urmarirea comportarii constructiilor

Creat de remus147, Apr 19, 2010, 04:46 AM

« precedentul - următorul »

remus147

este cineva care stie cum se face urmarirea comportarii constructiilor?
care este intreaga procedura , in ce consta caietul de sarcini? ma refer la un baraj si o centrala hidroenergetica .

Marian

Daca vrei detalii tehnice, te pot ajuta. Am lucrat asa ceva vreo 10 ani. Despre caietul de sarcini nu-ti pot spune nimic pentru ca depinde de cel care-l intocmeste.

Mit

In primul rand iti trebuie "scule" f. precise (0.5"-1";) si deasemenea 0.5mm+1ppm pe distante, asta ca sa faci treaba buna.
In caietul de sarcini se va mentiona ce precizie se cere, ce aparatura trebuie sa ai... si ... va castiga cine trebuie... :wink2:

bad wolf

#3
Citat din: MitIn primul rand iti trebuie "scule" f. precise (0.5"-1") si deasemenea 0.5mm+1ppm pe distante, asta ca sa faci treaba buna.
In caietul de sarcini se va mentiona ce precizie se cere, ce aparatura trebuie sa ai... si ... va castiga cine trebuie... :wink2:

Da, si, in plus iti tebuie nivela de inalta precizie .
Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

sa auzim, modele/tipuri de nivele de inalta precizie .... :hi: ... recomandari

bad wolf

#5
Citat din: kodsa auzim, modele/tipuri de nivele de inalta precizie .... :hi: ... recomandari
Ex. Topcon DL 101C , +/-0.4mm/dublu km
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

De la Leica ar fi:

    
Leica GMX902 GG
High precision dual frequency GPS + GLONASS receiver
    
Leica TM30
Monitoring Sensor - Every half second counts

System 2000
TCA1800 / TCA2003 / TC2003 Total Stations

    
Leica Nivel200
Precision inclination sensors

    
Leica NA2 / NAK2
Leica NA2 / NAK2 Automatic Levels

Technical Data    

NA2 / NAK2
Accuracy*
    0.7 mm (dependent on staff, technique)
0.3 mm (with parallel-plate micrometer)
Magnification     standard: 32x
FOK73 eyepiece (optional): 40x
Shortest focusing distance    

1.6 m
Compensator setting accuracy    

0.3''

* Per 1km double run

Leica DNA03 / Leica DNA10
Leica DNA03 & Leica DNA10 Digital levels
DNA03
For height measurements with 0.3 mm standard deviation per km double levelling (invar staff).

DNA10
For height measurements with 0.9 mm standard deviation per km double levelling (invar staff).

Bineinteles ca si ceilalti producatori au astfel de "scule"..., asteptam si alte pareri
 :hi:

gude2008

urmarirea in timp a constructiilor!
 cele mai complexe urmariri la noi in tara se fac la constructiile hidrotehnice( baraje, ecluze,..etc) se urmarasec atat tasarile cat si deformatiile orizontale.
de prin anii 50 cred, se tot fac aceste urmariri cu diferite tipuri de aparate si diferite precizi de la 1sec de arc pana 5-6( asta la teodolite si staii totale), compensate riguros (deja geodezie)
prima faza incepe cu verificarea stabilitatii reperelor de referinta,
2. se efectueaza calculul deplasarilor marcilor de tasare si deplasarile orizontale
3.stabilirea preciziei masuratorilor, compararea erorilor inregistrate cu cele admisibile
4.se intocmeste diagrama de evolutie in timp a deformatiilor (asta dupa primele 4-5 cicluri)

John Doe

Foarte bune sunt si nivelele Koni, alea cu mira dubla de invar.

Si in minerit se faceau chestii interesante mai demult, acum nu mai stiu: urmarirea deplasarilor suprafetei la exploatarile subterane, urmarirea verticalitatii puturilor.

merlin

Ma poate ajuta cineva cum se procedeaza la verificarea deplasarii stalpilor unei constructii de la axe?Cladirea este S+P+2E la nivel de structura.

gude2008

cu ruleta:)
dai axele pe placi la fiecare nivel, eventual cu un "offset" in interiorul cladirii, ca sa-ti poti construii un aliniament si de aici cum ziceam, cu ruleta din aliniament pana la fata stalpului (ti cont de dimensiunile stalpului, din ax pana la fata lui)
sau daca ai laser la statie e si mai simplu

antoncristiann

cine ma poate ajuta cu modele de asemenea studii?

bad wolf

#12
Citat din: antoncristianncine ma poate ajuta cu modele de asemenea studii?

Pune mana pe Topografie Inginereasca de Cristescu  !
Si citeste cu multa atentie.
Vei gasi acolo.
Nimeni nu-ti poate da un model pt asa ceva pe acest forum .
Bafta !
Sper sa gasesc cararea corecta !

advex

#13
Citat din: gude2008cu ruleta:)
dai axele pe placi la fiecare nivel...

Graba strica treaba! Daca ajungi sa rezolvi problema cu ruleta, este deja prea tarziu. Sper sa nu avem "turnul din Pisa" disponibil... Se discuta de urmarire nu de verificare trasare!

Normativul P130/1999 elaborat de MLPAT reglementeaza activitatea in domeniul urmaririi constructiilor, vezi: http://www.bicau.ro/static/legislatie/p_130_1999.pdf
Metodele de masurare tin de topografie inginereasca si le gasesti in diverse manuale, utilizand nivele clasice, digitale si terminand cu sisteme GPS, inclinometre, senzori triaxiali etc
De la vecinii moldoveni avem pe net un curs, cu o terminologie haioasa: http://www.scribd.com/doc/19704978/Urmarirea-Comportarii-Constr-Curs-Prelegeri-DS

Spor la studiu!


330/581px 38.8KB

Kaleh

Nu am vazut nimic haios la terminologia moldoveana. E drept ca uneori "sageata" era de fapt vector, dar in rest este un curs cuminte si documentat.
In ce priveste restul (adica un alt comentariu), eu am dat axele pe placa cu teodolitul si ruleta, plus un ac de cusut ceva mai mare. Si era Casa Republicii, iar faptul ca scriu aceste rinduri inseamna ca nu am disparut in drum spre casa, cum din pacate s-a intimplat cu multi colegi de breasla care au lucrat acolo... Dar am fost singurul care a lucrat cu acul si tot singurul care a avut broaste de nivelment si a plecat mereu din acelasi punct (primit cu proces verbal...), indiferent de nivelul la care s-a ajuns.