Notarea la CF a unui litigiu

Creat de cip_mancip, Iun 19, 2009, 12:37 PM

« precedentul - următorul »

cip_mancip

Un prieten de-al meu este in litigiu cu vecinul, va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza pentru notarea litigiului la CF astfel incat sa nu se poata face nici-o tranzactie a imobilului pana la terminarea procesului. va multumesc.

bad wolf

#1
Citat din: cip_mancipUn prieten de-al meu este in litigiu cu vecinul, va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza pentru notarea litigiului la CF astfel incat sa nu se poata face nici-o tranzactie a imobilului pana la terminarea procesului. va multumesc.

Nu se inscrie litigiul i cf.
Insa, in cazulunei tranzactii, notarul cere o declaratie pe proprie raspundere , de la vanzator,ca imobilul nu este in litigiu,iar vanzatorul, tot printr-o declaratie , ambele incluse in contractu de vanzare - cumparare, isi asuma eventualele litigii.
Asa ca...
Sper sa gasesc cararea corecta !

advex

Notarea existentei unui litigiu cu privire la drepturile ce fac obiectul inscrierii in cartea funciara se va putea face fie la cererea partii interesate, fie din oficiu, la sesizarea instantei de judecata. Actele in baza carora se face aceasta notare sunt fie copia actiunii avand stampila si numarul de inregistrare ale instantei, fie certificatul de grefa care identifica obiectul procesului, partile si imobilul.

In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 245 din 13 aprilie 2009 au fost publicate Ordinul nr. 133 din 26 martie 2009 pentru modificarea si completarea Regulamentului de organizare si functionare a birourilor de cadastru si publicitate imobiliara, aprobat prin Ordinul directorului general al Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara nr. 633/2006 si Ordinul nr. 134 din 26 martie 2009 pentru modificarea si completarea Regulamentului privind continutul si modul de intocmire a documentatiilor cadastrale in vederea inscrierii in cartea funciara, aprobat prin Ordinul directorului general al Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara nr. 634/2006.

bad wolf

#3
Citat din: advexNotarea existentei unui litigiu cu privire la drepturile ce fac obiectul inscrierii in cartea funciara se va putea face fie la cererea partii interesate, fie din oficiu, la sesizarea instantei de judecata. Actele in baza carora se face aceasta notare sunt fie copia actiunii avand stampila si numarul de inregistrare ale instantei, fie certificatul de grefa care identifica obiectul procesului, partile si imobilul.

In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 245 din 13 aprilie 2009 au fost publicate Ordinul nr. 133 din 26 martie 2009 pentru modificarea si completarea Regulamentului de organizare si functionare a birourilor de cadastru si publicitate imobiliara, aprobat prin Ordinul directorului general al Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara nr. 633/2006 si Ordinul nr. 134 din 26 martie 2009 pentru modificarea si completarea Regulamentului privind continutul si modul de intocmire a documentatiilor cadastrale in vederea inscrierii in cartea funciara, aprobat prin Ordinul directorului general al Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara nr. 634/2006.

Ms.
Nu stiam chestia asta !
Sper sa gasesc cararea corecta !

ancka

pai pur si simplu se poate intabula imobilul cu sarcini, astfel ca nu pot fi facute tranzactii pana la solutionarea sarcinilor.eu asa am procedat la un imobil, la care prprietarul era obligat sa plateasca sulta tertilor si pe care nu o platise la momentul intabularii.

cip_mancip