Angajam inginer geodez

Creat de romtop, Apr 12, 2010, 10:14 PM

« precedentul - următorul »

romtop

S.C.ROMTOP .S.R.L. BOTOSANI  ANGAJEAZA INGINER CADASTRU (2 posturi) pentru realizarea documentatiilor de cadastru.Relatii la telefon 0231530101 sau 0751119200 - dl. Ioan Roman.
Salariu avantajos , beneficii .

Trinity

Sunt absolvent de 3-4 ani de politehnica- cadastru  , cu ceva vechime in activitatea practica (5 ani ) . Pot lucra cu statii totale , cu GPS , in oricare mediu CAD , cu oricare program de calcul , orice fel de lucrari . 
1)   Care ar fi salariul brut cel mai mare la care sa fie OK atat pentru mine cat si pentru angajator. ( la firme de 3-4 angajati ) care face cca 5-10 lucrari /luna . Nu avem lucrari mari - licitate .
2)   la o asemenea firma , ce se recomanda: calculatoarele angajatilor sa fie conectate la internet sau nu ?? Ar fi suficient un post de lucru separat doar cu internet ?
3)   cam care ar fi modalitatea de organizare a timpului de lucru : cate ore pe zi se lucreaza, ce regim are are pauza de masa , cum se procedeaza cu orele peste program si lucrul sambata .
Puteti sa imi dati niste sfaturi sau idei ? sau pareri .
Doresc sa renegociez contractul si sa fie Ok atat pentru mine cat si pentru angajator.

Modificat de Trinity (30-10-2010 07:42:34)

John Doe

Raspunsuri la intrebarile tale exista, dar depind de foarte multe lucruri, asa ca ce-ti pot spune eu este doar aproximativ, si este doar o parere.
Sa nu uitam de taxele pe care un angajator le plateste la stat pentru salariati; salariile nete cumulate ale angajatilor sunt undeva la jumatate din suma incasata pe lucrari intr-o luna.
Pauza de masa? optionala, dar e o idee foarte buna si in general este cam de o ora, undeva la jumatatea programului, de exemplu intre 11 - 12 AM.
Programul de lucru cel mai "normal" ar fi de la 8 la 16, deci 8 ore cu pauza de masa cu tot.
Orele prestate peste program se fac numai la cererea angajatorului si cu acordul angajatului conform Codului muncii, si se platesc dublu. Daca insa nu reusesti sa-ti faci treaba in timpul obisnuit de lucru si trebuie sa ramai peste program, e de vazut daca ti s-a dat prea mult de lucru, e vreo urgenta sau nu esti tu in stare sa termini ceea ce ar trebui sa faci - de vazut deci daca ar trebui platite sau nu.
Recomandabil ar fi sa fie conectate la Internet toate calculatoarele, si ele intre ele prin retea fiindca la serviciu nu esti ca la puscarie si efectiv de multe ori chiar e nevoie de conexiune. Totusi, daca seful crede ca angajatii stau mai mult pe Messenger decat pe AutoCAD... si mai ales daca si are dreptate si ia masurile de cuviinta... asta e altceva. Lipsa de raspundere si bun simt se compenseaza prin masuri mai drastice, de obicei. Iar inconstienta sefilor prin schimbarea lor.

Modificat de John Doe (30-10-2010 09:56:47)

Trinity

multumesc mult.  astept si alte pareri sa....fac o medie !!!

bad wolf

Triniti nu te prea iteleg, si stii tu de ce, dar trebuie sa intelegi ca angajatorul isi plateste angajatii in functie de ralizarile nete din luna respectiva si atunci cand negociezi o angajare trebuie sa tii seama de calificarea reala(diploma nu inseamna neaparat ca ai si deprinderile necesare in meseria respectiva).
Dupa 3-4 ani de la absolvire nu esti inca meserias, mai ai inca mult timp pana a deveni oarecum meserias.
Mai trebuie sa tii seama si daca omul e autorizat sau nu si ce cat de aut are.
Mai trebuie sa tii seama si de disponibilitatea de lucru prelungit si de lucru in teren.
Programul in topografie trebuie sa fie mai flexibil, ex. nu poti face 6-7 ore de teren si apoi sa mai faci inca 3-4 de birou fara a fi sigur ca nu gresesti tot si apoi repeti tot, deci timp pierdut.
Pauza de masa nu poti sa o excluzi din program decat daca ai numai munca de birou si minim 10 ore si nici  nu o poti stabili la ore fixe pentru ca nu poti intrerupe o lucrare de trasaree (e. la drumuri) ca sa mananci.
Calculatoarele trebuie legate in retea , dar internetul il poti lasa doar la unul, asta depinde de pasiunea angajatilor pentru alte activitati.
Deocamdata atat...
Succes!

Modificat de bad wolf (30-10-2010 12:41:05)
Sper sa gasesc cararea corecta !

mariancornel

in momentul de fata nu vad cum ai putea sa renegociezi decat in jos. daca discutam acum 2 ani altfel stateau lucrurile. eu stiu firme de 200 de angajati care au scazut salariile si au data afara. la firme mici situatia nu are cum sa fie mai buna. acum munca la fel ca si imobiliarele nu mai au o valoare. nu mai poti spune ca intr-o grila - domne la un ing se da atat. nici una nici alta, nu se mai cauta, nu se mai tranzactioneaza. toata lumea tine de jobul pe care il are. poate gresesc eu, dar asta se vede din coltul  meu.
referitor la chestia cu internetul - e foarte folositor pentru 15-20 minute pe zi dupa aia incepe sa te fure peisaju' .niciun om nu poate rezista "tentatiei" :). deci si eu votez pentru tabara "mai bine fara internet".
la pauza de masa e simplu- pentru birou avem o juma de ora pauza peste programul de 8 ore- deci suntem la serviciu 8h 30min.
pentru teren- cand ti-e foame, mananci. cand ai obosit, te opresti.

Modificat de mariancornel (30-10-2010 21:20:12)