Ce consecinte are o greseala savarsita de un topograf expert

Creat de Greseala cadastrala, Feb 19, 2010, 06:40 PM

« precedentul - următorul »

Greseala cadastrala

Ce fel de sanctiuni exista in cazul in care un expert a savarsit o greseala capitala care a distrus viata unei familii? :nono:

Completez cu urmatoarele elemente:

Expertul a fost judiciar, nu mai este.

Ne-a facut expertiza pentru autorizatia de constructie si a translat parcela noastra cu 13 m spre vest. A identificat-o gresit. El a avut toate documentele solicitate de la noi, inclusiv schitele aferente contractului de v-c a terenului.

Este un om foarte SUS PUS in Ordinul Geodezilor... Se comporta de parca a facut o mica eroare... si nimeni nu are puterea  de a-l trage la raspundere.

Modificat de Greseala cadastrala (22-02-2010 10:50:30)

Mit

Expertul nu greseste... el interpreteaza speta in mod propriu...

Nu ai auzit de spete identice cu hotarari judecatoresti complet diferite? Esti mirat? Traim in Romania... :nebun:  :hi:

PS posteaza unde ar trebui situatia ta.

Modificat de Mit (19-02-2010 19:09:58)

bad wolf

Citat din: Greseala cadastralaCe fel de sanctiuni exista in cazul in care un expert a savarsit o greseala capitala care a distrus viata unei familii? :nono:

Daca se dovedeste ca a facut o actiune rau intentionata se aplica Codul Penel.
Adica se pedepseste pentru Marturie mincinoasa.
Ar fi bine sa vii cu detalii si sa precizezi daca este vorba de expert judiciar , topograf sau de alta specialitate.
Prin "gresala capitala" se intelege ,de obicei, CRIMA , ceeace eu nu prea cred ca a facut un expert judiciar in exercitiul functiunii !

Modificat de bad wolf (20-02-2010 12:26:26)
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

Citat din: MitExpertul nu greseste... el interpreteaza speta in felul sau...

Nu ai auzit de spete identice cu hotarari judecatoresti complet diferite? Esti mirat? Traim in Romania... :nebun:  :hi:
Mit ! Astept scuze in nume personal , sau vrei sa le przinti personal cand voi veni la Timisoara !?
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

Citat din: MitExpertul nu greseste... el interpreteaza speta in mod propriu...

Nu ai auzit de spete identice cu hotarari judecatoresti complet diferite? Esti mirat? Traim in Romania... :nebun:  :hi:

PS posteaza unde ar trebui situatia ta.

Inca ceva : expertul CONSTATA REALITATEA DIN TEREN  NUMAI DUPA ACTELE DE LA DOSAR SI COMFORM OBIECTIVELOR DISPUSE DE INSTANTA , NU DUPA CAPUL SAU.
eXPERTUL NU ARE VOIE SA FOLOSEASCA ALTE ACTE SI NICI SA ASCULTE MARTURII.
DACA ,IN TIMPUL UNEI EXPERTIZE PARTILE ADUC ACTE CARE NU SUNT LA DOSAR , DAR CARE AR PUTEA SA ADUCA CLARIFICARI CAUZEI , UN EXPERT CARE SE RESPECTA , CERE PARTILOR SA DEPUNA ACELE ACTE LA DOSAR , SI APOI ISI DEPUNE RAPORTUL DE EXPERIZA.
INCA O DATA: EXPERTUL CONSTATA, NU INTERPRETEAZA SI NICI NU DA SOLUTII (PENTRU ASA CEVA POATE FI SANCTIONAT).

ASTEPT SCUZELE !
Sper sa gasesc cararea corecta !

amx2103

e frumos spus ...sa te DOARA-N BASCA....expert de arbore de cacao....ce scuze vrei mai desteptule??!!....AMICE....DACA ESTI "EXPERT"...asa-i ca ti-e usor sa ..folosesti doar actele din dosar?!! si cu asta te strecori pe langa rezolvarea problemei k  GASCA PRIN APA...k doar asa o fi leagea?!?....la "VALOAREA" ta...e complicat sa CAUTI si-n gaura de sarpe TOATE datele EXISTENTE si sa cauti sa dai explicatia CORECTA a ceea ce s-a intamplat si une s-au facut greselile la diferitele lucrari efectuate de diversi "topografi iscusiti" pentru ca apoi in instanta sa se poata lua decizia corecta pentru rezolvarea problemei....OARE NU ASTA E SPIRITUL LEGII SI SCOPUL PENTRU CARE EXISTI CA EXPERT!?!.....ADICA, NU E VORBA SA DAI TU SOLUTII DIVERSE SAU INTERPRETARI...TU TREBUIE DOAR SA SPUI CUM S-AU FACUT LUCRARILE SI DE UNDE AU APARUT DIVERSELE ASPECTE DE TOPOGRAFIE CARE AU DUS LA A SE AJUNGE IN INSTANTA!!!...... te rog FOARTE SERIOS sa te mai gandesti cand astepti scuze...noi toti ar trebui sa primim scuzele tale!!!..pentru  ca tu vii si incerci sa ne inveti si sa ne impui metalitatea ta ...de "lasa-ma sa te las", de a " trece prin expertizele judicare K GASCA PRIN APA"...ascunzandu-te sub litera legii...cand toti ce faci si ar trebui facut e in spirtul respectarii legalitatii si al corectitudinii ( nu doar sa te prevalezi de vreun articolas dintr-o lege mai putin iscusita/corecta/etc...si sa dai o expertiza ..care din lipsa tuturor datelor dela dosar....ca doar tu folosesti ce e la dosar..sa permita darea castigului de cauza in mod INCORECT celui care defapt e mai smecher sau are bani si cu asta a rezolvat si vreun avocat si instanta..poate chiar si precinstitul "gascan"..etc)

Modificat de amx2103 (20-02-2010 08:05:47)

amx2103

..concluzia la cele de mai sus?!..cred ca ar fi: EXPERUL JUDICIAR ar trebui sa actioneze in SPIRITUL LEGII, PENTRU RESPECTAREA LEGALITATII sa foloseasca TOATE actele existente pe PAMANT si ..pe luna!!!...nu doar cele din dosar (sau poate vrea sa aiba de lucru, acceasi lucrare de mai multe ori?!?! ..ca doar e  criza)...si sa explice toate lucraile efectuate/moficarile aparute pentru terenul ce face obiectul procesului..tocmai pentru ca in instata sa se poata da o decizie corecta..pe baza unor lucruri CLARE si de netagaduit si sa nu lase loc de interpretari!

bad wolf

Citat din: amx2103e frumos spus ...sa te DOARA-N BASCA....expert de arbore de cacao....ce scuze vrei mai desteptule??!!....AMICE....DACA ESTI "EXPERT"...asa-i ca ti-e usor sa ..folosesti doar actele din dosar?!! si cu asta te strecori pe langa rezolvarea problemei k  GASCA PRIN APA...k doar asa o fi leagea?!?....la "VALOAREA" ta...e complicat sa CAUTI si-n gaura de sarpe TOATE datele EXISTENTE si sa cauti sa dai explicatia CORECTA a ceea ce s-a intamplat si une s-au facut greselile la diferitele lucrari efectuate de diversi "topografi iscusiti" pentru ca apoi in instanta sa se poata lua decizia corecta pentru rezolvarea problemei....OARE NU ASTA E SPIRITUL LEGII SI SCOPUL PENTRU CARE EXISTI CA EXPERT!?!.....ADICA, NU E VORBA SA DAI TU SOLUTII DIVERSE SAU INTERPRETARI...TU TREBUIE DOAR SA SPUI CUM S-AU FACUT LUCRARILE SI DE UNDE AU APARUT DIVERSELE ASPECTE DE TOPOGRAFIE CARE AU DUS LA A SE AJUNGE IN INSTANTA!!!...... te rog FOARTE SERIOS sa te mai gandesti cand astepti scuze...noi toti ar trebui sa primim scuzele tale!!!..pentru  ca tu vii si incerci sa ne inveti si sa ne impui metalitatea ta ...de "lasa-ma sa te las", de a " trece prin expertizele judicare K GASCA PRIN APA"...ascunzandu-te sub litera legii...cand toti ce faci si ar trebui facut e in spirtul respectarii legalitatii si al corectitudinii ( nu doar sa te prevalezi de vreun articolas dintr-o lege mai putin iscusita/corecta/etc...si sa dai o expertiza ..care din lipsa tuturor datelor dela dosar....ca doar tu folosesti ce e la dosar..sa permita darea castigului de cauza in mod INCORECT celui care defapt e mai smecher sau are bani si cu asta a rezolvat si vreun avocat si instanta..poate chiar si precinstitul "gascan"..etc)

Prietene! Vorbesti singur? Esti cumva si expert judiciar? Sau daca ai un certficat de autorizare si ala ,poate , eliberat de OGr , te consideri si expert.
Ca sa devii si expert judiciar trebuie sa sustii un examen mult mai durdecat cel pe care l-am sustinut eu la ANCPI (si am cat D ).
Macar citeste legile si invata care sunt OBLIGATIILE  expertului judiciar inainte de a comenta "domnule "amx2103", sau macar consulta un avocat care sa ti explice , pe mintea ta, cum iti face praf raportul de expertiza, daca ai foosit un singur act care nu se afla la Dosarul cauzei aflat pe rolul judecatoriei si abia dupq qceea sa-ti permiti sa comentezi o activitate despre care habar nu ai a

Modificat de bad wolf (20-02-2010 12:38:58)
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

Citat din: amx2103..concluzia la cele de mai sus?!..cred ca ar fi: EXPERUL JUDICIAR ar trebui sa actioneze in SPIRITUL LEGII, PENTRU RESPECTAREA LEGALITATII sa foloseasca TOATE actele existente pe PAMANT si ..pe luna!!!...nu doar cele din dosar (sau poate vrea sa aiba de lucru, acceasi lucrare de mai multe ori?!?! ..ca doar e  criza)...si sa explice toate lucraile efectuate/moficarile aparute pentru terenul ce face obiectul procesului..tocmai pentru ca in instata sa se poata da o decizie corecta..pe baza unor lucruri CLARE si de netagaduit si sa nu lase loc de interpretari!

Ti-aam mai spus , nu te mai chinui sa-ti dai cu parerea ca s-ar putea sa-ti explodeze creierul .
Expertul judiciar trebuie sa respecte intocmai legea , iar cei care se judeca , de depuna toate actele.
Si ti-am mai spus : experti judiciari daca nu isi fac legal datoria raspund in fata procurorului .
Ai inteles , sau mintea nu te ajuta pana acolo !.
Sa stii ca nu apar expertii incorecti care fac expertizele in functie de cei care-i platesc, asa ca arbitri care fluiera pentru "cei de acasa" dar nu pot sa admit ca orice idiot sa atace expertii fara dovezi.
Dovezi pe care numai procuratura le poate produce , uneori chiar cu ajutorul altor experti. Pentru cultura ta generala iti spun ca am efectuat pentru parchet expertize in care s-a dovedit ca expertul (care era colegul meu) a gresit sau a fost rau intentionat , si totusi am facut corect Raportul de expertiza.
Asa ca nu permit unui neavenit care nu stie in ce consta activitea de expert judiciar sa ma insulte  si sa insulte tot corpul expertilor judiciari.

Modificat de bad wolf (20-02-2010 12:51:17)
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

Citat din: amx2103e frumos spus ...sa te DOARA-N BASCA....expert de arbore de cacao....ce scuze vrei mai desteptule??!!....AMICE....DACA ESTI "EXPERT"...asa-i ca ti-e usor sa ..folosesti doar actele din dosar?!! si cu asta te strecori pe langa rezolvarea problemei k  GASCA PRIN APA...k doar asa o fi leagea?!?....la "VALOAREA" ta...e complicat sa CAUTI si-n gaura de sarpe TOATE datele EXISTENTE si sa cauti sa dai explicatia CORECTA a ceea ce s-a intamplat si une s-au facut greselile la diferitele lucrari efectuate de diversi "topografi iscusiti" pentru ca apoi in instanta sa se poata lua decizia corecta pentru rezolvarea problemei....OARE NU ASTA E SPIRITUL LEGII SI SCOPUL PENTRU CARE EXISTI CA EXPERT!?!.....ADICA, NU E VORBA SA DAI TU SOLUTII DIVERSE SAU INTERPRETARI...TU TREBUIE DOAR SA SPUI CUM S-AU FACUT LUCRARILE SI DE UNDE AU APARUT DIVERSELE ASPECTE DE TOPOGRAFIE CARE AU DUS LA A SE AJUNGE IN INSTANTA!!!...... te rog FOARTE SERIOS sa te mai gandesti cand astepti scuze...noi toti ar trebui sa primim scuzele tale!!!..pentru  ca tu vii si incerci sa ne inveti si sa ne impui metalitatea ta ...de "lasa-ma sa te las", de a " trece prin expertizele judicare K GASCA PRIN APA"...ascunzandu-te sub litera legii...cand toti ce faci si ar trebui facut e in spirtul respectarii legalitatii si al corectitudinii ( nu doar sa te prevalezi de vreun articolas dintr-o lege mai putin iscusita/corecta/etc...si sa dai o expertiza ..care din lipsa tuturor datelor dela dosar....ca doar tu folosesti ce e la dosar..sa permita darea castigului de cauza in mod INCORECT celui care defapt e mai smecher sau are bani si cu asta a rezolvat si vreun avocat si instanta..poate chiar si precinstitul "gascan"..etc)

Daca ai fi citit cu atentie ce am scis mai sus in legatura cu actele care nu sunt la dosar , dar sunt prezentate pe teren, cred ca ti-ai fi cenzurat porcariile pe care le ai scris.
SI NU UITA: EXPERTUL NU ESTE AVOCATUL NICIUNEI PARTI DIN PROCES, EXPERTUL TREBUIE SA CONSTATE SI SA SPUNA DOAR ADEVARUL SI NUMAI DUPA ACTELE DEPUSE LA DOSAR ! SPER CA AM FOST DESTUL DE CLAR,IN SENSUL CA AI PRICEPUT SI ITI VEI CERE SCUZE !!!! IN CAZ CONTRAR VOI SOLICITA MODERATORULUI SA TE AVERTIZEZE SI EVENTUAL SA TE BANEZE !
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Una dintre consecintele existentei expertilor este generarea unei discutii ca cea de mai sus.

advex

Citat din: John DoeUna dintre consecintele existentei expertilor este generarea unei discutii ca cea de mai sus.

Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare...   :razz:

bad wolf

Citat din: John DoeUna dintre consecintele existentei expertilor este generarea unei discutii ca cea de mai sus.

Nu ! John , discutiile de mai sus au loc din cauza ca nu se stiu competentele si obligatiile expertilor judiciari autorizati , iar colegul , cu comentariile de mai sus isi imagineaza ca el a inventat atat cadastrul cat si expertiza judiciara .
Regret ca sunt astfel de discutii, dar ar fi bine, pentru necunoscatori, ca inainte de a-si da , atat de vehement cu parerea si de a acuza, sa puna mana cel putin pe Legea expertilor si pe codurile de procedura civila si penala  , ca sa vada cat de ingradita este activitatea expertului judiar si cata raspundere.
Si trebuie sa se stie ca expertul are aceleasi obligatii fata de toate partile in proces, indiferent cine plateste onorariul(Nu are obligatia sa faca ceea ce doreste cel care plateste onorariul ) si are obligatia sa descopere si sa prezinte adevarul ! DAR NUMAI PE BAZA ACTELOR, AFLATE IN ACEL MOMENT , LA DOSARUL CCAUZEI, AFLAT PE ROL !
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

Citat din: advex
Citat din: John DoeUna dintre consecintele existentei expertilor este generarea unei discutii ca cea de mai sus.

Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare...   :razz:
De ce sa-l tratez ca pe un pamflet, arata timp cant un oarecare , care nu ma cunoaste, nu stie cum lucrez si cum rezolv expertizele , isi permite sa ma insulte !
 Tu ai permite ???
Sper sa gasesc cararea corecta !

advex

bad wolf:
Nu este cazul sa discutam despre insulte, despre cuvintele mai incinse... Totul tine de eleganta dialogului, de puterea argumentelor...

Ce nu inteleg eu din cele postate mai sus?

De unde ai tras concluzia, stimate wolf, ca un expert judiciar este zmeul-zmeilor in materie de masuratori topografice, de ce are el intotdeauna dreptate?
Mai toti userii de pe aici au avut experiente neplacute in relatia cu documentatiile intocmite de acesti vajnici experti, au avut contact direct pe teren si impresiile nu sunt dintre cele mai bune.
Este un adevar, nu poti compara experienta, "intelegerea" adevarului din acte intre un expert si un topograf dar la partea de masuratori este alta poveste.
Nu iti spun povesti vanatoresti ca am intalnit la masuratori cate un expert venit cu cate o ruleta obosita, planul intocmit cu "creion chimic" avea doar parcele dreptunghiulare cu suprafete usor de calculat...
Crezi ca in multe cazuri conteaza ca ai folosit corect un GPS, o statie totala? NU

Adevarul este undeva la mijloc si cred ca mai au dreptate si colegii mai tineri de pe forum.
Mai putina patima, argumente mai multe si sa avem grija ca spiritul legii sa fie imbinat cu spiritul tehnic.

Frumos mai scria Alfred de Musset:
Paharul meu nu e mare, dar beau din paharul meu.

Modificat de advex (20-02-2010 15:43:53)