PFA fara autorizatie OCPI

Creat de ferenc, Aug 21, 2009, 07:17 PM

« precedentul - următorul »

ferenc

Salut tuturor, intrebarea me este urmatoarea. Se poate infiinta PFA sau intreprindere individuala "Ii" fara a avea inca autorizatia OCPI (neavand inca un an vechime)?. Lucrarile de pe teren si in birou as executa eu, stampila va pune un autorizat, pana cand o sa obtin autorizatia.
Toate aceste fiindu-mi necesar din cauza ca seful meu vrea sa desfaca contractul de munca din probleme financiare.

Am studiile necesare infiintari PFA si obtineri autorizatiei OCPI.

Multumesc.

Modificat de ferenc (21-08-2009 16:22:06)

radian2009

chiar nu mai are bani sa te plateasca, nici macar minim, adica vreo 1200 roni?

in mod normal trebuie sa lucrazi ca angajat minim un an si sa fi prins in cartea de munca ca inginer geodez, sau ce specialitate ai tu.

Cauta-ti in alt loc, iar daca esti din Bucuresti eu chiar caut un om, te rog, daca vrei sa-mi trimiti cv-ul sa-mi spui daca stii sa masori, daca stii sa faci o drumuire sprijinita la capete, iar daca stii mult mai multe cu atat mai bine, iar daca ne intelegem la bani obtii si un job cu carte de munca. La mine programul este si mai relaxant.

Modificat de radian2009 (21-08-2009 18:38:55)

John Doe

Sigur ca poti sa-ti faci PFA si nu-ti trebuie studii pentru asta; ai grija doar sa-ti treci la obiectul de activitate si cele specifice. Eventual pui si diploma ta la dosar daca te intreaba cineva ceva. Daca chiar te iau in serios si iti cer autorizatia OCPI pe care n-o ai inca, fa-ti un contract de colaborare cu un autorizat. Cred ca va merge. Bafta !

bstcad

autorizarea ca PFA (sau PFL - mai nou) - se face numai in baza unui atestat, unei autorizatii emise de o institutie. Diploma nu-ti ofera aceasta sansa. Trebuie sa fi autorizat de OCPI, sau OGR.

Bafta in cautarea locului de munca.

bad wolf

#4
Citat din: bstcadautorizarea ca PFA (sau PFL - mai nou) - se face numai in baza unui atestat, unei autorizatii emise de o institutie. Diploma nu-ti ofera aceasta sansa. Trebuie sa fi autorizat de OCPI, sau OGR.

Bafta in cautarea locului de munca.

Chiar nu stii ca OGR nu mai exista??
Chiar nu stii ca din 24 iulie autorizatiile OGR nu mai sunt valabile si ca folosirea si acceptarea lor in continuare constituie o fapta penala care se numeste "fals si uz de fals"??
Sper sa gasesc cararea corecta !

fagsb

#5

bad wolf

#6
Citat din: fagsbhttp://www.ocpiilfov.ro/ocpi_ilfov/Adresa_315771_2009.pdf
vedeti data
o zi buna

Interesant !
O interpretare bsolut originala a legii neretroactivitatii !

Foarte interesat cum pot fi valabile autorizatiile emise de un organism care a fost infiintat printr-o lege ce a fost declarata neconstitutionala, deci e ca si cand nu ar fi fost !

In aceste conditii cred ca voi infinta si eu impreuna , cu john doe, dangolesti, dora3mira, doru2 ,advex(lista ramane deschisa), un ONG si vom elibera autorizatii  cu drept de semnatura.
Ce conteaza ca ulterior Curtea constitutionala va declara afacera noastra in afara legii ! Autorizatiile raman !

Sa auzim de bine !

Modificat de bad wolf (24-08-2009 23:36:06)
Sper sa gasesc cararea corecta !

ancka

vreau si eu in organizatie, vreau si eu parte din ciolan :))))))

bad wolf

#8
Citat din: anckavreau si eu in organizatie, vreau si eu parte din ciolan :))))))

Am notat !
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

M-am grabit si am scris PFA, dar eu vorbeam despre AF. La PFA (sau cum îi spune acum) trebuie într-adevar o hartie, atestat sau ceva de genul, recunoscut de statul Român.
Scuze.

Modificat de John Doe (25-08-2009 09:06:45)

bad wolf

#10
Citat din: fagsbhttp://www.ocpiilfov.ro/ocpi_ilfov/Adresa_315771_2009.pdf
vedeti data
o zi buna

Am revazut adresa respectiva si am constatat ca este semnata doar de undirector adjunct al ancpi , fara viza oficiului juridic.
Nu trebuie sa ai prea multa pregatire juridica sa obserbi ca in acest caz "principiul nerectoactivitatii " este aplicat complet gresit, dar cu intentie clara de perpetua folosirea ilegala a stampilelor emise de OGR.

Prin aplicarea "principiului nerectoavitivitatii" se intelege ca sunt valabile lucrarile stampilate cu stapila emisa de OGR pana in momentul cand isi incepe efectul dEcizia 1150/2008 a Curtii Constitutionale.
Din momentul cand intra in vigoare aceasta decizie , nu mai existe, legal, nici OGR nici autorizatiile emise de OGR , deci nu mai pot fi stampilate lucrari cu aceste stampile, ia receptionarea acestor lucrari de catre ocpi-uri se constituie in "abuz de drept".
Probabil ca in curand tot curta constitutionala va da o decizie prin care va declara nule toate lucrarile receptionate dupa data intrarii in vigoare a deciziei 1150/2008.
Nu as vrea sa fiu in piele celor care au perpetuat aceasta stare de lucruri.
Chiar nu i-s-a parut nimanuri ciudat fptul ca adresa315771/23.01.2009 semanta de Marcel grigore , nu are viza oficiului jurudic din ANCPI??
Sper sa gasesc cararea corecta !

gabrielus

deci pana la urma poti sa iti infiintezi firma fara a avea drept de semnatura?

bad wolf

#12
Citat din: gabrielusdeci pana la urma poti sa iti infiintezi firma fara a avea drept de semnatura?

Da! Poti sa-ti scoti o autorizatie de la primarie. Atajezi diploma de studii.
Nu poti efectua lucrari care necesita avizul ANCPI/OCPI.
Dar in constructii nu te intraba nimeni de asa ceva. Nici macar de studii.
Sa stii sa manipulezi o statie totala su o nivela.
Sper sa gasesc cararea corecta !

advex

#13
Citat din: bad wolfDar in constructii nu te intraba nimeni de asa ceva. Nici macar de studii.
Sa stii sa manipulezi o statie totala su o nivela.

Nu uita ca legislatia prevede intocmirea proceselor verbale de trasare pe diferite faze si ele se semneaza si stampileaza de topograf autorizat!

Mit

Mie mi-au cerut la Primaria TM si copie leg. dupa certificatul de autz. emis de OCPI TM.

Sau alt ex: Poti desfasura activ. de taximetrie NUMAI cu Permisul de conducere? NU !!! Iti trebuie "Atestat" pt. asta, care-i de fapt, "Certificatul de autz." in cazul nostru.

Referitor la ce spui tu Advex, nu am vazut nicaieri stampile de topograf autorizat pe PV de trasare. De regula le fac constructorii si nu prea respecta distantele fata de limitele juridice ale proprietatii; La intabularea constructiilor apar la iveala situatiile astea. Ar fi bine sa se-ntample ce spui tu, am avea de lucru in plus si s-ar face o trasare ca la carte.  :hi: