probleme sokia set 610

Creat de mariuss, Aug 14, 2009, 05:09 PM

« precedentul - următorul »

mariuss

va salut, sunt din pitesti si am o intrebare pentru dumneavoastra.
am o statie totala sokkia set 610,cand am vrut sa sterg un job a aparut un mesaj de genul flash write error, si a sters toate punctele memorate din toate joburile, apoi a aparut mesajul default set & memory clear press enter, si nu am putut face nimic pana nu am apast pe enter, finalul....tragic s-au sters tot si toate inclusiv setarile statiei.
De la ce credeti ca a fost, ii refac setariele si gata? problema este ca avem un drum de masurat si e al naibii daca mai face asa........., multumesc si astept raspunsul dumneavoasta!

kod

posibil probleme de soft, ar trebui verificata. La fel de probabil sa-ti mai faca si alta data, sau nu, chestiile astea sunt aleatoare !

Mit

In asemenea cazuri este mai bine sa-i scoti bateria (se restarteaza), dar nu-i dai OK sau ENTER la o asemenea chestie :hi:

mariuss

am masurat 1 km de drum si a fost in regula, acum o sa descarc aparatul mereu cand ajung acasa, aveam obiceiul sa il las 2-3 joburi si apoi il descarcam

John Doe

Dar daca s-a busit memoria aparatului ? N-am patit, dar nici imposibil nu cred ca este.

Ionica34

De obicei la carnetele de teren SDR mai vechi si la PowerSet-urile vechi aparea problema asta.
Si asta aparea cand bateria mai avea nitel pana cand murea, si doar la procesul de descarcare.
Din cate stiu eu, solutie nu ai. Ce e sters sters ramane.
Sfatul meu, inainte de a o descarca fii sigur ca bateria e full.

mariuss

multumesc, voi tine cont de sfatul tau.
pana acum nu am mai avut probleme, sper ca nici de acum incolo.