topografie inginereasca cu sau fara autorizatie ancpi

Creat de gude2008, Noi 08, 2009, 09:30 PM

« precedentul - următorul »

gude2008

oare trebuie sa fi autorizat de ancpi ca sa desfasori aceasta activitate pe santier, unde ai un proces verbal de predare primire amplasament?

bad wolf

#1
Citat din: gude2008oare trebuie sa fi autorizat de ancpi ca sa desfasori aceasta activitate pe santier, unde ai un proces verbal de predare primire amplasament?

Nu !
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Nestiinta noastra si ambiguitatea legislativa genereaza asemenea probleme.
Din cate stiu, intr-adevar nu ai nevoie. Iti trebuie numai daca faci lucrari care trebuie sa treaca pe la OCPI/ANCPI.

Marian

S-ar putea sa ceara constructorul copie dupa autorizatie in momentul cind se face Cartea constructiei. De asemenea si buletinul metrologic de la aparatura folosita.

bad wolf

#4
Citat din: MarianS-ar putea sa ceara constructorul copie dupa autorizatie in momentul cind se face Cartea constructiei. De asemenea si buletinul metrologic de la aparatura folosita.

Constructorul trebuie sa aiba topograful sau , fie angajat , fie contractual.
Asta nu implica obligativitatea autorizatiei OCPI/ANCPI.
NU ESTE OBLIGATORIU SA FII AUTORIZAT OCPI/ANCPI PENTRU A OBTINE CERTIFICATUL METROLOGIC PENTRU APARATURA !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Marian

Asa o fi !!!!!!!!!!!!!!!!. Eu am spus ca "s-ar putea".

Modificat de Marian (09-11-2009 18:05:09)

bad wolf

#6
Citat din: MarianAsa o fi !!!!!!!!!!!!!!!!. Eu am spus ca "s-ar putea".

Corect, asa ai zis !
Sper sa gasesc cararea corecta !

fagsb

"• Proiectarea, realizarea şi întreţinerea reţelelor de sprijin necesare lucrărilor de trasare şi de urmărire a comportării construcţiilor"
Ord.538 categorii de lucrari ce le pot executa cei cu catg.A
o zi buna

bad wolf

#8
Citat din: fagsb"• Proiectarea, realizarea şi întreţinerea reţelelor de sprijin necesare lucrărilor de trasare şi de urmărire a comportării construcţiilor"
Ord.538 categorii de lucrari ce le pot executa cei cu catg.A
o zi buna

Aici era intrebarea stricta la cel care face lucrarile de trasare din santier !
Acela nu are nevoie de nicio autorizatie. Trebuie doar sa stie ce face  ! Atat !
Sper ca m-am facut inteles si fara citate dintr-un orin al presedintelui ANCPI !
Sper sa gasesc cararea corecta !

fagsb

cel din sanntier preia reteaua de sprijin o intretine si traseaza de pe ea.preluarea se face de obicei pri PV de predare de amplasament care este obligatoriu si este piesa importanta in Cartea Constructiei.geodezul din santier nu are nevoie de autorizatie profesionala pentru a trasa.
o zi buna

cipriangrigoras

salut,si eu lucrez pe un santier in Constanta.Am o intrebare legata de deformatia liniara relativa in Stereo 70.Aici am o deformatie de +37 cm la kilometru.Intrebarea mea este cum sa scriu in aparat la SCALE.Am 2 variante:0.99963 sau 1.00037.Ma poate ajuta cineva cu o explicatie?Multumesc

gude2008

dar voi chiar nu stiti ca ordinul geodezilor si-a infipt piciarele si pe la inspectoratele de stat in constructii. Si acum cand vine inspectia incep sa mustaceasca ca nu e stampila de expert autorizat pe procesul vb de trasare si tu te enervezi si incepi sa le dai cu diploma in cap si sa le spui ca astea sunt competentele dobandite de tine si pe urma treci si la diriginte cu aceleasi probleme. Cam asa se rezolva treaba pe la noi, asta daca ai tupeu!
 Eu cred ca dai ai un proces vb de predare primire amplasament nu mai ai nici o treaba cu partea juridica, atata timp cat tu iti desfasori activitatea pe acel amplasament respectand planul si nu cred ca-ti mai trebuie autorizatie ancpi.

bad wolf

#12
Citat din: gude2008dar voi chiar nu stiti ca ordinul geodezilor si-a infipt piciarele si pe la inspectoratele de stat in constructii. Si acum cand vine inspectia incep sa mustaceasca ca nu e stampila de expert autorizat pe procesul vb de trasare si tu te enervezi si incepi sa le dai cu diploma in cap si sa le spui ca astea sunt competentele dobandite de tine si pe urma treci si la diriginte cu aceleasi probleme. Cam asa se rezolva treaba pe la noi, asta daca ai tupeu!
 Eu cred ca dai ai un proces vb de predare primire amplasament nu mai ai nici o treaba cu partea juridica, atata timp cat tu iti desfasori activitatea pe acel amplasament respectand planul si nu cred ca-ti mai trebuie autorizatie ancpi.

Dar , chiar, tu nu ai inteles ca nu mai exista nicun Ordin al geodezilo, iar deocamdata , stampilele emise de ceea ce a fost defunctul ordin sunt dor tolerate  si nu pentru mult timp ?
Iar defunctii nu mai inviaza niciodata?!
Sper sa gasesc cararea corecta !

doru2

acum spuneti-mi si voi ce legatura are cadastrul cu constructiile, evident dincolo de interesele obscure ale unora sau altora???

fagsb

nu stiu ce aveti cu OGR?
ce treaba are el cu Ordinul 538/2001 al ANCPI(ONCGC)
si sa stiti ca marea majoritate din ordin sunt autorizati anterior de ANCPI deci au dubla autorizatie.Nu stiu de ce le purtati atat de grija ca nu mai exista,ca sunt tolerati,conform afirmatiilor tuturor cei din ordin nu au putut anula autorizatiile ANCPI deoarece legea nu se aplica retroactiv,atunci si cei autorizati de ordin nu sunt tolerati de ANCPI ci nu se aplica neconstitutionalitatea de procedura a legii retroactiv
o zi buna