Avantaje vs dezavantaje statii totale

Creat de djxhouse, Apr 12, 2010, 11:55 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Actual folosesc un Leica TC407.
Avantajul acestei statii este ca am suruburile de fina miscare in partea stanga si partea dreapta.
Adica ambele maini le pot folosi in acelasi timp, iar butonul de masurare este in partea dreapta. Adica pot sa tin ochiul pe prisma tot timpul si pot sa masor fara nici o pb.
Cateodata am cazuri ca trebuie sa masor la indepartare, iar am sanse sa pierd omul cu prisma. Dar daca mereu il tin cu "ochiul" totusi nu il pierd asa usor.
Celalat avantaj ar fi ca are surubile de fina miscare sunt infinit. Adica nu ma trezesc ca mai vreau sa misc un pic, si se opreste.


Dezavantaje.
Daca sunt distomate care masoara pana la 200m, de ce nu au pus distomat pentru a citi inaltimea aparatului??? De ce trebuie sa-l masuram tot cu ruleta.
Cel putin ar fi 2 optiuni... citire automata sau introducere manuala inaltime aparat.
(in cazul in care trebuie ar trebui introdus alta inaltime pt aparat).


Am avut ocazia sa masor cu in Pentax W-825EX ... dar am gasit un lucru foarte incomod cel putin pt mine.
Butoane de fina miscare sunt pozitionate nu prea comod (ambele pe partea dreapta).
si plus ca trebuie sa blochezi, deblochezi miscarea pe orizontala si verticala.
apoi am mi s-a intamplat ca mai trebuie sa misc un pic, si n-am mai putut. dai la rotire pana la mijloc, si incepe sa vizezi din nou.

plus ca avea optiunea de focusare automata. comic era ca am vizat la 5m, dar focusa in alt loc.

sper ca nu am jignit pe nimeni. despre butoane asa sunt amplasate si pe topcon, sokkia. sunt curios cat de usor e sa masori cu acele statii?

astept alte pareri, opinii, observatii  :hi:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !