gps

Creat de nelu_mocanu, Feb 16, 2007, 05:20 PM

« precedentul - următorul »

nelu_mocanu

Pentru ca sa ma folosesc de statiile fixe GPS, ce tip de aparatura ar trebui sa-mi procur?

pgadei

In principiu se pot folosi toate tipurile de receptoare GPS, simpla sau dubla frecventa;
Statia fixa GPS functioneaza ca un receptor suplimentar, care va ajuta in calculul relativ al vectorilor GPS in cazul in care faceti post-procesare sau la pozitionarea RTK daca statia fixa este dotata cu aparatura necesara. Plus ca statia fixa avand coordonate cunoscute poate ajuta la transcalcul din WGS 84 in Stereo 70 (post-procesare)
Acuma depinde de banii de care dispuneti si ce fel de lucrari vreti sa faceti cu ele plus ca trebuia sa respectati anumite cerinte de precizie ca sa puteti executa anumite lucrari (nu stiu daca ONCGC a editat norme de lucru cu GPS-ul) dar ar trebui sa le studiati pentru a vedea unde va incadrati:
marea diferenta practica dintre simpla si dubla frecventa este distanta la care va puteti duce fata de statia fixa sau pe care o puteti avea intre receptoare iar diferenta teoretica este in algoritmii de calcul/procesare a vectorilor GPS; precizia de masuarare poate fi aceeasi si cu simpla si cu dubla frecventa DAR lungimea vectorilor difera si timpul petrecut in teren poate diferi. Pe scurt, lungimea maxima recomandata a vectorilor GPS pentru L1 este 25km dupa care se recomanda folosirea receptoarelor L1+L2; PLUS  ca pentru a  achizitiona aceeasi precizie, de obicei 5mm+2ppm pentru X  si Y, la distanta  de 15/20 km cu L1 timpul de observatie poate fi cu mult mai mare decat L1+L2; deci dai mai putini bani pe GPS-uri dar stai mai mult in teren.

de preferabil ar fi receptoarele la care rata de achizitie sa fie variabila, adica sa o puteti schimba de la o observatie la fiecare 15 secunde pana la o observatie /secunda. REVIN: depinde ce fel de lucrari vreti sa faceti.

daca vreti sa folositi intotdeauna statia fixa atunci puteti folosi numai un singut receptor; 2 receptoare sunt minimum pentru retele GPS iar 3 deja e parfum ...

Sunt multe de spus. Si banuiesc ca multe de intrebat. Ce v-am spus eu e numai "scarpiniciu'" de deasupra.

pgadei

gone...sold...cum vreti


400/300px 21.7KB

Modificat de pgadei (21-03-2007 21:57:39)

geodesis

am nevoie de un cablu de legatura antena-receptor pentru un trimble r3. ma poate ajuta cineva?

etopo

Ajutor, stie cineva cum pot seta un Magellan Explorist in Stereo 70?

TotalSurvey

#5
Citat din: geodesisam nevoie de un cablu de legatura antena-receptor pentru un trimble r3. ma poate ajuta cineva?

de la distribuitor giscad arad. www.giscad.ro
e vreo 100 euro fara TVA.
sau mai e varianta sa ti le faci tu.

alpha

vand GPS LEICA system 300 RTK  10 L1  10 L2 compus din:
2 controllere cr344
cabluri
antene
sensor sr 9500
2 carduri 2 mb(cam 6 ore de inregistrari)
baterii externe
2 radiomodemuri
aparatele sunt in cutia originala
se asigura training
pret 7000 euro negociabil
0  7  6  8  1  0  2  6  6  0

Modificat de alpha (24-01-2008 15:35:25)