Contraexpertiza

Creat de Just_me, Feb 24, 2010, 04:42 PM

« precedentul - următorul »

Just_me

Buna ziua!
E posibil ca, daca o persoana are cu 10 mp pe teren mai mult decat in acte (2000 mp), acea diferenta de 10 m sa nu fie usor de precizat, avand in vedere forma relativ neregulata a terenului? Sau sa se considere incadrata intr-o marja de eroare a aparatelor? Conform carei legi?
De asemenea, daca vecinului ii lipsesc in fapt  70 mp din suprafata din acte , iar eu am cu 10 mp in plus, e obligatoriu ca cei 10 mp sa se considere ca i-am luat de la el? In orice caz, restul de 60 mp unde i-au disparut? Se poate considera ce cel caruia ii lipsesc 70 mp a avut o problema de la inceput, cu neconcordanta din acte? Nu cred ca e normal ca, daca el are probleme in acte, sa-i dau eu de la mine. 
Daca expertul a considerat ca cei 10 mp nu se pot localiza, e posibil ca partea adversa sa ceara o contraexpertiza? In ce temei? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

bad wolf

1. Difernta de 0,5% nu se i-a in calcul la nicio expertiza. Nu exista lege, dar sunt reguluidete topografice privind erorile si tolerntele de masurare.
E posibibil ca folosind o alta metoda de masurat sa rminai o suprafta mai mica , sau poate chiar mai mare. La fel se pune problema si la vecin, depinde de marimea suprafetei.Daca lui ii lipsesste o anume suprafata , nu inseamna ca aceasta se afla la dvs.Poate fi o eroare intiala de masurare , atunci cand au fost intocmite actele. Solicitatii planul masuratorii din momentul cand a devenit proprietar si pana a constat lipsa terenului. Daca a vazut ca-i lipsesc acei m.p. de ce nu a pecizat in actul de vanzare cumparare?
Totul se poate clarifica printr-o expertijudiciara.
Se poate cere contraexpertiza. In temeiul codului de procedura legala.
Sper sa gasesc cararea corecta !