cumpar aparat

Creat de ca_soso, Mai 15, 2009, 05:16 AM

« precedentul - următorul »

ca_soso

caut sa cumpar un aparat pentru incepator  la un pret rezonabil ca sunt student :P ce imi recomandati ( imi trebuie pentru ridicari topo trasari si cote de nivel )

Ionica34

Pai, vezi sau cere oferta la :
SysCAD Solutions S.R.L - http://www.cadsolutions.ro" target="_blank">www.cadsolutions.ro, E-mail
Au o oferta variata : Geomax, South, Nikon, Spectra, Pentax.
Ti-as recomanda, in functie de raportul pret calitate : South NTS-360R, Pentax W-825EX sau V-227N, Spectra Focus 4, sau Geomax T-700.

kod

pt. inceput ia-ti o statie second hand, vezi ca sunt destule oferte pe aici, oricum cea mai buna statie este aceea pe care o cunosti cel mai bine, deci, depinde de preferintele si bugetul tau, dar vezi sa fie una de firma, si cand zic asta zic: Leica, Trimble, Sokkia, Topcon, Recelta, Nikon si nu SF-uri  dealea facute prin China.

danutza

Acum ceva mai mult timp, am lucrat cu o Leica TC1600 (sunt modele mai vechi dar trainice si destul de ieftine pt. ziua de azi)
Sfatul meu este sa-ti iei o statie care sa masoare si fara prisma de ex. TCR de la Leica (te va ajuta nesperat de mult in special la lucrarile din intravilan dar sunt ceva mai scumpe decat modelele TC)

Am intalnit pe ogoarele patriei si posesori de chinezisme si majoritatea erau multumiti. Daca te orientezi spre astfel de solutie, ia legatura cu un astfel de posesor si afla detalii si nu conta pe cele auzite de la altii. In astfel de situatie as recomanda o st.totala noua, cu garantie.

Spor la cumparaturi :hi:

bebemic

Incearca la Topgeocart.......

John Doe

ca_soso: exista in acest forum cel putin o sectiune unde s-a discutat mult si bine si amanuntit despre aparate; uita-te, o sa afli mai multe.