Setare coordonate STEREO 70 in AUTOCAD 2007

Creat de corinaa, Iul 03, 2010, 11:51 PM

« precedentul - următorul »

corinaa

Salutare,

O sa incep prin a spune ca sunt incepatoare in ale Autocadului asa ca sper ca intrebarea mea sa nu para prea naiva. As vrea sa stiu cum setez in Autocad coordonatele in STEREO 70.

Corina

John Doe

Cred ca la asta te referi:
Deocamdata, mergi in Format -> Units, alege la lungimi "Decimal" cu 3 zecimale, la unghiuri alege "Grads" (centesmale) cu patru zecimale. Pune si bifa la "Clockwise", adica sensul de masurare al unghiurilor sa fie sensul orar.
Daca chiar vrei sa nu-ti fie inversate X cu Y, apasa "Direction..." si alege directia zero pe nord (standard e pe est).

corinaa

Sincer nici nu stiu. E u lucrez mai mult in GIS, dar mai am de-a face cu planuri facute in autocad in care este mentionat ca sunt executate in proiectia STEREO 70. Pe mine ma intereseaza sa le transform din dgw in shp, insa in acelasi timp sa stiu si in ce proiectie este fisierul dgw ca sa pot face o trasformare corecta, cu respectarea proiectiei.
     Sper ca am fost cat de cat clara.


     Corina

doru2

corina, autocadul nu are asemenea capabilitati si nici nu conteaza, nu are importanta. tot ceea ce trebuie sa stii este ce contine DWG-ul. daca topograful ti-a spus ca e in stereo, atunci trebuie sa-l crezi pe cuvant si sa speri ca e stereo. desi e bine sa afli cat mai multe despre ele. de multe ori aceste proiecte sunt o variatie de stereo, fie mutate fie  au fost "scalate' la ground, adica ridicarea a fost facuta cu factorul de scara 1, pentru a 'pusaca' cu terenul si pentru ca activitatea de proiectarea sa se faca mai usor.

 deci, daca e stereo, sereo, convertesti pur si simplu linie cu lini si specifici in shp ca e proiectie stereo. cand faci conversia nu se produce o trasformare  ci doar o conversie. nu-mi mai amintesc daca erau comenzi care sa-i ceara proiectia dwg, oricum eu le converteam pe bucati. daca cere, spui stereo, sau daca poti sa-i asociezi o proiectie in catalog, o asociezi stereo atat, dar asta in arccatalog nu in autocad.

 proiectia are importanta doar atunci cand aduci un shp in view, daca ai specificat pentru view si shp un alt datum, se produce o transformare, de aceea e important. dar nu si in cazul dwg. daca il importi si in view ai setat stereo atunci se aliniaza perfect cu orice alte date. desi nu-mi mai amintesc la versiunile arcgis, incepand cu 8, daca se putea specifica in in gis proiectia unui dwg la import. dar daca este cazul atunci ii asociezi acea proiectie care ti-a fost comunicata in scris sau oral de catre cel care a facut ridicarea, dar fii atenta ca de multe ori ele sunt pe langa stereo....

 in acel caz, va trebui sa rezolvi problema in cad:move/scale/rotate sau, mai complicat, sa particularizezi o proiectie pentru a o asocia cu shp-ul respectiv.

 deci, nu trebuie asociata nici o proectie dwg-ului si nici nu se poate i autocad.
 cad-urile mai avansate, civil si ldd au posibilitatea de a asocia proiectii dwg-ului dar ele sunt, oricum, valabile doar in proiectul cad, iar scopul princilpal ar fi alinierea si conversia intre cele doua baze de date asociate oricarui proiect(lld) sau drawing(civil). astfel daca se importa ceva din baza de date survey in baza de date dwg sau proiect, si daca cele doua baze  au specificate fie proiectii, fie scari, fie unitati diferite atunci se produce o transformare la transferul  dintre cele doua baze de date. acestea sunt valabile si pentru operatiile de import export(civil)

 este asemenator cu ceea ce se intampla in cazul importului unui shp in view, sau cum ii mai spune acum (map??). recunosc, n-am mai deschis de multa vreme un gis, s-ar putea sa fi aparut ceva modificari pentru a putea integra mai bine datele DWG, dar daca gis-ul ar putea reconoaste o proiectie si un datum asociat cu dwg-ul , atunci acea asociere se poate face doar cu un soft mai avanssat(civil3d) si nu se poate face in autocad.

 mai povesteste-mi ce vrei sa faci si te pot ajuta, oricum, am facut conversii de dwg-uri in masa, si de shp in dwg, dar nu mai imi  amintesc toate amanuntele, le descurcam, oricum....

  povesteste-mi cum faci conversia si pot sa-ti dau si alte idei/sfaturi. sunt multe metode, de la cele simple de copy/paste, pana la cele avansate din arcinfo cu operatii topologice. oricum in ultimii ani s-au facut ceva progrese si nu mai sunt la curent...

advex

corinaa:
Pentru transformarea dwg in shape poti utiliza Global Mapper, FME de la Safe Software, Autocad Map, depinde de ce ai la dispozitie!
Calea cea mai simpla este salvarea din Autocad in format dxf si importul este recunoscut de majoritatea programelor GIS.
ANCPI a pus la dispozitia utilizatorilor, cu caracter experimental, programul ShapeTransdatRO pentru conversia de coordonate la fisierele shape (shapefile).
vezi http://ancpi.ro/pages/download.php?lang=ro" target="_blank">http://ancpi.ro/pages/download.php?lang=ro

John Doe

@corinaa: vezi daca ridicarea ta corespunde cu ortofotoplanul (îl inserezi in AutoCAD). Daca da, e stereo'70 scara 1:1000.

Kaleh

Doru, te contrazic un pic. Autocad Land  Development (Acad 2000i) are si posibilitatea de a seta o proiectie... La nevoia GIS-ului, coeficientii de la Transdat ajung. Daca fata lucreaza doar pe o zona (judet, sa zicem), poate afla coeficientii de transformare de la Oficiul respectiv. Sau daca s-a intimplat sa fac eu judetul respectiv, informatia e gratuita, (ar fi culmea sa iau bani de la ai mei)  sa ma caute

Kaleh

Tot Doru: Am parte de prieteni, deci am orice orto-foto, la nevoie. Nu le dau mai departe, asta iar mi se pare normal. Ei, mai nou ce capat are extensia .sid, de care in afara de Overlay nu stie mai nici un program (lasa Global Mapper, pe care il dau - tot gratis -, pentru ca il vede, il transforma in jpg, dar nu exista calculator cu asa memorie sa incarce jpg-ul in Acad). Ai vre-o idee?

doru2

kaleh: ldd, cel amintit de mine ca ar avea acele capabilitati este exact programul amintit de tine. e acelasi soft, bunicul lui civil3d, dar tare ma indoiesc ca gis-ul va recunoaste acea asociere...

doru2

da-mi cateva zile sa lansez o intrebare pe orbita sa vad cum procedeaza designerii la noi. stiu de problema si a fost discutata  la noi in firma dar nu mai stiu la ce rezolutie s-a ajuns

advex

#10
Citat din: Kalehextensia .sid, de care in afara de Overlay nu stie mai nici un program...

Vezi ca s-au mai dat solutii pe forum la aceasta problema...
In functie de versiunea ta de Autocad incearca cu AutoCAD Raster Design Object Enabler, disponibil pe site oficial Autodesk.

kod

#11
Citat din: Kalehextensia .sid, de care in afara de Overlay nu stie mai nici un program...

O lectie de recapitulare in legatura cu ortofotoplanurile cu extensia *.SID :hi:

http://topograf.3xforum.ro/post/83/5/Scripturi_in_LISP_AutoLISP/
vezi in special pagina 5 :hi:

si pe aici:
http://topograf.3xforum.ro/post/796/1/Autocatd_si_ortofoto_SID/

mai dati si voi cate un "sărci" pe forum cand aveti nelamuriri poate, poate sa discutat deja :hi:

Toate cele bune !

corinaa

Pentru Autocad am gasit o extensie care imi pune fisierul din autocad in orice proiectie, cu conditia ca apoi sa ma duc in coordinates din arcgis sa iau cu copy acel fisier ce corespunde proiectiei si sa-l redenumesc cu numele fisierului din autocad. Sper ca s-a inteles. Acuma acuratetea nu stiu cat de buna e . Pt ce am avut eu nevoie a fost ok, adica se pupa cu ce era in google earth, insa nu stiu exact precizia...
Era sa uit de numele acelei extensii, poate ii mai trebuie cuiva. Se da search in google arcgis for autocad si printre primele linkuri e unul catre site-ul esri. de aici in colo e usor, se descarca si se urmeaza pasii de instalare.

Multumesc tuturor pt raspunsuri!
Corina

kod

ca precizie, depinde ce datum foloseste arcgis-ul la transformare (adica depinde de parametrii de transformare). Pt. romania poti folosi la trasnformarea din Stereo `70 in ETRS `89 (WGS `84) programul TransDAT de la ANCPI
http://ancpi.ro/pages/receive.php?lang=ro&cale=Li4vZG93bmxvYWQv&file=S2l0X1RyYW5zRGF0Uk9fNC4wMS5yYXI=" target="_blank">http://ancpi.ro/pages/receive.php?lang= ... 4wMS5yYXI=

aici sunt trecuti si parametrii:
http://ancpi.ro/pages/wiki.php?lang=ro&pnu=transformariCoordonate" target="_blank">http://ancpi.ro/pages/wiki.php?lang=ro&; ... Coordonate

Toate cele bune :hi: