Autocad 2010

Creat de advex, Feb 06, 2009, 10:11 PM

« precedentul - următorul »

Scorpyon

Astia de la Autodesk se misca foarte rpd, deja au scos Civil 3D 2011, dar tot nu imi place k nu merg toate Lisp-urile! Am niste lispuri pentru caroiaj si nu imi functioneaza deloc, dar nici pe 2010 nu imi mergeau! Stiu k se poate cu TopoLT, dar cu aceste lispuri pot pune cum vreau eu caroiajul! Aveti alte idei pt caroiaj in afara de TopoLT? :uimit:

advex


Scorpyon


John Doe

Ti-am trimis pe mail, fisiere LSP si DCL.

Scorpyon


radu a

Multumesc pentru Cad Tools!!

verisanu

am un plan de trasare, si trebuie sa modific coordonatele unui punct din plan si astfel sa se modifice toate punctele functie de el. poate cineva sa ma ajute ? multumesc frumos

John Doe

Daca se modifica la fel (translatie, rotatie), atunci fa-le grup sau bloc pe toate, si le poti modifica simultan. Pe urma le explodezi la loc.
Sau lucreaza pe layere, de obicei asa e mai usor uneori de lucrat cu seturi de entitati.
Sau spune mai exact cum adica trebuie sa se modifice toate punctele in functie de un unul singur, de ce, care e ideea, etc. si mai vedem.

kod

mai conteaza care e ideea, ortofoplanism poate :D cine stie cui ii pasa !
Foloseste comanda "ALIGN" in autocad.
Prima data iti selectezi toate punctele (ce trebuiesc mutate) si le faci block.
Dupa care cu "ALIGN" le muti dupa un punct specific (de ex. din A in A`) si gata, problema, dai "EXPLODE" la sfarsit. (poti sa folosesti mai multe puncte "comune" daca ai, daca nu asta e)
Vezi ca asa iti "sar" cotele, poate daca ai un singur punct, cel mai bine sa le muti cu "MOVE" mai simplu !

John Doe


kod


                  pai nu sunt, i-am dat o solutie, chiar doua http://www.3xforum.ro/img/smilies/big_smile.png">