smart station

Creat de felipe, Iul 17, 2010, 01:06 PM

« precedentul - următorul »

felipe

Ce pret o fi avand Smart Station leica?A folosit cineva vreodata asa ceva?

geosilva

Salutare,

Noi detinem un asemenea echipament>
Costul este compus din urmatoarele:
- statie totala de ex. TCR 1205 - aprox. 8000 E - SH
- comunication side cover - cca 600 E
- adaptor smart antenna - 500 E
- antena GPS ATX 1230 (GG) (+) - aprox 5000 E - SH
- modem GSM extern (500 E) sau telefon cu cartela de date
- firmware updatat - cca 300 E

Faci tu calculul total.

Lucreaza super si creste substantial productivitatea.

felipe

cca 15 000 euro?se poate adapta la orice statie totala?

geosilva

Acest sistem se poate folosi numai pe seria 1200, oricare din modele.

doru2

pretul total se apropie mai degraba de 40 000 dolari, nou.
 
 parerea mea: e ok, dar nu am folosit niciodata capabilitatile smart, pentru simplul motiv ca n-am zece maini, tot doua am montate :) nu asa se  obtine productivitatea, prin faptul ca si colectezi gps si dai si retrointersectii in acelasi timp..:) basme si povesti. in rest e o statie 1200 cu un gps, le folosesti cum doresti, dar s-ar putea sa te cam coste capabilitatea "smart" pe care nu o folosesti veci...mai bine o statie care-ti place si un gps care merge bine in zona ta decat o chestie care te stoarce de bani. e marketing, te obliga la statie si gps leica.

geosilva

Intradevar, in anumite configuratii poate ajunge si la acest pret.
Productivitatea creste prin simplul fapt ca nu-ti mai pui problema existentei punctelor vechi de pe care sa incepi lucrarea. Dupa ce statia si-a determinat coordonatele folosind antena GPS te orientezi pe urmatoarea statie, care deocamdata este cu coordonate necunoscute, si incepi masuratorile. Cind te muti in a 2-a statie o determini si pe aceasta GPS si atunci echipamentul iti recalculeaza automat pozitia tuturor punctelor anterior masurate.
Bineinteles ca poti face acest lucru si cu o statie totala independenta de un sistem GPS, dar atunci va trebui ca initial sa stationezi punctele de statie cu sistemul GPS, sa introduci coorodnatele instatie si apoi sa incepi lucrarea, aceasta conducand la o pierdere de timp.

Din punctul meu de vedere, daca se dispun de resursele financiare adecvate, se merita o asemenea investitie.

Ar mai fi multe de spus ... dar acum trebuie sa plec.

doru2

ma rog, e o opinie. eu am alt stil de munca iar lucrarilor prin care stabilesc reteaua le acord o atentie deosebita. nu ma joc, aici nu e de joaca si te arzi. de aceea nici macar nu iau in considerare o asemenea optioune. repet, nu acolo se obtine productivitatea. din pacate cu leica castigi cateva minute unde nu trebuie iar apoi pierzi zile intregi facand lucruri simple care ar trebui sa mearga de doua ori mai repede.

 e doar o parere si, evident, depinde de preferintele fiecaruia.