Rectificarea lucrarilor

Creat de theocad, Oct 06, 2009, 12:09 PM

« precedentul - următorul »

theocad

Buna ziua.....am si eu o mare nelemurire....in cazul in care o poprietate masurata corect este vizibil suprapusa peste o proprietate vecina....de datoria cui este sa o rectifice? avand in vedere ca aceea e deja receptionata, facuta in 1900 toamna (si cu ruleta).....cum ar trebui sa se procedeze?....trebuie s-o rectific eu ...sau cel care a masurat-o la vremea respectiva?

John Doe

In mod normal trebuia sa-ti respinga lucrarea ta (facuta acum, deduc) la OCPI, si sa convoace ambele persoane si proprietari pentru clarificare; din varii motive insa, se poate si sa nu fie asa.
Acum, fie faci tu documentatie de rectificare fie mergi in instanta, depinde care e situatie in teren si cine e interesat de rectificare.

theocad

deci sa inteleg ca eu ar trebui sa rectific acea lucrare veche ....si nu autorizatul care a facut-o la vremea respectiva...adica practic sa repar eu gresala altuia.

S-a mers pe teren, s-a constatat ca acea proprietate intra practic peste a mea, s-a hotarat  sa se  respinga lucrarea mea. Ce as mai putea sa fac in conditiile astea?

John Doe

Nu rectifici nimic; asa e legea acum, nu se re-verifica lucrarile deja existente in baza de date a OCPI, iti respinge tie acum lucrarea daca pica peste ceva receptionat. De obicei, nu e de vina cel care a facut lucrarea inainte; se presupune ca aia e buna daca e receptionata. Asta probabil pâna la proba contrarie, care nu stiu unde se tine...
Acum, lucrarea ta fiind respinsa tu trebuie sa o modifici fiindca ai facut "masuratori gresite" (as pune pariu ca asa ti-au zis).

Ai voie sa cumperi de la OCPI DXF-urile de la parcelele cu care e vecina lucrarea ta; daca stii pe ce sa nu te suprapui, poate încape. Daca nu incape, mergi documentat la OCPI si le prezinti problema.

Nu e cea mai fericita solutie, dar mai poti sa-i intorci din directia asta numai prin instanta - tu stii daca chiar se impune sau nu.
Ai mai putea sa te oferi sa refaci tu ca lumea si lucrarea cealalta; OCPI are voie sa modifice amplasamentul imobilului (suprafata nu), dar trebuie sa aduca la cunostinta si proprietarului, poate nu le convine, stiu eu ce-o fi acolo?

P.S. nu lucrez la OCPI. Si mai vezi ce scrie si prin Ord. 634, poate nu-mi aduc eu aminte toate posibilitatile.

Modificat de John Doe (06-10-2009 13:53:49)

theocad

Am luat DXF-urile parcelelor cu care se invecineaza, intra peste parcela mea cu aproximativ 5 metri, nu incape sub nicio forma (si chiar m-am straduit...ca nu-mi face placere sa ma contrazic aiurea)....chiar am discutat si cu autorizatul care a facut acea lucrare....dar nimic (e totul in regula pentru ei).

Mai ramane sa-i prezint situatia proprietarului parcelei cu pricina si sa-l sfatuiesc sa-si rectifice lucrarea, dupa ce in prealabil ii prezint situatia cu amanuntul. :(

John Doe

De fapt, problema nu e numai a ta, e si a OCPI-ului daca are avizata o lucrare gresita. Daca mergi in instanta, va pierde si nu stiu sigur cum le va pica asta.
Cam asta vad eu ca ultima solutie. Totusi, cum s-a facut constatarea in teren? Ce raspuns oficial ai primit de la OCPI ?

ace

singura solutie fara dureri de cap e sa te lipesti de lucrarea de langa tine,ei nu o sa rectifice lucrarea in veci ca "e multa munca".stiu ca nu e bine dar nu ai ce sa faci ala are cadastru aprobat.bafta multa.

moholea

Si eu am avut o situatie similara. Lucrarea cu care m-am suprapus era vizibil gresita, fiind amplasata pe diagonala.
Situatia este reglementata de modificarea ordinului 634 din martie 2009, la punctul 5, care modifica art27.
Este de datoria inspectorului de cadastru sa convoace autorizatii si sa constate daca suprapunerea este virtuala (datorita erorilor de masurare) sau reala (datorita existentei mai multor acte juridice pt acelasi amplasament). daca inspectorul constata ca suprapunerea este virtuala, citez, "aceasta se solutioneaza de catre inspectorul de cadastru"

Concret in cazul meu, persoana care a facut lucrarea gresita, s-a lasat de meserie, deci nu am avut cu cine sa vorbesc. Cei de la cadastru au respins lucrarea si mi-au cerut mie sa refac si lucrarea celuilalt, lucru absurd deoarece nu ai cum sa bati la usa vecinului care n-are nici o vina si care se stie cu actele in regula, sa-i ceri sa-i repozitionezi parcela.
M-am dus la inspector cu ordinul in mana care zice clar ca este de datoria lui sa rectifice, dar mi sa- spus cu nonsalanta ca nu o sa faca acest lucru, si sa rezolv eu problema.

Rezolvarea a fost una foarte simpla in cele din urma: clientul care era avocat, a reclamat inspectorul atat la biroul teritorial cat si la Bucuresti. reclamatia a fost facuta vineri, marti oficiul de cadastru era pe teren la masuratori, Joi am primit documentatia vizata.

Deci se poate.

ace

Foarte bine ai procedat!Pai inspectorul ala ar trebui dat afara pentru ca sigur nu isi face treaba pentru care e acolo.
Toate lucrarile vechi ar trebui puse in coordonate stereo dupa lucrarile noi facute de pe puncte gps,si nu invers.

John Doe

Da, exact asa scrie si in regulament. Dar theocad nu a precizat ce fel de convocare a fost in teren si ce raspuns oficial a primit, adica ce fel de suprapunere s-a constatat.

S-ar putea sa se rezolve si cu ceva reclamatii, din cate stiu baietii au mare grija la capitolul asta.

kod

moholea, mai exact in ce consta aceasta reclamatie, din partea avocatului, ai cumva o copie (din intamplare) cred ca multi ar fi interesati de aceasta.
Nu ma intereseaza neaparat documentatia (desi ar fi bine daca as vedea una) cat procedura !

multumesc anticipat !

Modificat de kod (07-10-2009 15:10:55)

Mit

Parerea mea fata de problema cu suprapunerea virtuala si modul cum este tratata in lege, este ca incurajeaza pe cei care digitizeaza ortofotoplanurile si masoara cu ruleta.
Cu alte cuvinte ei se bazeaza pe faptul ca atunci cand vii tu cu lucrare masurata cu GPS-ul, vei fi nevoit sa te lipesti de a lui sau sa o modifici pe a lui in coordonate bune. Asa ca oricum o dai, tot cel care masoara si prelucreaza datele OK este pe locul 2. La ce bun sa faci drumuiri si compensari de-ti iau mai mult decat masuratoarea propriu-zisa, cand ortofoto este la putere?
Propun ca la 3 masuratori gresite ale unui autorizat sau firma sa se ia primele masuri din partea OCPI-ului, dar cum tocmai ai lor nu au timp de masuratori si fac din birou, slabe sperante.  :nod:

John Doe

Nu as zice ca e de vina regulamentul, ci modul in care e aplicat. Adica nu. Specific românesc, nu?

bad wolf

#13
CitatParerea mea fata de problema cu suprapunerea virtuala si modul cum este tratata in lege, este ca incurajeaza pe cei care digitizeaza ortofotoplanurile si masoara cu ruleta.
Cu alte cuvinte ei se bazeaza pe faptul ca atunci cand vii tu cu lucrare masurata cu GPS-ul, vei fi nevoit sa te lipesti de a lui sau sa o modifici pe a lui in coordonate bune. Asa ca oricum o dai, tot cel care masoara si prelucreaza datele OK este pe locul 2. La ce bun sa faci drumuiri si compensari de-ti iau mai mult decat masuratoarea propriu-zisa, cand ortofoto este la putere?
Propun ca la 3 masuratori gresite ale unui autorizat sau firma sa se ia primele masuri din partea OCPI-ului, dar cum tocmai ai lor nu au timp de masuratori si fac din birou, slabe sperante.  :nod:

Dar cum poti dovedi care masuratori sunt gresite ??
Niciunul dintre noi nu am inventat topografia si o aplicam , mai bine sau mai rau, in functie de capacitatea noastra profesionala si tehnica si in finctie de baza topografica din zona.
Asa ca, eu , consider c nu e czul sa uitam de respectul pe care ni-l datoram reciproc !
In ce priveste angajatii ocpi, nu e vina lor, e vina sistemului si a celor care nu au inteles ca nu se poate efectua cadastrul general ,plecand de la parcele disparate.
Inca ceva, cel putin in cdastru, msuratorile GPS au precizi mult mai sczuta decat cerintele ANCPI, care ,si acelela , nu au nicio baza stiintifica !
In legatura cu folosirea ortofoto planurilor pentru verificrea lucrarilor de cadastru, pot sa o spun , in cunostiinta de cauza , ca e o mare tampenie,.spun sta pentru ca am gasit  diferente de pana  la 25 m fata de realitate, asa ca...
Numai de bine !

Modificat de bad wolf (20-10-2009 20:27:31)
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Totusi, as spune ca se poate constata ce lucrare e gresita. Chiar si cu un minim de cunostinte si nu cu cea mai performanta aparatura dar cu mult simt de raspundere, coordonatele unui punct in Stereo cam tot alea sunt. Partea proasta e ca daca e avizata o lucrare gresita si tu te suprapui peste ea cu coordonatele bune, nu se va rectifica lucrarea gresita ci trebuie sa te descurci tu cum poti, desi in regulament parca scrie altceva. Caz in care imi permit sa spun ca regulamentul respectiv e prost aplicat.
Ortofotoplanurile da, unele sunt chiar pe lânga realitate. Am gasit si erori mai mari de 25cm, dar nu sunt sigur daca erau gresite coordonatele bornei (de la OCPI) sau nu era georeferentiat ca lumea ortofotoplanul. Oricum, nu se va recunoaste niciodata oficial o greseala oficiala. Asa ca ne descurcam cum putem, prin metode specifice si trece lucrarea.