Un sfat va rog referitor la o trasare

Creat de stefax21, Aug 15, 2010, 12:33 PM

« precedentul - următorul »

stefax21

Trebuie sa trasez o constructie destul de mare si am o mare  problema cu baza pe care sa facut ridicarea topografica .Am verificat reperele date cu gps-ul care sunt 4 la numar si am intre 3 si 4cm diferenta pe coordonate . Una dintre solutii ar fi o drumuire inchisa si facute compensarile pe fiecare statie. Mentionez ca nu am o mare experienta in trasari si de aceia astept sfaturile voastre .Sunt la a doua trasare a unei constructii care ar urma sa o fac la prima a mers destul de bine si trasarea am facuto numi din coordonate reference line .

Mit

La masuratorile GPS, fiecare punct masurat este determinat ca si un punct geodezic, pe cand la masuratorile cu statia totala, daca stai in A si masori pe B, acesta din urma, chiar daca este o statie, va avea erorile transmise din A si va fi ca un punct radiat; daca ai o drumuire in vant, coord. ultimei statii vor diferi de coord. acesteia masurate cu GPS. Deci, in concluzie, iti recomand sa iei de bune punctele determinate prin GPS si celelalte statii intermediare masurate cu st.totala compenseaza-le. Statiile GPS determina-le "static". Acolo unde este posibil, recomand trasarea punctelor importante din doua puncte de statie, (eventual cu 2 st.totale in acelasi timp) si facand media trasarii.
Diferenta de care spui ar trebui sa fie la o lungime a bazelor de 300-500m.l. (este normala, dupa cum spuneam mai sus)
Depinde cum abordezi situatia si in functie de natura c-tiei. (daca-i metalica, masoara de zece ori inainte de a bate cuiul.
Incearca sa trasezi numai cu coordonate introduse de tine-n aparat. Daca folosesti programele din aparat, macar verifica ulterior si prin alta metoda.
Spor... la trasari ( is cele mai OK: nu te mai lupti cu OCPI-urile)  :hi:

Modificat de Mit (15-08-2010 21:29:01)

gude2008

Asa cum zice Mit, determinarile gps au ca referinta elipsoidul, deci e normal ca o verificare in local sa-ti de a- diferente.
cel mai bine le compensezi, sau daca ai o statie mai noua care iti compenseaza in timp real erorile de colimatie si index, poti face o retro pe aceste puncte (si retro compensata) si de acolo deterimini in local a doua baza.
Spor la treaba!

sacoracad

Pana una alta cu un GPS dubla frecv RTK rezolvi problema rapid si exact. :hi:

Kaleh

Da' la setarile statiei te-ai uitat? Presiune, temperatura (mai ales...), tipul de prisma...? Si mai depinde de zona unde lucrezi, la Mangalia de exemplu ai circa 90 cm/km diferenta pe distante intre statia totala si GPS. Chestia cu deformatiile, mai tii minte? Asa ca nu te ambala sa compensezi, vezi daca tu esti in ordine. Si mai tine minte una: La constructii, se lucreaza cu sistem local, tocmai ca sa scapi de deformatiile datorate sistemului de proiectie...

Kaleh

Si NICIODATA nu lucra in constructii cu gps RTK, daca nu vrei necazuri. Au precizia de un deget, si in constructii lucrezi la virf de ac. Daca vrei sa dormi noaptea...