimele sperante la Arhiva Nationala. Reiterez intrebarea, daca ma puteti indruma catre o pf/pj care poate cerceta fondurile Arhivei Nationale.  Va multumesc, respectele mele.

John Doe

Spune totusi ceva si despre locatie, poate citeste postarea cineva care stie ceva. Unii dintre noi au chiar pe-acasa tot felul de planuri si harti vechi, nu se stie niciodata.

Mit

Bun, am inteles ca ti-e frica sa nu-ti ia altii terenu'.
Cauta la OCPI-ul judetului tau lista cu autorizatii, da telefoane si poate reusesti sa gasesti pe cine trebuie.  :hi:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

mike

Va multumesc pt sugestii si amabilitate. Toate cele bune.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !