formate sid autocat map 3d 2008

Creat de blondu, Oct 19, 2009, 07:17 PM

« precedentul - următorul »

blondu

am cumparat de curand autocad map 3d 2008 si am niste fotoplanuri veci in format sid si nu pot sa le deschid cu absolut nici un program stiut de mine am incercat si cu raster design dar tot nimic are cineva vreo sugestie va rog frumos sa ma ajudati si pe mine

kod

pai normal ca nu are cum sa-ti deschida fisierul *.SID niciun autocad, ia citeste tu p-aici ce am scris eu intr-un post:

http://topograf.3xforum.ro/post/887/3/Alternative_GRATIS_-_ORICE_PROGRAM_/" target="_blank">http://topograf.3xforum.ro/post/887/3/A ... _PROGRAM_/

daca nu gasesti sau nu te descurci mai deranjeaza cu un mesaj.

Numai bine :hi:

Mit

Merge cu raster design 2006. Vezi sa ai compatibilitate intre acad si RD  :hi:

geosfera

instaleaza AutoCAD Raster Design 2008 Object Enabler
de la
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/ps/dl/item?siteID=123112&id=9476871&linkID=9240858" target="_blank">http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/ps ... ID=9240858

dupa care se vor deschide

dar (din help)

Some formats, such as SID and ECW, are supported as OLE objects and not as image files. AutoCAD Map 3D determines the file format from the file contents, not from the file extension.

John Doe

Vreau sa cumpar AutoCAD si Raster Design, si tot discut cu dealerii oficiali si cam... pierd timpul, tot vor sa-mi bage pe gât 2010 si eu nu vreau ca e al naibii de mare si scump. Stie cineva vreo alta solutie ?

djxhouse

a fost o promotie pt AutoCAD Map 3D 2008  cu 1350euro +tva
intreaba daca mai este valabila oferta
si intreaba la toti dealerii.. nu doar la 1... poate mai gasesti ceva

bafta

cnico

Din pacate nu mai este valabila. A fost promotia  pana la jumatatea lunii septembrie.

John Doe

Da, dar am scapat-o. Sa-i bag de vina sefului ca nu s-a hotarât mai devreme ?
Cautând, am mai aflat ceva ce nu stiam: la Autodesk licenta de retea inseamna cam altceva; poti cumpara produsele lor pentru 3 posturi de lucru in retea (de exemplu), dar asta inseamna ca o poti folosi la 3 posturi diferite dar nu simultan. Adica nu pot lucra 3 PC-uri deodata pe ea. In ideea ca iti instalezi aplicatia si pe laptopul de acasa, mai stiu eu?

kod


John Doe

Curios sunt si eu, dar nu pe banii aia. Iar "amanuntul" ca nu merg mai multe simultan l-am aflat de la distribuitorul autorizat din Cluj, deci am toate motivele sa cred ca asa este. I-am spus clar ce vreau si ce LAN avem (100MB/s) si a zis ca NU merge. In plus, daca lucram 5 PC-uri simultan pe aceeasi retea si avem unspe SID-uri inserate fiecare, cam ce PC gazda  trebuie ca sa nu dea faliment ? Si parca vad ca o sa ma enervez de cinci ori mai mult pt. ca unul din 5 tot reuseste sa blocheze licenta in timp util si cu frecventa necesara...

kod

Nu stiu exact cum se manifesta "network licence" la AutoCAD, dar la alte produse precum ProgeCAD, ZWCAD, licenta de retea consta de obicei intr-o cheie hardware, care se pune pe un PC (din reteaua locala) devenit automat gazda (server) iar celelalte PC-uri din retea (2 max. parca) au si ele programul lor instalat separat insa cu obtiunea de "client". Dar asta nu inseamna ca trebuie musai ca si PC "server/gazda" sa ruleze pe el programul, sau nici ca "o sa-i manance din resurse". Practic sunt programe separate instalate separat pe 2- 3 PC-uri. Singura legatura probabil este atunci cand se deschide programul pe un PC "client" acesta verifica automat in retea daca exista licenta (cheia hardware de pe alt PC - gazda). Asta nu inseamna ca daca pe un PC "client" deschizi "unspe SID-uri" sa-l afecteze in vre-un fel pe cel care este la PC "gazda/server".

Numai bine :hi:

John Doe

Inteleg ce spui tu, dar programele mentionate nu sunt ale Autodesk. Care, dupa cum ziceam, se pare ca are alta politica.

cnico

La autocad licentierea in retea consta in realizarea unui fisier de licente ce se pune pe server. Sa zicem ca ati cumparat o licenta in retea. Puteti sa instalati programul pe 3 calculatoare, in momentul cand un utilizator deschide programul, automat ia licenta de pe server, pe celelalte doua calculatoare programele nu mai merg. Cand inchide utilizatorul 1 programul, licenta se intoarce pe server si poate sa deschida programul utilizatorul 2.
Daca se doreste luarea licentei pe laptop si acesta este scos din retea, exista functia de "imprumut licenta". se poate imprumuta licenta cateva luni, iar cand te intorci la birou si conectezi laptopul la retea, se poate returna licenta pe server.
Mie mi se pare ca este destul de usor si comod fata licentierea cu cheie hardware.