expertiza judiciara dupa noul regulament

Creat de delo, Noi 23, 2011, 03:23 PM

« precedentul - următorul »

adrianmonea


                  Mie mi-a dat respingere pt ca in CP nu am trecut si constructia C1, prezenta in  teren si in extras.In CP la "receptie expertiza judiciara", nu se poate trece decat conturul lucrii tehnice,fara constructii.La noi cate unii fac abuz in serviciu, oricum o sa fac adresa la instanta sa se ia masuri.

Modificat de adrianmonea (03-09-2012 20:35:43)



               

Mit


                  Sa le dai si o ruleta, sa ia masurile bine.

Tu n-ai vazut ca-n tara asta nu raspund nici ministrii, nici presedintii, nici judecatorii, ...nici avizatorii?



               

bad wolf


                  
adrianmonea a scris:

Mie mi-a dat respingere pt ca in CP nu am trecut si constructia C1, prezenta in  teren si in extras.In CP la "receptie expertiza judiciara", nu se poate trece decat conturul lucrii tehnice,fara constructii.La noi cate unii fac abuz in serviciu, oricum o sa fac adresa la instanta sa se ia masuri.


La solicitarea de Avizare a unei expertize tehnice , nu se poate da RESPINS !
Se da doar un Aviz in care OCPI isi spune parerea care poate fi favorabila sau nu, dar nu poate respinge.In rest e problema instantei.

Trebuie sa va spun ca stiu un judet unde , in urma discutiilor justitie OCPI , se solicita Aviz doar in caz de solicitare de identificare pe fond funciar si pentru Actiuni in constatare pentru act de vanzare-cumparare.
Si asta pentru ca in acel OCPI sunt multi experti autorizati (de peste 15 ani-inclusiv directorul sin ing. sef) si au inteles ,corect, ca rolul acestui aviz este , i primu caz de a constata daca ternul solicitat se regaseste in bazele de date ca fiind atribuit sau chiar intabulat, iar in al doilea caz pentru a se face intabularea direct pe baza SC.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann


                  Conform regulamentului de avizare a expertizelor, solutionarea cererii de avizare poate fi " admis" sau "respins" . Deci se poate da si asa zisa respingere. Si este o modalitate corecta de avizare, nu se poate aviza chiar orice. Avizarea s-a instituit ca sa se umple , sa se indeseasca ,acel "puzle" al OCPI, cu imobile care sa fie preluate apoi cand se va face cadastrul sistematic . Evident este si partea buna , o lucrare respinsa , poate proteja expertul de probleme ulterioare . Ce a patit adrianmonea - respingere pentru ca nu a trecut in CP constructiile - daca este doar asta problema, constitue un abuz si neglijenta in serviciu clar !?


               

Anton Pann


                  Avand in vedere ca gradinile din intravilenele satelor si chiar a oraselor , nu sunt imprejmuite, vor fi mereu probleme cu limitele si coordonatele punctelor de contur ale parcelelor , chiar daca , presupunem ca masuratorile se fac in sistem unitar GPS , deci toti am masura cu aceeasi precizie. Si limitele parcelelor se interpreteaza in mod diferit, stresinile caselor - coltul casei sunt puncte firbinti , la fel si gardul care pleca din coltul casei . Fiecare pune prizma unde crede, unde i se arata limita, apoi mai facem fiecare cate o interpretare a situatiei si evident ca nu putem fi pe acelasi punct , intre parcelele astfel masurate se vor ivi suprapuneri sau spatii libere care pot genera probleme ulterioare .


               

Anton Pann


                  Am 3 intrebari :  1) am un pasaj subteran , traverseaza o piata mare. Care este suprafata construita la sol a constructiei ? 2) Pasajul este inscris in Cf ca " constructie cu 3 SAD uri, cu bunuri comune pe cote parti . Planseul este trecut la bunuri comune . 3) Cum se poate inscrie dreptul de superficie asupra terenului ?  se poate propune drept de superficie pe cote parti din teren ?

Modificat de Anton Pann (04-09-2012 20:13:58)



               

adrianmonea


                  
Anton Pann a scris:

Avand in vedere ca gradinile din intravilenele satelor si chiar a oraselor , nu sunt imprejmuite, vor fi mereu probleme cu limitele si coordonatele punctelor de contur ale parcelelor , chiar daca , presupunem ca masuratorile se fac in sistem unitar GPS , deci toti am masura cu aceeasi precizie. Si limitele parcelelor se interpreteaza in mod diferit, stresinile caselor - coltul casei sunt puncte firbinti , la fel si gardul care pleca din coltul casei . Fiecare pune prizma unde crede, unde i se arata limita, apoi mai facem fiecare cate o interpretare a situatiei si evident ca nu putem fi pe acelasi punct , intre parcelele astfel masurate se vor ivi suprapuneri sau spatii libere care pot genera probleme ulterioare .



Ce ma sfatuiti sa fac, ca eu deja m-am saturat, sunt prea mute abuzuri de genu si peste asta chiar nu pot sa trec.



               

Anton Pann


                  in 10 decembrie 2012 examen experti . Succes "bobocilor"


               

dora3mira


                  Nu numai succes ci si intelepciunea de a ni se alatura dupa examen - in incercarea de a face front comun pentru redarea demnitatii si verticalitatii acestei meserii.

_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

bad wolf


                  Cum dracu sa redaii demnitate acestei , sa-i meserii(e mai mult decat o meserie) cand intermine un tert(ANCPI) care prin "indicatii pretioase" deturneaza rezultatul expertizei?
Cu dracu sa redadii demnitate calitatii de expert cand unii dintre noi sunt ca arbitrii care fluera pentru cel carte "apasa pe butoane'?
Cu sa redaii demnitate cand "expertul " nu stie ca o expertiza se face cu acelasi instrumente cu care s-a facut punerea in posesie(ex. la o granituire) ?
Cum sa redai demnitate calitatii de expert cand nu cunostibazele topografiei, cadastrului si legislatia de baza?
Vreti sa va mai spun si de experti care fac expertize cu Rompos?
Sunt "experti" care confunda expertizele cu lucrarile de cadastru.
Ce sa va mai spun ?Despre "expertii" care dau solutii in timpul expertizei???

Inainte de a te inscrie la un examen de expert gandeste-te bine daca stii ce
inseamna asta?

Nu vreau sa descurajez pe nimeni ci doar sa trag un semnal de alarma !

Mult succes celor care vor participa la examenul pentru obtinerea calitatii de expert tehnic judiciar in specialitatea, topografie, geodzie, cadastru !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann


                  Ai scos in fata 7 intrebari. Cred ca raspunsul la fiecare este foarte complicat . Problema este alta: ANCPI merge inainte si merge BINE !! . Regula jocului se schimba din mers , incet dar sigur. Avizarea nu inseamna decat introducerea imobilelor in baza de date , si daca este posibil , corect si ....cat mai multe ! De ce crezi ca .... (momentan) se primesc informatiile gratuit pentru expertize. Fair play - schimb la schimb , se inregistreaza in BD imobile .


               

Mit


                  Da, dar se introduc nu "corect si ... cat mai multe" ci prost si mult.


               

delo


                  Daca expertiza judiciara este avizata de cadastru,la sfarsitul procesului proprietarul merge cu hotararea direct  la cadastru si nu mai are nevoie de topgraf sa mai intocmeasca inca o documentatie,mai plateste doar taxele de cadastru pentru tipul operatiuni prin care se inscrie in C.F.
Ar fi un ajutor pentru buzunarul proprietarului sa fie avizata expertiza judiciara.... http://www.3xforum.ro/img/smilies/nod.png">



               

Anton Pann


                  
Mit a scris:

Da, dar se introduc nu "corect si ... cat mai multe" ci prost si mult.

Raspuns gresit : executarea lucrarii expertizei , masuratorile si verificarea la OCPi sunt dupa aceleasi regului ca si la documentatii. Nu se fac deosebiri. Deci scopul avizarii este introducerea in baza de date a cat mai multe PAD uri . Bune sau rele ....  depinde de persoana care face lucrarea expert sau autorizat . Doar la expertize mai depinde de complexitatea litigiului, pentru ca unele sunt teribile si parerile sunt, sau pot fi diferite. La documentatii nu sunt litigii, dar ....se pot crea .       http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">



               

bad wolf


                  
Anton Pann a scris:


Mit a scris:

Da, dar se introduc nu "corect si ... cat mai multe" ci prost si mult.

Raspuns gresit : executarea lucrarii expertizei , masuratorile si verificarea la OCPi sunt dupa aceleasi regului ca si la documentatii. Nu se fac deosebiri. Deci scopul avizarii este introducerea in baza de date a cat mai multe PAD uri . Bune sau rele ....  depinde de persoana care face lucrarea expert sau autorizat . Doar la expertize mai depinde de complexitatea litigiului, pentru ca unele sunt teribile si parerile sunt, sau pot fi diferite. La documentatii nu sunt litigii, dar ....se pot crea .       http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">


Da. Dar PAD-ul nu se inscrie in baza de date odata cu avizarea expertizei , ci doar daca procesul este castigat definitiv si irevocabil, in urma validarii expertizei de catre completul de judecata.
Daca procesul va fi castigat pe baza altei expertize(si aia avizta) atunci se va inscrie PAD-ul de la aceea expertiza.
Sper ca am fost bine inteles de toata lumea.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !