coduri nebune

Creat de idlewild, Apr 13, 2010, 03:26 PM

« precedentul - următorul »

idlewild

Salutare

Am si eu o rugaminte la voi dc aveti timp si ma puteti ajuta.

Ma chinui de imi sar capacele sa inteleg cum sa folosesc codurile pe teren ca at. cand vin la birou sa uneasca topolt tot, doar eu apoi sa mai fac pe ici pe colo modificari...sau dc aveti vreo idee de alt program pt aces uz ar fi super.


Multumesc

goguletz

Salut

Sincer, nu cred ca te ajuta prea mult unirea automata a punctelor, pentru ca asta presupune sa fii extraordinar de meticulos si de exact in teren (lucru foarte greu de realizat). Trebuie sa masori punctele intr-o anumita ordine, si sa nu-mi spui ca nu-ti "scapa" puncte din cand in cand; vei observa ca le uneste aiurea si atunci trebuie sa intervii, sa corectezi. Decat sa "pierd" 2 ore pe teren, prefer sa "pierd" o ora la birou sa le unesc, bineinteles in functie de coduri.

Multa bafta!

kod

nu, neaparat, adica nu poti gresi de ex. la drumuri, cand axul tot ax va fi, taluzul tot taluz, margine drepata ...etc. la lucrurile acestea se greseste f. greu (nu imposibil), dar cand ai de unit zeci, sute de km cel mai bine sa lucrezi cu coduri si sa-ti usurezi cat mai posibil munca, si atunci folosesti coduri, si unirea automata dupa coduri daca este posibil.

Toate cele bune !

John Doe

De acord cu goguletz.
Nu cunosc nici o metoda/procedeu care sa-ti automatizeze munca in aceasta masura. Depinde foarte mult ce fel de teren ai masurat. In general, toata chestiunea asta depinde de experienta si de stilul de masurare, editare, prelucrare etc. pe care ti l-ai format. Lucru care nu se poate explica pe forum.

Kaleh

Am vazut soft care face asta fara probleme. Si unde vezi ca sare linia peste sosea, trebuie sa schimbi codul si sa refaci desenul... Am vazut, dar nu il am... In ce priveste lista de coduri, cred ca trebuie sa intri in TopoLt, si sa modifici codurile dupa cum le ai tu. Cristi foloseste codurile lui, le-a pastrat si in TopoLt. A'propos, ce stiti, mai si face masuratori Cristi? Sau a ramas pe vinzare de soft? Ca de prin '99 nu stiu nimic...

Kaleh

Mai am si acum discheta cu "Aria" si "Rappct"...

adrianc

E destul de simplu. Iti creezi tu niste coduri, sau preiei de la altcineva unele si le separi in coduri pentru obiecte punctuale (borne, geigere etc) si coduri pentru obiecte liniare (ax, taluz, [stanga/dreapta; sus/jos] etc) la care adaugi si un cod de start (aici iti recomand sa citesti si helpu de la topolt, e destul de explicit). De exemplu pentru gard stanga ai codul 15, iar pentru gard stanga-start (punctul din care incepe gardul) ai 0015 ca sa-ti fie mai usor. Dar toate acestea gandestele in functie de aparatul pe care il folosesti si posibilitatea de a introduce coduri in el. De exemplu cele mai noi iti permit sa creezi linework-ul direct din aparat si sa exporti dxf-ul.
Ca sa faci asta si sa nu trebuiasca sa modfici prea mult trebuie intradevar sa fi foarte atent pe teren, sa ai tot timpul in cap unde incepe linia si unde vrei sa o intrerupi.
Apropo, vezi ca topolt-ul are si niste tutoriale pentru asa ceva.
Bafta!
Pentru ceilalti, nu mai descurajati omul, lasati-l sa incerce si sa-si faca o idee proprie despre metoda asta.
La muncă! nu la întins mâna.

Kaleh

Cine il descurajeaza? Cum am spus, masoara cu codurile lui, iar in topoLt modifica lista de coduri, asa ca toate punctele raportate cu topoLt vor avea coduri recunoscute. Nu mai stiu unde se modifica lista de coduri, dar stiu ca se poate. Sa cotrobaie baiatul prin setarile de la topoLt.

zamfy

Se poate uni foarte usor automat dupa coduri, cu urmatoarele conditii:
1.Trebuie sa aveti instalat softul TopoLT in calculator (preferabil v. 7.5, cea mai buna dupa parerea mea)
2. Trebuie sa aveti instalat softul Proflt in calculator (preferabil v. 10.3)
3. Dati comanda profcfg si la Unitati setati fisierul de interpretare coduri puncte C:\Program Files\TopoLT\TopoLT.cod (nu Proflt.cod) ca sa gaseasca codurile din pct. raportate cu TopoLT. Atentie, punnctele raportate in desen trebuie sa fie blocuri cu atribute (TopoLT le descarca asa implicit).
4.Presupunand ca ati lucrat cu codul "ax" pentru ax, "drum", "md"  pt. marginea drumului, "lim" pt limita de proprietate,
dati urmatoarea comanda: autopl, scrieti exact cum este codul, de ex. daca este "Ax" scrieti Ax, daca este "ax" scrieti ax s.a.m.d., apoi selectati primul punct al axului si urmatorul pct. si creati profilul longitudinal.
5.Dati comanda autopt, selectati profilul longitudinal creat mai inainte, la prompt apare distanta fata de ax 35 de m, pt. cele mai bune rezultate puneti maxim 15 m si la distanta fata de linie unde scrie 3 m puneti 0.8 m (aia reprezinta cat de "stramb" sa fie profilul transversal.
6. Dati ctrl-s pt. ca programul mai crapa uneori la comanda asta!
7.Dupa ce s-au creat profilele transversale, scrieti comanda Joinpts, selectati profilul longitudinal si apoi scrieti codul dupa care vreti sa va uniti punctele, de ex: drum sau lim. Deoarece aveti profile, el stie care este stanga si dreapta axului si le uneste corespunzator :). Atentie, le uneste exact cum ati facut profilul longitudinal, asa ca s-ar putea sa sara peste intersectii si curbe, dar dati un trim si se rezolva.
Le uneste in proportie de 80 % corect...Eu am unit astfel o lucrare de 42000 puncte cam in 45 de min. Sper ca am fost destul de explicit si succes! Pt. mai multe detalii, scrieti-mi pe privat.

kod

cine are sa-mi trimita si mie kit-ul ORIGINAL de TopoLT vers. 7.5 ?! (il am si eu dar nu mai stiu unde l-am pus) :hi:

skorpyonsys


kod