INTREBARI

Creat de dora3mira, Mar 19, 2009, 02:22 AM

« precedentul - următorul »

Anton Pann

S-a comunicat decizia nr. 5/2012 a ANCPI . Nu modifica nici un act anterior.
"
Art.1 In cazul imobilelor cu Cf deschisa potrivit legii cadastrului si a publicitatii imobiliare, identificste prin numere cadastrale, la intocmirea documentatiilor cadastrale de dezmembrare/comasare, se va utiliza suprafata imobilului inscrisa in Cf, rezultata din masuratori, in conformitate cu prevederile legale in vigoare la data atribuirii numarului cadastral. "

Cine o poate traduce ? Stiu ca au fost perioade cand in Timis se inscria in CF atat suprafata din act cat si suprafata masurata . Acum cum ramane :  "se va utiliza suprafata imobilului  a) inscrisa in Cf, sau b) rezultata din masuratori,(atunci sau acum ?) " care din cele doua suprafete ?

Mit

Suprafata din masuratori.
Ce-i drept, e cam bizara formularea...; daca mai traia Pruteanu...

Anton Pann

." ........suprafata imobilului inscrisa in Cf , rezultata din masuratori......" In textul asta sunt de fapt 2 suprafete diferite . Bun . Ce facem cu ele , cu care este cea buna ?  ??

"E inadmisibil ca nişte cetăţeni ai României să nu aibă acces la studiile superioare doar din cauză că nu ştiu să scrie sau să citească", a spus un primar foarte cunoscut  . "Vrem învăţământ şi manuale universitare într-o limbă pe care şi analfabeţii să o poată înţelege. Nu e vina lor că sunt analfabeţi, aşa s-au născut, nu au ales să fie în felul acesta". :rotfl:  :rotfl:  :hi:

Mit

Or fi rude cu Vanghele

advex


zamfy

Oleaca mai stramb nu puteau sa le scaneze?

Anton Pann

Anexa 1 la Partea Ia a cartii funciare , prezinta o schita cu punctele de contur notate 1-n ale parcelei precum si un tabel cu lungimea acestor segmente rotunjite la m . Cred ca ANCPI ar trebui sa modifice programul si sa prezinte un tabel cu distante reale, din baza de date  . Presupun ca rotunjirea se face la intreg peste si sub o,5 .  In cat timp crede-ti ca va fi emisa prima anexa de tip nou ?? :rotfl:

Modificat de Anton Pann (24-06-2012 16:25:04)

Mit

Nu cred ca vor trece dimensiunile la cm. pt. simplul fapt ca ei doresc sa cumperi PAD-ul si coordonatele de la ei; chiar daca ei nu-si asuma nicio raspundere pt. asta. :hi: