Ce pareri aveti despre Leica TCR 1205 R00

Creat de atmanenjoy, Sep 28, 2010, 06:23 PM

« precedentul - următorul »

atmanenjoy

Buna ziua,

PEntru o activitatea de topografie, cadastru si geodezie :
Ce pareri aveti despre statia totala Leica TCR 1205 / R100 ? stie cineva cat costa una noua si una second hand ?

VA multumesc anticipat pentru sfaturi.

Atmanenjoy

Modificat de atmanenjoy (28-09-2010 15:32:14)

Alin B.

Seria 1200 reprezinta varful de gama al statiilor Leica, avand foarte multe functii utile pentru lucrari topo-ingineresti ( trasari drumuri, urmarire in executie a diverselor lucrari de constructie) etc. Parerea mea e ca daca nu ai foarte multe lucari ca cele enumerate de mine mai sus nu merita banii ( care nu sunt putini), pentru lucrarile cotidiene de cadastru , topografie si geodezie fiind "supracalificata", ba chiar fiind greoi lucrul cu ea pt astfel de lucrari, unde mult mai adaptate la cerintele specifice sunt seriile 300, 400 si 800 de la Leica.
In concluzie, pt a nu fi gresit inteles, TPS1200 este un aparat extraordinar pentru anume lucrari complexe si cam incurcat pentru altele mai simple .

Modificat de Alin B. (28-09-2010 18:07:16)

djxhouse

la intabulari pe teren toata treaba rezolvi in 30 de minute..., dar cu actele, te zbati 10 zile :)
in rest sunt deacord ce a scris Alin
daca ai lucrari mari, comlexe, esti sigur pe tine, stii ce faci... "poate poate" merita, inr rest.. cumpara-ti un TCR  407, sau 805 si esti acoperit pe urmatorii 5 ani

dtoni

#3
Citat din: atmanenjoyBuna ziua,

PEntru o activitatea de topografie, cadastru si geodezie :
Ce pareri aveti despre statia totala Leica TCR 1205 / R100 ? stie cineva cat costa una noua si una second hand ?

VA multumesc anticipat pentru sfaturi.

Atmanenjoy
eu iti recomand un TC1100 pentru lucari de constructii si cadastru este mai mult de cat suficient il poti achizintiona de aici :http://www.geoaxxis.de/home.php?lang=uk&sec=sec3
eu am folosit unul 3 ani si am fost 100% multumit de el

dtoni

#4

adiiulia

eu am lucrat 2 ani cu o statie totala Leica TCRA 1201 R300. a fost o adevarata bijuterie..... pacat ca nu era a mea ci a firmei la care am lucrat .... si mai pacat e ca acum se pune praful pe ea

geosilva

Daca ai posibilitati materiale . . . treci direct la 1200. Toate celelalte aprecieri ale ante-vorbitorilor le poti lua in calcul, dar decizia o vei lua singur dupa ce incepi sa lucrezi cu acest echipament.
Noi detinem un Smart Station TCRP 1203 R300 (incl. GPS) si practic nu mai este nevoie de altceva ... poate de mai multi operatori la birou care sa prelucreze ce poate face intr-o zi de lucru.

Ca si pret, probabil pe piata externa gasesti la 6000 - 8000 E un TCR 1205 (Germania, Olanda, Anglia).

Modificat de geosilva (05-10-2010 22:37:27)

doru2

pacat de softurile de pe statie care sunt cu 20 de ani in urma...

adrianc

Este o statie buna si foarte buna. Am avut ocazia sa lucrez cu ea un timp. Ai multe optiuni la ea, iti poti aranja meniul exect cum vrei.
Ca minus... 1205 are precizie pe unghiuri de 15cc. Ti-as recomanda 1203 sau 1201 daca tot iti permiti asa ceva.
Aceeasi treaba in aceiasi bani poti face cu niste aparate mult mai precise.
La muncă! nu la întins mâna.

janvaljan

Daca ai bani nu-i arunca pe Leica, indreapta-te spre Topcon sau Trimble.

Mit

Trimble este la propriu, GREA.
O cari in spate, trebuie mai ales la cele robotizate baterie externa; Suge... mult curent.
Topcon, din ce am vazut pe youtube au avansat f. mult si la soft si la hard.
Leica... durabile si precise (am una s.h. din 2000 si "no problem";)
 :hi:

kod

#11
Citat din: adrianc...Ca minus... 1205 are precizie pe unghiuri de 15cc...
:uimit:
... nu cumva 5 sec. ?

adrianc

Da... 5 secunde... sexagesimale... d'alea pe cerc de 360 de grade. Transpus in cercul nostru sfant de 400 de goni rezulta aproximativ 15cc
La muncă! nu la întins mâna.

janvaljan

#13
Citat din: adriancDa... 5 secunde... sexagesimale... d'alea pe cerc de 360 de grade. Transpus in cercul nostru sfant de 400 de goni rezulta aproximativ 15cc
De cand  5 sec sexa sunt egale cu 15 sec centi??
Stiii ca 1 sec sexa = 1.1111(1) sec centi??/
Mai citeste si mai calculeaza !

janvaljan

#14
Citat din: MitTrimble este la propriu, GREA.
O cari in spate, trebuie mai ales la cele robotizate baterie externa; Suge... mult curent.
Topcon, din ce am vazut pe youtube au avansat f. mult si la soft si la hard.
Leica... durabile si precise (am una s.h. din 2000 si "no problem")
 :hi:

Cu cate tipuri de statii ai lucrat ? De cati ani lucrezi ?
Cred ca ar tre bui sa o lasi mai usor cu laudarea calitatilor statiilor leica.
Nu sunt proaste dar nici de lauda .
Asa ca mai usor...