Utilitar - transformare cerc arc de cerc in segmente linii

Creat de advex, Feb 12, 2009, 01:27 PM

« precedentul - următorul »

advex

La http://www.xanadu.cz/en/download.asp?file=Arc2Lin aveti acces la un utilitar format VLX - arc2lin - pentru transformarea unui cerc sau a unui arc de cerc in segmente de linii.
Deoarece CP nu accepta parcele cu "rotunjimi" scapati de munca la unele lucrari de cadastru aproximand conturul terenului sau a constructiei din segmente. 


klu_naravas

dar tre sa fii atent la suprafete pt ca se diminueaza dupa utilizarea aplicatiei.chiar am verificat pt un cerc.

Modificat de klu_naravas (12-02-2009 12:51:30)

advex

Bineinteles, geometria isi are regulile ei.
Pentru o suprafata cat mai apropiata se alege corespunzator valoarea unghiului dintre segmente.
Multe segmente, multe puncte de inflexiune - precizie marita!


goguletz

Super util programelul.

Multumim ca le "imparti" cu noi advex.

John Doe


advex

Citat din: goguletzSuper util programelul.

Multumim ca le "imparti" cu noi advex.

Cu cea mai mare placere!

M-am saturat de prea multe discutii sterile aparute pe forum, de certuri si sper ca acestea sa dispara. 

Sper sa fie o provocare si pentru alti colegi care au stiinta de astfel de aplicatii, de informatii utile.

Uitam de specialitate, de problemele tehnice si am devenit peste noapte comentatori intr-ale legislatiei mai mult decat trebuie.
Numai bine!

John Doe

Bine, advex. Mai jos, un utilitar LISP care mie mi-a fost util, in forma asta:


;;;Cere inaltimea dorita a textelor de modificat si le aduce la aceasta marime pe toate cele selectate,
;;; , si se pot muta daca se doreste. Se repeta cu CR sau click-dreapta.

(setq htext (getreal "\nMarimea textului: "))
(defun C:HT()
(setq a (entget(car(entsel "\nSelectati textul de modificat: "))));;;selectam textul=a
   (progn
    (setq a (subst (cons 40 htext) (assoc 40 a) a))
        (entmod a)
    );;;end PROGN

(command "move"  (cdr (car a)) "");;;de obicei trebuie si mutate dupa rotire
        );;;DEFUN

(princ "\nLansare cu comanda HT")


Merge cam pe toate CAD-urile, nu strica nimic. Scuze pt. prea multele comentarii, le-am pus ca sa se inteleaga mai usor ce am facut.

Modificat de John Doe (12-02-2009 16:49:44)