Borne topografice

Creat de lilica, Iun 06, 2007, 12:54 PM

« precedentul - următorul »

lilica

Cautarea bornelor a devenit un hobby, o competitie practicata nu doar de catre topografi. Amanunte interesante si o galerie foto la http://www.geocaching.com/mark/" target="_blank">http://www.geocaching.com/mark/


400/407px 37.6KB

sik

Cand am capatat un GPS Garmin, am cautat pe net si e un site unde omu, dupa ce ascunde ceva - un obiect - ii ia coordonatele WGS si le pune pe net.
Acestea pot fi descarcate si pe urma mergi la treasure hunting. Astfel am gasit un pix si o chestie magnetica pentru frigider. Le-am pus la loc si am declarat faptul ca le-am gasit.

Si in topografie este treasure hunting. Pana acum ceva timp era mai frumos sa cauti bornele din reteaua nationala, ptr. ca aveai numai harta, dar acum, cu GPS-urile si parametrii de transcalcul, le gasesti imediat daca exista.
Am fost la un treasure hunt de borne prin Mehedinti. Dupa ce cutreieream o zi intreaga incercand sa le gasesc, cand in sfarsit vedeam una, mi se parea asa frumoasaaa... si-acum mi se par.  :)
Dupa ce le-am gasit, am facut poligonatie GPS pe ele si la sesiunea de masuratori am facut poza de mai jos (pe la 6 AM).


400/300px 11.2KB

Modificat de sik (07-06-2007 13:36:59)

lilica

Bornele topo sunt utile si frumoase, mai putin cazul in care au avut intalnire cu vreun tractor si uita sa-ti declare noile coordonate!


170/121px 7.9KB

ace

borna topo de ~150 ani cu monument dedicat topografilor,geodezilor si cartografilor :)


436/581px 38.2KB

ace

asta-i borna


581/436px 49.6KB

djxhouse

atasez si eu o poza ce fel de borna am gasit in Alaska, USA


581/436px 39.6KB

djxhouse

si langa borna este un copac de "referinta"

djxhouse

si langa borna este un copac de "referinta"


436/581px 62.8KB

valicux

cine ma poate ajuta si pe mine cu un dwg cu puncte de legatura in judetul Olt?ma intereseaza in special pe zona corabia,spre limita cu judetul teleorman...un plan dwg cu drumuri si localitati,stereo...ar fi suficient doar cu drumurile si localitatile...e-mail: E-mail

klu_naravas

adica tu vrei sa faci lucrarea de la birou ca sa inteleg....

mihailavram

nu fi rau klu_naravas
pt. valicux
bornele topo sunt una, drumurile si localitatile sun altceva
personal te ajut daca i-mi oferi o nomenclatura de foaie de plan sa zicem 1:25000 succes

valicux

pentru mihailavram:am deja un plan cu toate punctele de legatura,dar le am doar denumirea si coordonatele,si mi-ar trebuii localitatile si drumurile din judetul Olt stereo sa le spuprapun peste desenul cu puncte care il am eu,ca sa vad unde imi pica anumite puncte....nu am cum sa te ajut cu nomeclatura de plan ca nu stiu nici eu care este...imi trebuie pe DN 54 Corabia-Limita Judet Olt - Teleorman

Modificat de valicux (01-07-2008 18:35:54)

valicux

pentru klu_naravas,nu vreau sa fac lucrarea de la birou,ca eu  am treaba cu terenul,dar firma la care lucrez mi-a pus la dispozie un plan cam aiurea,nu prea se deosebeste cam pe unde pica o anumita borna sau o biserica(ce reclama fac si io :-P) si atunci am zis sa ma descurc eu cum pot si sa incerc sa fac rost de un plan cu localitatile si drumurile pe coordonate,bineinteles daca exista asa ceva!

Modificat de valicux (01-07-2008 18:34:15)

klu_naravas

oricum nu am vrut sa fiu rautacios,dar nu te-ai exprimat chiar clar.
eu te pot ajuta numai cu un dwg cu punctele din romania (semnale sau borne).
daca e ceva da-mi de stire