Ajutor la hasurare

Creat de advex, Feb 08, 2009, 07:38 AM

« precedentul - următorul »

John Doe

... vezi ca ghilimele + paranteza inchisa = ";) pe forum... pune un spatiu intre ele.

DAN.ARBA

am observat , Jhon Doe :) Multumesc!
In plus , i-am dat voie sa hasureze si poliliniile ne-inchise ... Chiar daca sunt inchise geometric/vizual ,unele nu sunt setate ca fiind inchise , iar rutina nu permitea sa fie hasurate si acestea .Deci  n-o sa functioneze pe cele care nu isi ating capetele ,adica merge doar pe cele care se pot hasura .

Modificat de DAN.ARBA (30-10-2010 01:49:57)

advex

#17
Citat din: John Doe... vezi ca ghilimele + paranteza inchisa = ") pe forum... pune un spatiu intre ele.

Pentru a evita aparitia de "smilies" in corpul programelor autolisp este suficient sa fie dezactivata optiunea Converteste smilies in imagini din meniul de postare.


John Doe

Cu chestiunea asta cu polilinii neinchise e o adevarata poveste... tot sap si eu la ea mai demult, nu i-am dat de capat inca. Ideea este ca vrand sa aflu aria unui contur, dau "boundary" in el si vad aria, dar daca nu e inchis se blocheaza calculatorul. Sau daca are prea multe contururi vecine suprapuse, sau alte numeroase motive.
Am incercat sa-l setez sa ia in calcul mai multe entitati (atunci cand zice "Select everything in visible" ), i-am marit si micsorat variabila HPGAPTOL, tot nu merge. Adica nu-mi dau seama ce ar trebui facut ca sa evit blocarea calculatorului.

@advex: da logic ce spui tu, dar ar trebui o completare: bifa aia apare numai dupa ce postez, daca vreau sa modific textul. Am observat asta fiindca normal ca i-am tras si eu un smilies in mesaj....

advex

#19
John:
Nu exista problema fara rezolvare!

Se recomanda utilizarea tagurilor code, respectiv /code (cu parantezele [] aferente) la incadrarea codurilor sursa din autolisp.

exemplu:

..    :))
Fara tag:
:)

Modificat de advex (30-10-2010 12:54:59)

John Doe


zamfy

#21
Cautand niste hasuri mai "speciale" pe net, am dat de acest programel gratis, foarte util. Programul se numeste MyHatch, se instaleaza in Autocad si permite practic "desenarea" hasurii si salvarea ei ca fisier .pat. Eu mi-am creat toate hasurile care mi-au trecut prin cap cu acest program.
Link:
http://www.fileshare.ro/23665089012.5

raulsima

rog pe cineva care are programelul pentru hasura sa il posteze.celelalte nu mai contin programul.va multumesc :hi:

Andra

no lines in the hatch .... asta imi da cand vreau sa salvez? trebuie sa aiba o anumita extensie?...caci am desenat ceva in patratul ala albastru.... de ce oare.... autocad 2005

John Doe

Incearca sa faci hasura ta numai din linii. Sau incearca cu alta versiune de AutoCAD, 2005 nu e cea mai fericita.

zamfy


                  
Andra a scris:

no lines in the hatch .... asta imi da cand vreau sa salvez? trebuie sa aiba o anumita extensie?...caci am desenat ceva in patratul ala albastru.... de ce oare.... autocad 2005

Patratul inchis la culoare (gridul) este pentru a crea hasura, iar patratul albastru este poligonul in care poti sa testezi hasura creata. Ca sa creezi o hasura, deseneaz-o doar cu instrumentele proprii ale programului si doar cu linii, nu polilinii. Ar trebui sa mearga si pe AutoCAD 2005, nu stiu sigur.

Modificat de zamfy (20-07-2011 17:51:31)