Al 2-lea congres european de cadastru Bucuresti 6-7 Mai 2010

Creat de TopRo, Mai 06, 2010, 06:36 PM

« precedentul - următorul »

TopRo

http://www.cecb2010.com/" target="_blank">http://www.cecb2010.com/

Se pare ca si Romania este pe harta Europei. Felicitari organizatorilor.

TopRo

O sa revin cu ceva poze in zilele urmatoare. Am participat si a fost foarte interesant...

amx2103

pe cand ceva poze, ...eventual sa ne spui si cam cum s-au desfasurat lucrurile pe acolo! :hi:

bogdyman79

Topro: A meritat cheltuiala?  Asteptam detalii ... si noi (eu si cativa colegi) am avut intentia, dar ne-am razgandit.
Ne dai si noua ceva pareri?
multumim.

TopRo

Pozele au iesit cam urat... au fost facute cu telefonul mobil.

A meritat cheltuiala ... fiecare tara si-a prezentat sistemul de cadastru, unii sunt mult mai inaintati dar tb sa spun ca si noi suntem pe drumul cel bun.

Tb sa remarc Italia unde au implementat un sistem online de depunere si ridicare al lucrarilor cu semnatura digitala (asa ceva ne-am dori si noi :) ) si un sistem de scanare automata prin zboruri a cladirilor neluate in evidenta cadastrala... sistem care le-a adus din impozite aplicate acestor cladiri 185 de milioane de euro in ultimul an.

Deasemenea mai vreau sa remarc si Danemarca unde cadastrul se face din secolul XVII. La ei este interzisa incalcarea proprietatilor de catre oricine, singurii care au drept sa intre pe orice proprietate fiind pompierii si topografii.

Tot la capitolul lucruri interesante as remarca numarul de autorizati din Germania si anume in jur de 1000 la o tara dubla ca suprafata si cu o populatie de 80 miliane de locuitori. ( Chiar s-a redicat o intrebare din partea reprezentantilor DE referitor la necesitatea celor 5000 de autorizati de la noi)


Desemenea s-a discutat despre conditiile necesare pt autorizare si desi stiu ca o sa fiu injurat probabil de cativa sa stiti ca se apropie mai in toata Europa de conditiile impuse de OGR la noi (aparatura, studii , stagiu de 2-3 ani, licente, etc) iar in unele locuri fiind chiar mai drastice.
Multe tari au obligatorii o asigurare profesionala (in caz de daune acestea sa fie acoperite de catre asigurator)

S-a propus adoptarea unui cod de conduita european al topografului pe care o sa il adoptam si noi.


Referitor la taxa de participare... da s-a meritat organizarea a fost foarte buna la Palatul Parlamentului, au fost la discretie sucuri, cafea, apa fursecuri, in prima seara a fost o receptie la Clubul Diplomatic cu masa si program artistic, iar in a doua seara la Carul cu Bere.

Modificat de TopRo (17-05-2010 12:18:38)

goguletz

Multumim frumos, pentru ca ne-ai impartasit si noua aceste informatii.

Acum, imi pare rau ca n-am participat.

bogdyman79

multumim topro, si eu regret ca nu am fost. poate data viitoare

TopRo


TopRo

Urmeaza sa se editeze un DVD cu sumarul conferintei..asa am fost anuntati si o sa il primim toti participantii. Cand o sa il primesc o sa il uploadez pe undeva sa il vada toata lumea interesata

kod