Inca un expert judiciar corupt

Creat de crsl, Oct 01, 2009, 12:37 PM

« precedentul - următorul »

crsl

Am gasit aici o speta asemanatoare cu a mea. Ma bucur sa aflu ca s-au rezolvat treburile in mod corect pina la urma dar ma intreb daca toate "greselile" de acest gen sunt corectate la timp.
Am pe rol un proces de granituire pentru un teren dobindit de mine prin vinzare-cumparare, si pe care l-am intabulat.
Sa o iau de la capat pe scurt: un teren de 60 ari a fost divizat de proprietar in doua loturi aprox. egale din care unul l-a vindut in anul 1992. Nu a facut iesire din indiviziune si nici partaj. Este vorba de o femeie vaduva cu 5 copii majori. Pe actul notarial este trecuta o suprafata si are o schita de mina aproximativa. Acest teren mai este vindut odata in anul 2003 vecinului meu actual tot cu schita de mina. In anul 2004 am cumparat cealalta jumatate a terenului in cauza avind pe el vechea casa a batrinei care intre timp decedase. Toti mostenitorii au facut partaj voluntar in favoarea unuia dintre ei care mi-a vindut mie.
La scurt timp am intabulat terenul cu declaratie notariala a fostului proprietar precum intabularea corespunde cu terenul vindut mie. Intrucit vecinul meu actual mi-a modificat limitele intabulate si mi-a mai produs ceva distrugeri, am initiat procesul de granituire. Si acuma intervine domnul expert judiciar. A venit la fata locului, mi-a dat perfecta dreptate si le-a spus partii adverse ca nu are ce le face. Dar expertiza sa se lasa asteptata la proces, si a asteptat tocmai pina cind vecinul meu a venit din Spania in mare graba. La scurt timp a aparut la instanta si raportul de expertiza, cara surpriza mare zicea ca situatia gasita pe teren (adica cea modificata de vecin si contestata de mine) corespunde cu actele noastre de vinzare-cumparare care aveau schite de mina cu pixul fara niciun fel de coordonate .Adica situatia trebuia sa ramina asa cum era. Disparea obiectul cauzei. Despre intabulare nici pomeneala. Am facut bineinteles obiectiuni  la care a raspuns in aceeasi maniera. Recunoaste in raspunsul la obiectiuni ca am   intabulare dar zice ca  aceasta nu corespunde cu situatia din teren. Pai cum sa corespunda cind a fost modificata?, ca doar pentru asta ma judec. Mai zice ca partea adversa nu are intabulare dar acest lucru nu trebuie sa-i afecteze suprafata ca si cum as fi intabulat mai mult decit am pe acte. Plus alte minciuni vadite . Expertul nici nu raspunde la toate obiectiunile mai ales acelea la care nu trebuie sa defavorizeze partea adversa.
Am depus la instanta cerere pentru alta expertiza in care am mentionat  toate inadvertentele si poze care contrazic concluziile expertului  si astept. Oare ce ar trebui sa fac in aceasta perioada de o luna pina la urmatorul termen cind nu stiu in ce diectie se va decide instanta?
Primul impuls a fost sa-i fac plingere penala expertului dar nu stiu la ce va duce asta, o alta solutie ar fi sa fac o expertiza extrajudiciara care iar nu stiu daca va folosi.

bad wolf

#1
Citat din: crslAm gasit aici o speta asemanatoare cu a mea. Ma bucur sa aflu ca s-au rezolvat treburile in mod corect pina la urma dar ma intreb daca toate "greselile" de acest gen sunt corectate la timp.
Am pe rol un proces de granituire pentru un teren dobindit de mine prin vinzare-cumparare, si pe care l-am intabulat.
Sa o iau de la capat pe scurt: un teren de 60 ari a fost divizat de proprietar in doua loturi aprox. egale din care unul l-a vindut in anul 1992. Nu a facut iesire din indiviziune si nici partaj. Este vorba de o femeie vaduva cu 5 copii majori. Pe actul notarial este trecuta o suprafata si are o schita de mina aproximativa. Acest teren mai este vindut odata in anul 2003 vecinului meu actual tot cu schita de mina. In anul 2004 am cumparat cealalta jumatate a terenului in cauza avind pe el vechea casa a batrinei care intre timp decedase. Toti mostenitorii au facut partaj voluntar in favoarea unuia dintre ei care mi-a vindut mie.
La scurt timp am intabulat terenul cu declaratie notariala a fostului proprietar precum intabularea corespunde cu terenul vindut mie. Intrucit vecinul meu actual mi-a modificat limitele intabulate si mi-a mai produs ceva distrugeri, am initiat procesul de granituire. Si acuma intervine domnul expert judiciar. A venit la fata locului, mi-a dat perfecta dreptate si le-a spus partii adverse ca nu are ce le face. Dar expertiza sa se lasa asteptata la proces, si a asteptat tocmai pina cind vecinul meu a venit din Spania in mare graba. La scurt timp a aparut la instanta si raportul de expertiza, cara surpriza mare zicea ca situatia gasita pe teren (adica cea modificata de vecin si contestata de mine) corespunde cu actele noastre de vinzare-cumparare care aveau schite de mina cu pixul fara niciun fel de coordonate .Adica situatia trebuia sa ramina asa cum era. Disparea obiectul cauzei. Despre intabulare nici pomeneala. Am facut bineinteles obiectiuni  la care a raspuns in aceeasi maniera. Recunoaste in raspunsul la obiectiuni ca am   intabulare dar zice ca  aceasta nu corespunde cu situatia din teren. Pai cum sa corespunda cind a fost modificata?, ca doar pentru asta ma judec. Mai zice ca partea adversa nu are intabulare dar acest lucru nu trebuie sa-i afecteze suprafata ca si cum as fi intabulat mai mult decit am pe acte. Plus alte minciuni vadite . Expertul nici nu raspunde la toate obiectiunile mai ales acelea la care nu trebuie sa defavorizeze partea adversa.
Am depus la instanta cerere pentru alta expertiza in care am mentionat  toate inadvertentele si poze care contrazic concluziile expertului  si astept. Oare ce ar trebui sa fac in aceasta perioada de o luna pina la urmatorul termen cind nu stiu in ce diectie se va decide instanta?
Primul impuls a fost sa-i fac plingere penala expertului dar nu stiu la ce va duce asta, o alta solutie ar fi sa fac o expertiza extrajudiciara care iar nu stiu daca va folosi.

1. Expertul nu are voie sa-si spuna parerea in teren (el nu judeca ci doar constata) si nici sa ia marturii.Expertul isi spune parera doar in scris si doar comform actelor de la dosar si a obiectivelor dispuse de instanta.
2.Asteptati rezultatul contraexpertizei. Daca va avea alte concluzii si veti castiga procesul , atunci puteti face plangere penala .
3.Plangere penala puteti face si acum , dar aveti putine sanse sa obtineti ceva.
3.Expertul trebuie sa fie obligatoriu autorizat de ministerul justitiei in specialitatea "Topografie , geodezie cadastru". Daca nu indeplineste simultan aceste conditii , expertiza este nula. Ex. un expert autorizat in Agiricultura nu poate face o expertiza topografica si nici invers.
Succes !
Sper sa gasesc cararea corecta !

crsl

Problema mea era de fapt ce sa mai fac ca instanta sa-mi acorde contraexpertiza in baza art 112 CPC pentru ca eu am solicitat acest lucru iar instanta a mai dat un termen pentru a se edifica daca se justifica sau nu. Se pare ca partea adversa a pompat ceva bani in sistem si trebuie sa vin cu toate argumentele bine puse la punct, eventual o expertiza extrajudiciara. Am solicitat o alta expertiza nu pentru a da alte raspunsuri la obiective ci pur si simplu pentru a raspunde la aceste obiective pentru ca expertul in cauza nu a facut acest lucru. A lasat obiective fara raspuns, a raspuns altceva, inclusiv pareri personale,  sau a raspuns ca nu poate.

bad wolf

#3
Citat din: crslProblema mea era de fapt ce sa mai fac ca instanta sa-mi acorde contraexpertiza in baza art 112 CPC pentru ca eu am solicitat acest lucru iar instanta a mai dat un termen pentru a se edifica daca se justifica sau nu. Se pare ca partea adversa a pompat ceva bani in sistem si trebuie sa vin cu toate argumentele bine puse la punct, eventual o expertiza extrajudiciara. Am solicitat o alta expertiza nu pentru a da alte raspunsuri la obiective ci pur si simplu pentru a raspunde la aceste obiective pentru ca expertul in cauza nu a facut acest lucru. A lasat obiective fara raspuns, a raspuns altceva, inclusiv pareri personale,  sau a raspuns ca nu poate.

E dreptul instantei sa decida daca aproba sau nu o contra expertiza(de obicei o aproba).
Nu poate fi foosita o expertiza extrajudiciara impotriva unei expertize judiciare.
Va puteti folosi de dreptu de a cere o noua expertiza in faza urmatoare , adica la apel, recurs sau chiar la curtea de apel.
Problema este doar timpul care ...trece.
Sper sa gasesc cararea corecta !