TopoLt v9 0 si ProfLt v9 0

Creat de 79, Iul 20, 2009, 05:47 PM

« precedentul - următorul »

79

TopoLT V9.0

Îmbunătăţirile aduse acestei versiuni sunt:

·     Adaptare pentru AutoCAD 2010.

·     Adaptare pentru a functiona corect împreună cu ProfLT un alt produs software realizat de firma noastră.

·     A fost reintrodusă funcţia pentru generare şi editare CP versiunea 1.0 deoarece sunt judeţe în care se mai lucrează cu această versiune. Comenzile pentru generare CP sunt acum în program GenCP1 pentru CP V1.0 şi GenCP2 pentru CP V2.0.


ProfLT V9.0

Descriere pe scurt a programului

ProfLT este un program ce funcţionează în mediul AutoCAD sau IntelliCAD cu ajutorul căruia puteţi crea şi desena profile longitudinale şi transversale.

Facilităţi oferite de acest program:

·     generarea profilelelor utilizând polilinii 2D cu puncte, polilinii 3D sau model 3D;

·     generarea automată a profilelor longitudinale şi transversale folosind codurile punctelor;

·     unirea automată a punctelor laterale faţă de axul profilului longitudinal;

·     aşezarea în pagină a profilelor;

·     exportarea profilelor în fişiere specifice Micropiste sau SdrMap;

·     opţiunile programului acoperă o gamă variată de situaţii referitoare la modul de generare şi de desenare a profilelor, rubricile profilelor pot fi aranjate conform specificului lucrării, poate fi ales formatul pentru planşele cu profile longitudinale şi transversale etc.



Detalii Contact Distribuitor

Distribuţia licenţelor TopoLT şi ProfLT este asigurată exclusiv de compania CADWARE Engineering. Pentru detalii privind preţul produselor contactaţi CADWARE Engineering la:

Tel. (+4) 021 340 87 40

http://www.cadware-eng.ro" target="_blank">www.cadware-eng.ro

 E-mail pentru TopoLT

 E-mail pentru ProfLT

crojub

Cum vi se pare ProfLT ultima versiune?

radian2009

In atentia celor ce vand si produc TopoLT (Domnul Bujor si compania)

mereu versiuni noi, dar nimic nou sub soare, doar compatibilitati.
Si cam scumpa licenta avand in vedere ca de la 7.1 la ce avem acum nu s-a mai facut nimic.

de ce nu inserati in TOPOLT o comanda ca in functie de ce semnele conventionale folosesite in desenul respectiv sa poata crea si o legenda?

De ce nu inserati spre exemplu atunti cand se face un tabel sa fie posibil sa fie trecuta si orientarea si eventual si distanta. Ar fi foarte utile pentru cei ce fac planuri de trasare.

v-am platit licenta, dar speram sa vad si eu niste chestii interesante cu fiecare noua versiune ce o scoateti.

Modificat de radian2009 (21-08-2009 12:20:06)

John Doe

Buna aplicatia, dar e perfectibila. De exemplu:
- as zice sa revedeti partea de caroiaj; nu scrie nicicum texte mai mari, si e formata din blocuri cu atribute-nefericita alegere, blocurile ocupa mult spatiu daca caroiajul e pe suprafata mare, iar uneori creeaza probleme la hasurare (hasureaza partial si 2 cadrane la fiecare cruce);
- as vrea sa-mi pot alege structura tabelului, nu întotdeauna am nevoie de toate datele;

maryus_h

ProfLT e bun, si la topolt parcelarea iar e buna, e ok :)

79

Pentru cei care au sugesti si doresc imbunatatiri la TopoLT poate sa ii contacteze pe cei de la CADWARE Engineering  http://www.cadware-eng.ro/" target="_blank">http://www.cadware-eng.ro/
Accepta sugesti pentru inbunatatirea programului.

radian2009

Practic sunt curios daca topolt nu va muri in stadiul in care se afla acum, pentru ca practic nu cred ca mai isi da cineva interesul sa-l imbunatateasca, nici macar cel ce l-a creat (asta din zvonuri - e preocupat de eoliene)

Daca te uiti, nu are nici macar o pagina de web oficila, nu stii daca cumva lucreaza cineva la el, daca lucreaza, din cate persoane este formata acea echipa, etc...

Nu vad siguranta investitiei intr-un soft care poate sa moara maine.

Practic cat si teoretic, acest soft poate fi reprodus din "bara in bara" deoarece foloseste doar rutine autodesk, si nu vad de ce altcineva nu ar dori sa faca ceva mai bun.

Sper sa inceapa cineva sa lucreze la ceva care sa concureze acest segment de software.

Modificat de radian2009 (17-09-2009 18:41:08)

toporas

De ce nu face cineva un site pentru realizarea unui astfel de soft, la care sa contribuie toti cei interesati, un open source. Ar fi chiar interesant ca un colectiv de oameni destepti sa adune propunerile pentru un astfel de proiect si sa le asambleze intr-un program. Si daca toate astea ar fi pe un site, la vedere, ar fi ideal.... Dar idealul...

toporas

Ma corectez, in loc de toi am vrut sa scriu toti. Scuze!

John Doe

Am îndreptat omisiunea. De remarcat ca ai observat-o.
Ti-am raspuns in sectiunea "Scripturi in LISP, AutoLISP", nu mai postez si aici.

crojub

#10
Cred ca introducerea unei comenzi pentru a creea o legenda nu este necesara. Se poate face un bloc cu semnele conventionale utilizate frecvent si apoi o inserezi in fiecare desen.

Sa treci unghiuri si distante in tabel nu cred ca mai este necesar astazi cand toata lumea lucreaza cu statii totale. Transmiti direct in statia totala coordonatele statiilor si a punctelor de trasat cu comanda TxCoo dupa care trasezi folosind statia totala.

Referitor la imbunatatiri sunteti nerecunoscator, de la versiunea 7.1 la 7.5 a-ti primit gratuit conform istoric din help-ul TopoLT urmatoarele:

TopoLT V7.2 (Februarie 2008)
Îmbunătăţiri:
Au fost introduse trei comenzi noi pentru: unirea , tăierea şi redimensionarea imaginilor. Unirea şi tăierea este făcută conform poziţiei în coordonate a imaginilor.
S-a introdus posibilitatea transformării imaginilor rotite cu comanda Timg.
S-a introdus posibilitatea inversării imaginilor cu comanda ChImg.
La vizualizare 3D cu randare în timp real cu comanda VM3D sunt acceptate ca texturi aşezate în coordonate şi imagini cu deformaţii de aspect sau deformaţii unghiulare.
Funcţii noi:
JoinImg, TrimImg, ResImg.

TopoLT V7.3 (Mai 2008)
Îmbunătăţiri:
S-au introdus fişere help în format html.

TopoLT V7.4 (Septembrie 2008)
Îmbunătăţiri:
A fost introdusă posibilitatea ca la raportarea punctelor să se aleagă dacă se desenează sau nu textele punctelor.
A fost introdusă posibilitatea de a salva şi de a încărca configurarea implicită a programului.
A fost îmbunătăţită comanda AutoPct pentru o funcţionare mai rapidă atunci când se rup entităţile ce trec prin puncte.
A fost îmbunătăţită comanda OptPct pentru o funcţionare mai rapidă.
Pentru utilizatorii din România
A fost schimbată funcţia GenCP pentru a putea genera fişiere CP format CPXML versiunea 2.0. Se poate utiliza TopoLT pentru a genera fişiere CPXML utilizate de programul Generare CP V2.0 emis de ANCPI. TopoLT doar generează aceste fişiere pentru a facilita selectarea parcelelor din programul CAD. Editarea acestor fişiere poate fi făcută cu programul emis de ANCPI ce poate fi descărcat de la adresa www.ancpi.ro.
Erori:
A fost corectată funcţia M3D deoarece era posibil ca în cazul triunghiurilor foarte mici (atunci când punctele erau aproximativ colineare) să nu se poată realiza modelul 3D pentru asemenea triunghiuri.

TopoLT V7.5 (Noiembrie 2008)
Îmbunătăţiri:
Adaptare pentru AutoCAD 2009.
Pentru comanda Timg a fost introdusă posibilitatea revenirii la introducerea punctelor de transformare, salvarea în fişier şi încărcarea din fişier a punctelor de transformare.


Citat din: radian2009In atentia celor ce vand si produc TopoLT (Domnul Bujor si compania)

mereu versiuni noi, dar nimic nou sub soare, doar compatibilitati.
Si cam scumpa licenta avand in vedere ca de la 7.1 la ce avem acum nu s-a mai facut nimic.

de ce nu inserati in TOPOLT o comanda ca in functie de ce semnele conventionale folosesite in desenul respectiv sa poata crea si o legenda?

De ce nu inserati spre exemplu atunti cand se face un tabel sa fie posibil sa fie trecuta si orientarea si eventual si distanta. Ar fi foarte utile pentru cei ce fac planuri de trasare.

v-am platit licenta, dar speram sa vad si eu niste chestii interesante cu fiecare noua versiune ce o scoateti.

crojub

#11
Daca nu va convin blocurile cu atribute cu text puteti exploda aceste blocuri in texte folosind un utilitar AutoCAD. Mai aveti posibilitatea te a desena caroiaj cu linii sau cu cruciulite si in acest caz nu mai aveti blocuri cu atribute cu text.

Daca nu va convine dimensiunea textelor din blocul cu atribute puteti edita blocul
"CJxcoo.dwg" si sa-l mariti cum vreti (scalarea trebuie facuta din 0.0, 0.0). Acest dwg este pe calea unde este instalat TopoLT.


Citat din: John DoeBuna aplicatia, dar e perfectibila. De exemplu:
- as zice sa revedeti partea de caroiaj; nu scrie nicicum texte mai mari, si e formata din blocuri cu atribute-nefericita alegere, blocurile ocupa mult spatiu daca caroiajul e pe suprafata mare, iar uneori creeaza probleme la hasurare (hasureaza partial si 2 cadrane la fiecare cruce);
- as vrea sa-mi pot alege structura tabelului, nu întotdeauna am nevoie de toate datele;

crojub

#12
Probabil ca este foarte greu sa multumesti pe toata lumea, intrebarea mea este cat de mult folosesti aces soft si daca folosindu-l consideri ca ti-ai amortizat investitia?

Daca ti-ai amortizat investitia si inca poti sa-l folosesti in continuare nelimitat in timp atunci orice om normal ar fi multumit.

Sper sa-ti treaca aceasta nemultumire si sa vii cu idei constructive. A blama este usor, a construi este mai greu. Intradevar si criticii au rolul lor iar acesta devine constructiv atunci cand critica se bazeaza pe fapte reale nu pe presupuneri de viitor.


Citat din: radian2009Practic sunt curios daca topolt nu va muri in stadiul in care se afla acum, pentru ca practic nu cred ca mai isi da cineva interesul sa-l imbunatateasca, nici macar cel ce l-a creat (asta din zvonuri - e preocupat de eoliene)

Daca te uiti, nu are nici macar o pagina de web oficila, nu stii daca cumva lucreaza cineva la el, daca lucreaza, din cate persoane este formata acea echipa, etc...

Nu vad siguranta investitiei intr-un soft care poate sa moara maine.

Practic cat si teoretic, acest soft poate fi reprodus din "bara in bara" deoarece foloseste doar rutine autodesk, si nu vad de ce altcineva nu ar dori sa faca ceva mai bun.

Sper sa inceapa cineva sa lucreze la ceva care sa concureze acest segment de software.

John Doe

De acord, e usor sa bagi de vina, putin mai greu sa faci o critica constructiva si mult mai greu sa faci efectiv ceva.
Sunt multumit de soft, dar imi mentin parerile de mai sus. Si cele ce urmeaza:
De ce mai e prevazuta marimea textului la configurare daca programul nu tine cont de asta ? Sa explodez blocul am incercat, dar rezulta atributele lui cu care nu am ce face, iar decat sa tot scalez CJxcoo la fiecare plansa e mai simplu, intr-adevar, sa fac caroiajul cu alt program. Dar nu era si mai simplu sa faca asa TopoLT-ul ?
Am mai observat ceva: la optimizare texte puncte, se cam incurca treaba daca sunt prea multe puncte sau entitati in desen; apar partial 2 seturi de puncte, unul optimizat si altul ba.
La tabel suprafata, s-a intamplat nu odata sa selectez un contur (cu click, nu wp), iar daca sub el mai era unul sa plece pe cel de-al doilea. Tot aici, nu stiu cum, uneori da numere consecutive la acelasi nod al conturului, si nu te prinzi decat daca (de exemplu) schimbi marimea textului din configurare si, la propunerea programului, si pe plansa curenta - numai atunci verifica.

Repet, sunt multumit de program si felicitari autorilor, dar se poate si mai bine.

crojub

#14
Atunci cand selectati tipul de caroiaj cu "cruciulite cu text" programul nu va permite sa alegeti o inaltime a textului pentru ca in acest caz se insereaza blocuri cu atribute.
Daca doriti ca textul sa fie mai mare deschideti fisierul "C:\Program Files\TopLT\CJxcoo.dwg" si mariti textele. Pastrati centrul cruciulitei in 0.0, 0.0.
Daca aceste blocuri va incurca la hasurare inchideti layer-ul de Caroiaj. Desenarea gresita a unei hasuri tine de programul CAD pe care il folositi.

Cu privire la optimizarea punctelor cred ca este posibil sa aveti in desen de doua ori raportate punctele (puncte suprapuse) sau daca punctele nu sunt suprapuse dar sunt foarte apropiate atunci pentru unul din ele TopoLT nu gaseste un spatiu liber si il trece pe layer-ul de texte suprapuse. Pentru a evita suprapunerea punctelor bifati casuta "Verifica suprascrierea" de la TopoCfg -> Sectiunea Puncte -> Optiuni raportare puncte.
O alta cauza ar putea fi textele duble cu denumirea punctelor. Este posibil sa fi facut urmatoarele operatiuni intr-un desen prin care sa ajungeti la texte de puncte dublate:
1. Folosirea unui desen cu puncte realizat cu o versiune mai veche de TopoLT la care nu sa putut face conversia punctelor sau conversia a-ti intrerupt-o (updatare puncte).
2. Copierea unui desen ce contine puncte in alt desen cu Copy si Paste si in acest caz se pierde legatura dintre punct si texte (aceasta este o limitare a programului dar care poate fi rezolvata, vezi. Recomandare).
3. Inserarea unui bloc dwg ce contine puncte peste un alt desen (aceasta este o limitare a programului dar care poate fi rezolvata, vezi. Recomandare).
4. Daca asupra unui desen au fost facute operatiunile descrise mai sus si apoi a-ti raportat inca o data punctele atunci apar texte duble, pe cele vechi TopoLT nu le-a sters deoarece s-a pierdut legatura dintre punct si texte.

Recomandare: Puteti elimina acest inconvenient stergand toate textele si liniile de marcaj ce sunt pe layer-ele alocate pentru puncte. Refaceti fisierul de coordonate cu RefCoo, stergeti punctele cu DelPct, deschideti toate layerele alocate pentru puncte (cele cu 0_PCT...) si stergeti toate entitatile cu DelLay si la final raportati din nou punctele.

Legat de selectarea unei parcele (polilinii) cred ca tine de abilitatea fiecaruia. Daca faceti o selectie normala punctand pe una din laturile poliliniei si daca mai exista o alta polilinie sub aceasta latura atunci programul va intreaba pe care din ele o acceptati. Daca a-ti facut o selectie inainte de a da o comanda cu TopoLT (entitatea apare selectata cu grip) si apoi utilizati o comanda TopoLT atunci comanda va lua prima entitate de tipul polilinie ce se afla in setul de selectie. Este posibil ca facand o selectie cu WP de fapt sa selectati 2 polilinii. Ca sa nu gresiti in acest fel va recomand sa utilizati selectia ceruta de comenzile TopoLT si sa urmariti pe care din entitati o acceptati sau nu. Aceasta este o problema minora dar am vrut sa va lamuresc. Probabil ca utilizand mai des programul nu veti mai considera ca sunt probleme la selectarea entitatilor.

Punctele consecutive pe un contur de parcela sunt introduse in toate vertex-urile poliliniei. Daca aveti laturi mai mici decat "Distanta minima dintre puncte" (vezi TopoCfg -> Sectiunea Puncte" de 0.03m atunci programul fixeaza si elimina aceste vertex-uri. Referitor la ceeea ce a-ti semnalat este posibil ca polilinia d-voastra sa contina vertex-uri foarte apropiate, mai mari de 3cm, sau a-ti schimbat Dmin si l-ati facut aproape de 0.0. Daca aveti astfel de polilinii cu vertex-uri duble sau foarte apropiate asta inseamna ca cine le-a desenat nu prea cunoaste AutoCAD sau este neglijent. TopoLT face ceva in acest sens pentru a elimina vertex-urile multiple, la FixPct, AutoPct, Arr, Arr2, GenCP1 sau GenCP2 si astfel poliliniile sunt refacute fara aceste vertex-uri multiple (eliminarea depinde de Dmin).

Cu toate ca textul este cam lung sper ca veti citi cu atentie si va veti lamuri.


CitatDe acord, e usor sa bagi de vina, putin mai greu sa faci o critica constructiva si mult mai greu sa faci efectiv ceva.
Sunt multumit de soft, dar imi mentin parerile de mai sus. Si cele ce urmeaza:
De ce mai e prevazuta marimea textului la configurare daca programul nu tine cont de asta ? Sa explodez blocul am incercat, dar rezulta atributele lui cu care nu am ce face, iar decat sa tot scalez CJxcoo la fiecare plansa e mai simplu, intr-adevar, sa fac caroiajul cu alt program. Dar nu era si mai simplu sa faca asa TopoLT-ul ?
Am mai observat ceva: la optimizare texte puncte, se cam incurca treaba daca sunt prea multe puncte sau entitati in desen; apar partial 2 seturi de puncte, unul optimizat si altul ba.
La tabel suprafata, s-a intamplat nu odata sa selectez un contur (cu click, nu wp), iar daca sub el mai era unul sa plece pe cel de-al doilea. Tot aici, nu stiu cum, uneori da numere consecutive la acelasi nod al conturului, si nu te prinzi decat daca (de exemplu) schimbi marimea textului din configurare si, la propunerea programului, si pe plansa curenta - numai atunci verifica.

Repet, sunt multumit de program si felicitari autorilor, dar se poate si mai bine.


Modificat de crojub (11-10-2009 13:28:39)