pod habonat

Creat de mp, Iul 27, 2010, 06:28 PM

« precedentul - următorul »

mp

Buna ziua
Voi ce aparatura ati folosi pentru trasarea unui pod habonat pe tablier metalic?
Eu, in prima faza a lucrarii, executia culeelor si a pilelor, am trimis in teren 2 echipe dotate cu Leica 1205 si acum voi achizitiona si o nivela Leica Sprinter 150 M. Multumesc

Mit

" Sculele " se aleg in functie de precizia ceruta si tolerantele acceptate la astfel de lucrari. Vezi caietul de sarcini, discuta mult cu proiectantul si executantul - constructor vis-a-vis de tolerante .
La o prima vedere, aparatura ta ar fi cam OK d.p.d.v. al caracteristicilor, dar f.f. importanta in astfel de lucrari de trasare este baza de trasare. Posibil sa ai nevoie de doua statii totale, a.i. sa trasezi acelasi punct din doua statii; ar fi necesara trasarea unghiurilor prin procedeul "cu precizie ridicata", etc. ...

mp

Multumesc
baza de trasare am rezolvat-o, borne de beton in zone protejate, drumuire sprijinita la capete, centrari fortate, cate 10 serii de citiri, pozitia 1 si 2, medii, compensari, tot tacamul, ca la carte. Da, mi se pare o idee excelenta trasarea aceluiasi punct din doua statii diferite. Executantul suntem noi, ca firma de constructii, eu reprezint departamentul topo, colaborarea interna este excelenta, consultanta, proiectantul, beneficiarul, toti sunt foarte deschisi si comunicativi. Caietul de sarcini, la constructia betonului impune 1 cm, nu am ajuns inca la capitolul tablierului metalic. In multele calatorii am gasit pe dealuri, prin alte tari, borne geodezice cu un filet incorporat... era o alta idee doar, care imi suradea la un moment dat. Leica 1205 imi da 5 secunde, vizele vor fi scurte, pentru trasarea cofrajelor, aici va fi simplu.. dar pe masura ce se vor inalta pilonii va fi un pic mai dificil  64 de m inaltime. intr-un documentar despre podul Millau, am vazut ca ei trasau pozitia cofragului cu gps-ul. ok, avem si sistem de 2 gps-uri, putem calibra site-ul, vom trasa cateva puncte si cu statia si cu gps-ul, vedem cum raspunde, ce diferente avem

gude2008