when do we stop teaching the old methods

Creat de gude2008, Apr 20, 2010, 12:41 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

Kod: nu am dorit sa jignesc pe nimeni, dar din cati studenti am cunoscut si chiar absolventi sa stii ca asa este, iar c sa fii multumit iti spun ca si atunici cand am terminat eu(in 1983) , procentul era cam acelasi, diferenta era de "sculele " cu care lucrai si de interesul pe care-l puneai ia a invata. Mai este o diferenta: inainte se lucra topografie, acum majoritatea incep cu cadastrul si , datorita faptului ca regulamentele te obliga sa falsifici masuratorile si se pune mai mult baza pe mc de hartie timpul de perfectionare el mult mai mare si mai sunt si alte motive, dar ma opresc aici....
Mihutza: cu toti avem rabdare cu tinerii care doresc sa practice topografia si ii ajutam , da nu o putem face impotriva vointei lor.
In legatura cu OGR-ul , eu spun cu mana pe inima ca ma voi opune pe toate caile acestuia , pentru ca tot raul si vrajba care exista acum intre topografi este datorat acestuia...
Deocamdata ma opresc aici...
Sper sa gasesc cararea corecta !

advex

#16
Citat din: mihutzaSperam sa vad niste idei, solutii reale la tema de discutie propusa, insa sunt dezamagita....Asa cum am mai spus, ne place sa ne plangem mereu....CINE E DE VINA?
Vechiul proverb care spune: "Calatoria de 100 km incepe tot cu un pas..." este valabil si in topografie. Dezamagirea dispare prin implicare, prin dialog, prin incercarea de a schimba lucrurile.
Rubricile de specialitate despre statii, GPS, software din forum sunt dornice sa primeasca postari, semnale din literatura, noutati, lucrari speciale, manuale, propuneri de la cei care vor sa schimbe ceva...
Nu este cazul sa cautam VINOVATI!

kod

bad wolf, sincer ma simt putin lezat, nu demult cand am terminat eu facultatea, la inceput am fost peste 100, cand am terminat am terminat vreo 60-70, din care acum lucreaza ca ingineri topografi peste 30 din cei care am terminat, si pot sa jur ca si daca ii trezesti noaptea la 3:00 iti aplica perfect formula orientarii, ti-o incadreaza in cadranul respectiv, si multe altele.

mihutza si fascismul, comunismul, capitalismul etc. ca si OGR-ul au la baza principii teoretice bune, dar de la acte pana la fapte, este cale lunga, nu va grabiti sa sustineti o organizatie despre care habar nu aveti, avand ca baza spusele profesorilor, sau alte surse neoficiale. Ca s-ar putea daca studiezi putin problema sa vezi ca "mintile alea luminate" din conducerea OGR-ului sa se regaseasca si-n conducerea altor structuri: ANCPI, UGR etc.

bad wolf

#18
Citat din: kodbad wolf, sincer ma simt putin lezat, nu demult cand am terminat eu facultatea, la inceput am fost peste 100, cand am terminat am terminat vreo 60-70, din care acum lucreaza ca ingineri topografi peste 30 din cei care am terminat, si pot sa jur ca si daca ii trezesti noaptea la 3:00 iti aplica perfect formula orientarii, ti-o incadreaza in cadranul respectiv, si multe altele.

mihutza si fascismul, comunismul, capitalismul etc. ca si OGR-ul au la baza principii teoretice bune, dar de la acte pana la fapte, este cale lunga, nu va grabiti sa sustineti o organizatie despre care habar nu aveti, avand ca baza spusele profesorilor, sau alte surse neoficiale. Ca s-ar putea daca studiezi putin problema sa vezi ca "mintile alea luminate" din conducerea OGR-ului sa se regaseasca si-n conducerea altor structuri: ANCPI, UGR etc.

Kod. Ma bucur ca ai avut o asemenea generatie.Felicitari !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Ionica34

Referitor la ce spunea Mihutza.
Eu am firma in domeniu, m-am oferit sa ajut facultatile, insa am solicitat chestii minore in schimb, precum ajutorul in a traduce manualele sau meniurile in limba romana (nu a fost solicitarea mea, ci a partenerilor care au zis, da le dam , dar sa vedem ca lucreaza macar cu ele).

Crezi ca s-a facut ceva? Nimic!!!
Stiu o facultate unde am intermediat donatii de zeci de mii de euro (echipamente si software). Si ce sa zic : software-ul nu s-a instalat, mai mult a disparut, echipamentele donate la fel, nu mai stie nimeni de ele nimic. Nu se poate!!!
In schimb, facultatile cumpara pe bani grei echipamente de la diverse firme.

Eu ce inteleg de aici e urmatorul lucru : nu trebuie sa le dai nimic, nu or sa le foloseasca, decat daca sunt fortati sau nu au banii sa cumpere.
Cum insa 2007 - 2008 au fost ani buni, cu bani multi pe piata, de ce sa foloseasca produsele donate, cand puteau sa cumpere si sa-si ia si comision? Ce comision sa iei la o donatie? Mai rau te incurca!

Ideea este ca in facultati inca sunt "dinozauri" si "soricei" care nu-i intereseaza meseria.
Cei batrani si-au adus ucenici slab pregaiti, abia iesiti de pe bancile facultatii, care nu-s in stare sa inteleaga cum se face o drumuire, dar sa o explice?
Nu accepta sa aduca oameni cu ceva vechime in locul de munca.
Dupa mine, as desfiinta functia de preparator. Si asistentul sa fie obligat sa prezinte documente solide de practica in domeniu. Iar examinarea sa se faca intr-o comisie din care sa nu faca parte nici un membru al facultatii respective.