Experti judiciari - presa

Creat de advex, Iun 21, 2010, 12:03 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

advex


Trinity

Am intalnit de mai multe ori sustinerea ca in efectuarea expertizelor se folosesc doar actele de la dosar .
Cred ( sunt convins de fapt) ca expertii trebuie sa foloseasca toate documentele puse la dispozitia sa de catre partile in cauza, chiar daca nu sunt depuse la dosar, sau cele despre care are cunostinta prin diferite imprejurari extrajudiciare dar care privesc obiectul cauzei,  si mai mult chiar , sa  le aduca la cunostinta instantei.
Numai asa, experetiza poate fi corecta si completa , iar sentinta  nu va fi atacata ulterior pentru.................. coruptie si greseli . Si expertul autoprotejat .

Ca de aici am plecat :In toate domeniile se fac greseli, exista coruptie...

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Trinity

Asa da , se poate trage concluzia ca la expertize se folosesc toate informatiile de care dispui la momentul respectiv .
 Intrucat prin expertiza se solicita parerea expertului, asupra unei situatii de drept si de fapt, prezentarea in cadrul raportului a tuturor informatiilor de care dispune expertul , ( in urma studiului cartilor funciare si a arhivelor, ) nu poate fi categorisita ca depasire a mandatului incredintat . Este adevarat ca unii avocati invoca acest fapt, insa in caz de cercetare sau contra ... stai in picioare iar cei care invoca depasirea madatului incredintat nu fac decat sa te tracaseze putin si sa mai traga de timp .