Declaratia unui veteran de razboi

Creat de advex, Feb 20, 2010, 04:21 PM

« precedentul - următorul »

advex


Mit

Da, a circulat zilele trecute pe e-mail dar nu l-am trimis de teama de a nu fi "spion".

Tare marturia ! :nod:

kod

Toate se intampla sub ochii nostrii, dar totusi multi dintre noi refuzam sa vedem adevarul.
Nu exista teroristi, nu exista al quaeda, nu exista bin laden, nu exista razboaie fara interese, nu exista teorii conspirationale, nu exista 11 septebrie etc. toate sunt fabricate, nu exista bun si rau, alb si negru...toate`s gri.
Nu exista decat interese, putere si bani ... si bineinteles restul, majoritatea careia ii place sa fie mintita !

Insa va zic asa: "Pace cu forta nu se face niciodata !"

pentru cei interesati ...razboaiele purtate de americani de-a lungul timpului (nu cred c-au ratat vreunul  :D  )

http://www.ilaam.net/Sept11/AmericanWars.html" target="_blank">http://www.ilaam.net/Sept11/AmericanWars.html

ace


bad wolf

#4
Citat din: aceRED PROPAGANDA  :nod:

Gresesti Ace ! Nu e propaganda comunista ! E adevarul adevarat !
oare basescu o fi vazut acest discurs cand a acceptat sa faca din soldatii nostii, adevrati monstii !
Sper sa gasesc cararea corecta !

ace

Kod dar de ce nu vorbesti si de razboaiele purtate de rusi Afganistan,Georgia,Dagestan sau ei sunt sfintii de pe pamant?
Vrei sa stii de ce au atacat Georgia? - pentru monopolul gazoductelor de la Marea Caspica ca sa ceara Europei cat mai multi bani pe gazele naturale(santaj economic).
De ce nici o companie americana nu a castigat nici un contract de exploatare a a petrolului in ultima perioada?(vreo 3-4 companii rusesti invart petrolul irakian)
http://www.arabianoilandgas.com/article-6633-iraq-oil-contracts-the-winners/" target="_blank">http://www.arabianoilandgas.com/article ... e-winners/

advex

#6
Citat din: aceRED PROPAGANDA  :nod:

Rosie, albastra, in toate culorile curcubeului... mor oameni nevinovati!
Nu cred ca este propaganda. Exista si altceva pe lume in afara de cadastru, planuri parcelare, expertize.
Se intampla si pe la revolutii, mineriade...

ace

Ba da Bad Wolf e propaganda comunista.
Nu tin cu Base,dar de ce sunt monstrii soldatii nostrii?Asta nu inteleg!Omoara civili?
In zona aia nu poti sa le zici civili,toata lumea are AK-47,crede-ma am stat acolo 1 an.
E bine ca suntem in UE si NATO dar noi sa nu dam nimic la schimb nu?
Sa stiti si voi ca orice companie straina de acolo e obligata de statul irakian sa angajeze localnici si sunt cu mult mai bine platiti decat oamenii de la noi din tara.

kod

#8
Citat din: aceKod dar de ce nu vorbesti si de razboaiele purtate de rusi Afganistan,Georgia,Dagestan sau ei sunt sfintii de pe pamant?
Vrei sa stii de ce au atacat Georgia? - pentru monopolul gazoductelor de la Marea Caspica ca sa ceara Europei cat mai multi bani pe gazele naturale(santaj economic).
De ce nici o companie americana nu a castigat nici un contract de exploatare a a petrolului in ultima perioada?(vreo 3-4 companii rusesti invart petrolul irakian)

ace m-ai inteles gresit, nu tin partea nimanui, ai dreptate si rusii au poate la fel de multe razboaie purtate de-a lungul timpului si majoritatea din interese !

cum am mai spus ...
Citat din: kodnu exista bun si rau, alb si negru...toate`s gri !
:hi bineinteles putem continua ...nu exista portocaliu vs. rosu s.a.m.d.

pentru cei interesati ...razboaiele post sovietice ...o carte intrega :D

http://books.google.ro/books?id=C0DTtKEktdEC&printsec=frontcover&dq=soviet+wars&source=bl&ots=WpbOJheXKa&sig=rmYQ6MkGwC1T2lAFKKWK3Fy-pM4&hl=ro&ei=f02AS_zhIIOAnQO649n4Bg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=9&ved=0CDIQ6AEwCA#v=onepage&q=&f=false

ace

Ca sa mai adaug ceva: pentru ei noi suntem "infideli" :hi:

kod

mai bine "infideli", decat sa auzim cat mai des imnul romaniei, acompaniat de salve de arme cantat printre plansete prin cimitirele patriei ! Nu ca as compatimi cu ceva "mercenarii" care-si leapada sufletele prin razboaiele altora.

"Numai mortii au vazut sfarsitul razboiului !" Platon

bad wolf

#11
Citat din: aceBa da Bad Wolf e propaganda comunista.
Nu tin cu Base,dar de ce sunt monstrii soldatii nostrii?Asta nu inteleg!Omoara civili?
In zona aia nu poti sa le zici civili,toata lumea are AK-47,crede-ma am stat acolo 1 an.
E bine ca suntem in UE si NATO dar noi sa nu dam nimic la schimb nu?
Sa stiti si voi ca orice companie straina de acolo e obligata de statul irakian sa angajeze localnici si sunt cu mult mai bine platiti decat oamenii de la noi din tara.

Chiar crezi ca e bine pentru noi in Nato si in UE ?
Dar te rog sa numai dai exemplu in afara de faptul , ca ne au permis  sa fim slugile lor in europa si carne de tun pe fronturi unde nu avem niciun interes !
Daca ai alte exemple le astept. Faptul ca ai fost un an in afgnistat(poate ca mercenar) a fost alegerea ta. Nu te-a obligat nimeni. Ai fost pentru bani.
Cum ai vrea sa fie acei oameni care au fost batjocoriti ,umiliti si ucisi atat de rusi cat si de Nato(inclusiv de noi).
Ai vrea sa ne primeasca cu flori iar noi sa-i impuscam cu mitraliera de 14,5 mm de pe TAB si sa- zdrobim sub senilele tancurilor..
Gresesti Ace. Nu te pricepi de fel la geopolitica. Tot ce se intampla acum(inclusiv asa zisa crza mondiala) in lume are rolul de a mari marile averi si de a trai bine americanii cei "slabuti" la fizic si minte!

Modificat de bad wolf (21-02-2010 05:21:28)
Sper sa gasesc cararea corecta !

ace

Bad Wolf nu am fost in Afganistan am fost in Irak,si nu ca mercenar ci ca topograf angajat la o companie serioasa americana pentru ca m-am saturat sa fiu batjocorit in tara de compatriotii nostrii(stat,sefi,patroni).Si am fost acolo pentru un salariu pe care aici nu ti-l poate oferi nimeni aici,plus ca esti respectat si ca munca si ca om.Numai in URSS s-a muncit fara bani pentru "binele poporului".
Si unde ma rog ar trebui sa fim daca nu in UE si NATO?In sfera Rusiei?
Nu va-ti saturat de ei?
Intr-o economie de piata e normal sa faci avere daca te duce capul si ai initiativa, pe principiul asta s-a bazat SUA de la fondare pana acum si nu numai ei.


 
 :hi:

bad wolf

#13
Citat din: aceBad Wolf nu am fost in Afganistan am fost in Irak,si nu ca mercenar ci ca topograf angajat la o companie serioasa americana pentru ca m-am saturat sa fiu batjocorit in tara de compatriotii nostrii(stat,sefi,patroni).Si am fost acolo pentru un salariu pe care aici nu ti-l poate oferi nimeni aici,plus ca esti respectat si ca munca si ca om.Numai in URSS s-a muncit fara bani pentru "binele poporului".
Si unde ma rog ar trebui sa fim daca nu in UE si NATO?In sfera Rusiei?
Nu va-ti saturat de ei?
Intr-o economie de piata e normal sa faci avere daca te duce capul si ai initiativa, pe principiul asta s-a bazat SUA de la fondare pana acum si nu numai ei.


 
 :hi:
Ok! Ace !
Dar spune-mi, te rog, cu toata sinceritatea: americanii te respectau ca pe ai lor???

Si saa stii ca eu am lucrat cu o multinationala in URSS (inca mai exista) si sa stii ca plateau bine si mai ales sa stii ca la ei nu conteaza nationalitatea ci conteaza sa le demonstrezi ca stii mai meserie.
Si inca ceva, eu nu am fost membru pCR si nu stiu nici lb. rusa.
Asta nu inseamna ca sunt rusofil, dar nici filoamerican.
Dimpotriva, ii urasc pe toti  cei care nu respecta alte popoare. Iar intre rusi si americani (din acest punct de vedere) nu exista nicio diferenta.Din pacate am intrat si noi in jocul  americanilor (ar fi cazul sa nu mai faci confuzia ca NATO= USA) fara a avea vreun avantaj ci doar pierderi de vieti omenesti ! Iar de la UE avem parte doar de obligatii, in spcial sa platim taxe catre europa.
Sper sa gasesc cararea corecta !

ace

Normal ca ma respectau ca pe ai lor(aveam si acelasi contract).Si exact cum ai spus si tu si acolo esti respectat daca stii meserie(intreaba-l si pe Doru2)numai la noi nu.
Americanul de rand e foarte jovial si vorbesc de cei din zona de mijloc a SUA(Oklahoma,Indiana,Texas etc.) mai "rasisti" sau indolenti sunt australienii.
Chestia ca nu avem avantaje si numai obligatii nu sunt de vina ei ci clasa politica romaneasca care nu face decat sa-si ingroase buzunarele.
Toate cele bune.