Ordinul Prefectului

Creat de adi_adi, Feb 18, 2010, 05:40 PM

« precedentul - următorul »

adi_adi

Exista undeva legal precizat ce trebuie sa conţină o documentaţie pentru atribuire la ordinul prefectului ?

Modificat de adi_adi (18-02-2010 15:42:45)

bad wolf

#1
Citat din: adi_adiExista undeva legal precizat ce trebuie sa conţină o documentaţie pentru atribuire la ordinul prefectului ?

Da. Aceiasi documentatie ca pentru eliberarea t.p.
Sper sa gasesc cararea corecta !

adi_adi

Aşa... şi chestia asta ai citit-o în.....?

bad wolf

#3
Citat din: adi_adiAşa... şi chestia asta ai citit-o în.....?

Regulamentul pentru aplicarea Legilor fondului funciar:
intra pe forumul de la www:gisromania.ro. pentru ca l-am postat de carand acolo cu toate modificarile.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Romario

Nu este corect!
Ordinul prefectului contine alte piese si are alt circuit fata de tp ( nu ajunge la Ospiciu) ci doar la "Perfectura".
Pt. Op trebuie sa figurezi in registrele cadastrale si agricole <1990, sa faci o adresa de inaintare, o situatie cu datele din registru, ANEXA la Op unde pui si tu schita cu dimensiunile masurate de tine, declaratii de buna vecinatate pe toate laturile( este un act administrativ si nu se emite daca exista neintelegeri pe limita sau nu sunt garduri). Op are ca baza legala tot Legea 18/91 dar articolele 23 si 36 si se emite doar pe terenul din intravilanul vechi daca esti prins in registrele de mai sus.
In concluzie tu masoara imobilul fa o schita cam jumate de A4 si restul face comisia locala (ca sa intre pe anexa).
Bafta! :nod:

bad wolf

#5
Citat din: RomarioNu este corect!
Ordinul prefectului contine alte piese si are alt circuit fata de tp ( nu ajunge la Ospiciu) ci doar la "Perfectura".
Pt. Op trebuie sa figurezi in registrele cadastrale si agricole <1990, sa faci o adresa de inaintare, o situatie cu datele din registru, ANEXA la Op unde pui si tu schita cu dimensiunile masurate de tine, declaratii de buna vecinatate pe toate laturile( este un act administrativ si nu se emite daca exista neintelegeri pe limita sau nu sunt garduri). Op are ca baza legala tot Legea 18/91 dar articolele 23 si 36 si se emite doar pe terenul din intravilanul vechi daca esti prins in registrele de mai sus.
In concluzie tu masoara imobilul fa o schita cam jumate de A4 si restul face comisia locala (ca sa intre pe anexa).
Bafta! :nod:

Ce nu este corect in ce am scris ?
Sper sa gasesc cararea corecta !

Romario

Pt. b w

"Da. Aceiasi documentatie ca pentru eliberarea t.p."

Pt. titlu trebuie sa fii inscris in anexe, pv punere in posesie + schita amplasament (plan parcelar).

Toate cele bune!

bad wolf

#7
Citat din: RomarioPt. b w

"Da. Aceiasi documentatie ca pentru eliberarea t.p."

Pt. titlu trebuie sa fii inscris in anexe, pv punere in posesie + schita amplasament (plan parcelar).

Toate cele bune!

Nu stiu de unde ai aceste imformatii, dar eu am fost sef de birou fond funciar la un ocpi si printre altele verificam si documentatia pe baza careia emite prefectul ordinul. Este identica cu ce pentru t.p., doar ca nu se elbereaza t.p. ci doar OP.
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#8
Citat din: bad wolf
Citat din: RomarioPt. b w

"Da. Aceiasi documentatie ca pentru eliberarea t.p."

Pt. titlu trebuie sa fii inscris in anexe, pv punere in posesie + schita amplasament (plan parcelar).

Toate cele bune!

Nu stiu de unde ai aceste imformatii, dar eu am fost sef de birou fond funciar la un ocpi si printre altele verificam si documentatia pe baza careia emite prefectul ordinul. Este identica cu cea pentru t.p., doar ca nu se elbereaza t.p. ci doar OP.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Romario

Inseamna ca se lucra dupa ureche (la noi la Ospicii este o lege nescrisa asta, daca merge e bine).
Fiind alte articole din L18 si cu alte anexe, cu alta metodologie nu prea au legatura unele cu altele, dar lumea le confunda.
In zona capitalei OP nu ajunge la Ospiciu.
Am mai auzit faza asta ca in tinerete eram calare pe 3 munti.
Sa stii ca cel putin din puctul meu de vedere am cel mai profund dispret pentru tot ceea ce inseamna Ospiciile si mai ales personalul de conducere, care mai toti sunt niste oameni de cea mai joasa speta uman si profesional vorbind.
Toate cele bune!

dora3mira

In competenta ta este numai Ridicarea topografica in vederea obtinerii Ordinului prefectului.
Daca doresti sa te ocupi si de obtinerea efectiva - asta e alta poveste.
Dupa ce clientul iti aduce Ordinul prefectului - vei putea trece la intabularea terenului pe numele beneficiarului trecut in Ordin.

bad wolf

#11
Citat din: RomarioInseamna ca se lucra dupa ureche (la noi la Ospicii este o lege nescrisa asta, daca merge e bine).
Fiind alte articole din L18 si cu alte anexe, cu alta metodologie nu prea au legatura unele cu altele, dar lumea le confunda.
In zona capitalei OP nu ajunge la Ospiciu.
Am mai auzit faza asta ca in tinerete eram calare pe 3 munti.
Sa stii ca cel putin din puctul meu de vedere am cel mai profund dispret pentru tot ceea ce inseamna Ospiciile si mai ales personalul de conducere, care mai toti sunt niste oameni de cea mai joasa speta uman si profesional vorbind.
Toate cele bune!

Prietene nu consider o insulta personala ce ai spus, pentru ca daca vei citi ce am mai postat pe cest forum, ai intelege de am plecat de la acel ocpi acum sase ani!
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#12
Citat din: dora3miraIn competenta ta este numai Ridicarea topografica in vederea obtinerii Ordinului prefectului.
Daca doresti sa te ocupi si de obtinerea efectiva - asta e alta poveste.
Dupa ce clientul iti aduce Ordinul prefectului - vei putea trece la intabularea terenului pe numele beneficiarului trecut in Ordin.
Dora,
De data asta nu mai sunt de acord cu tine ! Compententa pentru intocmirea documentatiei pentru OP, este a comisiei locale , deci si masuratorile.Comisia locala poate sa nu accepte masuratoarea facuta de o persoana neagreat si mai ale nu o accepta pana nu o verifica.
Dupa intocmirea documentatiei (am mai spus care este) , acest este verificata de comisia jdetena (eu fiind seful serviciului de fond funciar la ocpi , faceam parte din comisia judeteana de fond funciar) , de obiciei de topogrfaul care reprezenta ocpi-ul si de juristii comisiei judetene. Abia dupa ce primeste ok-ul de la Comisia judeteana , documentatia merge , la semnat la prefect.
Insa in multe judete, nu se aplica OP ci se elibereaza T.P.pe constituirea(su daca e cazul pe reconstiturea) dreptului de proprietate(consider ca stii care este diferenta inte constiture si reconstituire) , legal e mai corect asa, iar in justitie are putere mai mare !
Sper sa gasesc cararea corecta !

adi_adi

Văd că întrebarea mea a stârnit ceva animozitate pe aici dar nu am primit răspunsul dorit. Ceea ce mă interesa era temeiul legal. Şi să vă explic de ce:
- era vorba de atribuirea unei cote de teren aferentă unui apartament (intabulat) de bloc construit în anii '80, în condiţiile în care toate celelalte apartamentele erau intabulate şi cotele de teren aferente intabulate în favoarea proprietarilor apartamentelor.
- prefectura a înapoiat dosarul pentru că acesta nu conţinea fişa corpului de proprietate (anexa 1 după regulamentul din 2001) şi nu avea ştampila de intrare la O.C.P.I.
Între timp am rezolvat problema dar am o poliţă de plătit juristului prefecturii... probabil alt absolvent de Spiru Haret.

bad wolf

#14
Citat din: adi_adiVăd că întrebarea mea a stârnit ceva animozitate pe aici dar nu am primit răspunsul dorit. Ceea ce mă interesa era temeiul legal. Şi să vă explic de ce:
- era vorba de atribuirea unei cote de teren aferentă unui apartament (intabulat) de bloc construit în anii '80, în condiţiile în care toate celelalte apartamentele erau intabulate şi cotele de teren aferente intabulate în favoarea proprietarilor apartamentelor.
- prefectura a înapoiat dosarul pentru că acesta nu conţinea fişa corpului de proprietate (anexa 1 după regulamentul din 2001) şi nu avea ştampila de intrare la O.C.P.I.
Între timp am rezolvat problema dar am o poliţă de plătit juristului prefecturii... probabil alt absolvent de Spiru Haret.

Aici este un abuz al primariei.
Cota de teren aferenta unui apartament nu se atribuie de prefect ci , la cumpararea apartamentului se inscrie sub forma procentuala , si se inscrie pur si simplu in fisa bunului imobil fara ase face pad pentru suprafta pentru ca nimeni nu e in stare sa determine acre este bucatica de suprafat care ar corespunde unui apartament aflat de ex la et 10.
Dar abuzurile primariilor sunt la ordinea zilei.
Sper sa gasesc cararea corecta !