TopoLT si VISTA

Creat de lilica, Apr 04, 2007, 08:13 PM

« precedentul - următorul »

lilica

A testat cineva TopoLt pe sistemul de operare VISTA? Incercarea pe doua computere s-a soldat cu mesajul:


357/150px 11.2KB

Swakra

tbsa ii dai click dreapta si la compatibilitate selectezi win xp.eu folt topo lt cu acad 2007 si vista

lilica

Am uitat sa postez aceeasi solutie de rezolvare a incompatibilitatii de acum ceva timp. Ma bucur ca ai semnalat problema si pentru alti utilizatori.
Nu sunt sanse de reusita pentru toate versiunile de Vista. Sa speram ca Bujor Cristinel rezolva problemele.
Numai bine!

John Doe

Nu stiu, m-am ferit de Vista dar din câte stiu are mult mai putine drivere decât XP. TopoLT nu-ti verifica verisiunea de OS, posibil sa mearga pacalit.

kod

da, topoLT 7.2 si ACad 2004, si bineintels Vista vieti ( sincer cred ca o sa trec din nou la XP) = o gramada de erori, si nervi cu TopoLT, asta cel putin la mine....cu toate setarile facute, in concluzie...nu poti pune un sofer de tractor sa mearga cu un bolid de curse... :hi: sper ca ati inteles aluzia  :razz:

mihaic99

eu as spune-o invers: poate nu toti bolizii de curse merita sa fie condusi de soferii de tractor pentru ca nu preteaza la cerinte :)

eu nu mi-as pune vista nici in ruptul capului datorita problemelor de incompatibilitate cu multe softuri asa ca voi ramane mult timp cu xp-urile.

kod

ei bine ca nu va place vista ...culmea nici mie, insa as avea cateva remarci de adaugat la acest subiect inversunat:
1. odata cumparat un calc. nou( in special) la laptop-uri, il vei primi fi ca vrei sau nu, o vers. de vista...pe care mai trebe sa dai si bani :x ( cunostem politica de expansiune a MicroShiet  :finger: ), deci da, doru2 un punct bun, cat despre "chiar si windows 95 era un sistem de operare mai performant."  :rotfl: , denota vasta experienta in sist. de op. MS :P
daca ar fi dupa mine as folosi doar linux, din pacate Autocad-ul, topograph-ul, topol si altele...deocamdata le place numai windoze  :x
2. din moment ce ai deja vista cu lic. asta e, poti pune XP pe riscul tau, dar instaland sa zicem topoLT 7.2...care zice ca ar fi compatibil cu vista...de ce pana mea imi da erori, (sigur ca veti zice ...ii de la vista), dupa parerea mea, de vina ii sc. 3d space srl...de ce? ...simplu ii datoria lor sa se tina de cuvant, in plus daca toate lucrurile merg din rau in mai rau...ei de ce sa nu faca exceptie, si nu numai:
Ia spuneti-mi mie cate programe gen LGO, Transdat...etc..sunt compatibile cu vista...pai daca nu sunt in stare programatorii sa le faca compatibile, asta nu inseamna ca e vina utilizatorilor de vista.
   Lumea evolueaza, (aici nu ma refer la vista asa cum credeti voi :limba: )
asa ca sa faca bine se se conformoze, pt. ca orice companie care se respecta ofera suport pt. toate tipurile de sisteme de operare (Linux, mac, win..etc.)
  treaba asta imi aduce aminte de o faza hazlie...imi achizitionasem ultima pl. video...pe AGP 8x, 512 mb vram ddram2...si nu multa dupa 1-2 sapt.   apare si PCI express...rata transfer dubla 16x, ...concluzia fie ca vrei fie ca nu lucrurile evolueaza, si noi ar trebui sa ne conformam...numai bine  :hi:

Modificat de kod (12-10-2008 00:15:32)

kod

pt. lilica, incearca sa instalezi topolt, altundeva decat in C:/program files/..., datorita unei politici de protejare a datelor de scriere pe disc, "oferite bineinteles de vista :x ". sa nu uit, si incearca sa dezactivezi UAC-ul (User Account Control, din program files/user accounts/turn user account control on or off)...si da un restart...vezi daca merge, asta ar fi rezolvarea la multe probleme legate de vista...UAC-ul asta e unul din cele mai criticate implementari in vista, insa are si partile lui bune, credeti-ma pe cuvant,

insa dupa eroarea care iti apare, probabil folos. o vers. mai veche ce nu merge decat pe win. 9x, 2k, sau xp...da poti incerca si pe vista, mult succes !  :hi:

Modificat de kod (12-10-2008 00:31:36)

www.ipartner.ro

vista... noi am rennuntat la el. Avem cateva licente de vanzare pentru doritori.

simy_topo

Pentru sistemul de operare vista, eu folosesc TopoLT 7.2 si merge fara probleme