ce parere aveti despre pig-pongul dintre institutii

Creat de s_mihai0481, Aug 12, 2010, 12:56 AM

« precedentul - următorul »

s_mihai0481

sunt curios daca si prin alte judete se intampla ce se intampla la mine in judet, adica:
-fiecare primarie e cu legea ei
-fiecare BCPI e  cu regulile lui
in conceptia multor functionari publici, topografii sunt acei oameni care dupa parerea lor tin umbra degeba prin institutiile lor, de aici si ping-pongul pe la usi (stampila pe timbru', verificarea la ventile si multe altele de care cred ca v-ati izbit)
sunt foarte dezamagit!

dtoni

Nu stiu in ce judet iti practici meseria dar eu iti pot garanta ca acelas lucru se intimpla si PH, CV, BV, TL, CT, HR, CS, IF, IL si nu in ultimul rand BUCURESTI.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse

:nebun:
ma regasesc exact in ceeace scrieti.
din acest motiv eu nici nu merg in alt judet sa intocmesc documentatii, ca trebuie sa fac 10 drumuri pana cand pot finaliza o lucrare.
pe de alta parte.. eu stau de prost in fata clientului in cazul in care am o completare la un dosar (act aditional de la primarie) ca de ce nu i-am zis din prima, de ce nu i-am cerut nu stiu ce act... si atunci degeaba incerc sa-i explic ca "asa merg treburile in Romania" ...
ca odata asa e bine, altadata trebuie sa faci altfel.. si etc etc etc

nici nu ma astept, nu am sperante ca va fii mai bine in Romania..

dar va zic alt caz. cum este la OCPI/ANCPI e cat de cat bine...
sa vedeti la electrica cum ii..
sa vezi cum e sa astepti dupa un aviz pentru bransament.
am vb cu un prieten bun care e ing. electrician si zi de zi umbla pe acolo sa ma ajute cu un aviz, si a zis bine.. te rezolv in ~4 saptamani.

dupa 6 saptamani il sun si incepe cu tot fel de dume, vorbe...
merg la electrica.. si vezi ca s-a pierdut dosarul, ba ca s-a gasit, ba ca nu stiu ce, ba ca stanga, ba ca dreapta... degeaba inregistreaza totul electronic. totul e mult mai incurcat decat la ancpi/bcpi.
am prieten care de 5 luni asteapta un aviz pentru bransament si inca nimic nimic nimic.
deci eu sunt bucuros ca la noi cat de cat se respecta termenele. +/- 2/3 zile

Hai Romania
 :hi:

Mit

Azi am mers la medicul de fam. sa-mi fac o programare la eco. si asistenta mi-a zis ca a plecat definitiv in Franta... Mi-a dat de gandit si mie... :nod:  :hi:

kod

da, asa e la fel peste tot !

Problema de 1000 puncte :hi:
Sa te afli in situatia unui client oarecare care vrea sa-si construiasca o casa pe un teren la limita intravilanului, fara PUZ, fara utilitati etc. ...a sa nu uit fara plan parcelar de la primarie :limba:

s_mihai0481

pe mine ma fascineaza notele de complectare ce le primesc. in fiecare saptamana ma uimesc ca boul la poarta noua. acelasi gen de lucrare avizata de un inspector,  la altul nu e buna. te face sa innebunesti.........si inca ceva. sunt satul de sintagma "ai luat bani de la oameni" de parca am bagat mana in buzunar la cineva sau cine stie lucrarile aste ase fac de la sine.

djxhouse

s_mihai...  cine iti zice, si ce intelege sub  "ai luat bani de la oameni" :hi:

doru2

imi amintesc si eu aventurile de prin romania unde faceam 10% topografie si 90% asteptam pe la usi si la diferite cozi ca la casa de nebuni. este o rusine. nu vreau sa incep povestea cu "aici...' dar sa platesti un functionar public din banii tai, adica din taxele tale, iar apoi acel functionar sa-ti dea cu tifla si sa te umileasca pe  la usi este o adevarata catastrofa... si nu vreau sa incep iarasi cu povestea, dar ultimul care pleaca, stinge lumina!

Modificat de doru2 (14-08-2010 01:24:44)

John Doe

Asa e sistemul. Probabil asta meritam. Democratia este o orânduire in care toata lumea capata ceea ce merita majoritatea, ce sa mai zic...

Alin B.

Am primit 5 referate de completare la 5 lucari de prima inscriere, inspectorul invocand ca am completat gresit tabelul de miscare parcelara. Durerea e ca doar anul acesta am depus peste 200 de lucrari de prima inscriere cu tabelul de miscare parcelara completat la fel si toate au fost bune ( cel putin din acest punct de vedere).
  Toate acestea plus multe altele m-au facut ca in ultimele doua saptamani sa caut destinatii de emigrare. Nu sunt inca 100% hotarat pt. ca am muncit mult aici si ar insemna sa renuntla tot, dar trebuie sa iau in calcul si aceasta posibilitate pt ca mi-am pierdut speranta in mai bine. As fi ipocrit sa ma plang din cauza traiului material pt. ca totusi majoritatea dintre noi cei care activam in acest domeniu larg , cred ca o ducem binisor. Din pacate traiul maerial satisfactor nu este suficient atat timp cat te lovesti de nepasarea si incompetenta functionarilor din toate domeniile importante : administratie, sanatate etc.
   Totusi o mare vina o avem noi , toti. Cati dintre noi au luat atitudine atunci cand au fost incalcate flagrant drepturile sale sau ale colegului/colegilor sai ? Putini sau niciunul ! Preferam sa ne tinem gura respectand acel proverb care spune multe despre felul de a fi al romanului : "capul plecat sabia nu-l taie" !
   Personal am hotarat ca nu voi pleca din tara pana cand nu voi avea inima impacata ca macar la nivelul meu am incercat sa  fac ceva pentru a schimba lucrurile in bine. Apoi , daca in continuare nu se vor intrezari semne de mai bine , voi pleca fara sa ma uit in urma , cu toate ca probabil m-i se va rupe sufletul deoarece sunt extrem de legat de locurile in care m-am nascut .
    Am discutat in repetate randuri aici pe forum despre necesitatea de a ne constitui intr-o organizatie profesionala care sa ne reprezinte interesele. Din pacate , ca intotdeauna , am ramas la discutii !!!