Stația totală Pentax V-227N

Creat de mihai stanciu, Ian 29, 2009, 04:28 PM

« precedentul - următorul »

dangolesti

No post

Modificat de mihai stanciu (30-11-2010 00:23:51)

Alin B.

Salutare ! personal nu am lucrat cu Pentax , dar am o cunostinta inginer silvic care a lucrat mai mult timp cu pentax. Directia silvica  a achizitionat mai multe Pentax -uri si imi spunea prietenul meu ca toate au avut probleme de software , adica crapa destul de des sistemul lor de operare si trebuia reinstalat , ceea ce nu e la fel de facil ca la Leica de exemplu.

Ionica34

Referitor la directia silvica:
au luat in 2000 sau 2001 niste aparate R-100, le-au luat printr-un dealer numit Data ... nu mai stiu numele.
La vremea aia licitatia a fost aranjata, in sensul ca dealerul acela lucra cu ei de mult timp, le vindea tot felul de scule pentru silvicultura.
au luat ce s-a dat mai ieftin. au luat vreo 7 sau 10 bucati.
nu tu instruire, nu tu manual, nimic.
Culmea e ca dealerul local de Pentax la vremea aia a pierdut licitatia, ca asta de la Data le-a adus din Germania.
apoi cand au inceput problemele, s-a dat la fund.
Nu spun ca seria R-100 a fost foarte stralucita, dar greseala e impartita egal la 2 - 1/2 la silvici, 1/2 la dealer.
LA vremea aceaa, multe marci aveau probleme, inclusiv Leica.

simy_topo

Eu lucrez cu un pentax 325-NX de 2 ani si pana in momentul de fata nu am avut probleme si am lucrat si pe santiere in praf si ploaie si tot tacamul da merge bine Ca si soft de descarcare folosesc DL-02 de la SieraSoft.
Multa bafta

John Doe

Noi avem R322NX de vreo 2 ani; l-au cam trântit baietzii si acum are colimatie 15''. In rest, e bun. Am ceva manuale de Pentax (de pe CD-ul de la furnizor) in lb. engleza - Basic Manual si PLT Software Manual. Cine e interesat sa-mi spuna, i le trimit pe mail in format PDF.

PS: si sa-mi aduca aminte si ce i-am promis...

cristea

Salut!

As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un soft de descarcare date dintr-un aparat ELTA R55?
Poate chiar sa-mi dea si un manual in limba romana sau ceva explicatii.

L-am primit in custodie de la cineva si tare mult as vrea sa stiu daca-l pot folosi inainte de a incepe sa negociez pretul cu persoana respectiv.
Va multumesc. :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

L473XXX

#6
Citat din: mihai stanciustiu ca deja exagerez cu intrebarile pt aparatul asta, dar cand tre sa faci un imprumut ca sa poti sa-l cumperi iti pui o serie de intrebari daca e o investitie buna.
-am auzit ca cercul orizontal e sexazecimal nu centazecimal (nu stiu concret) si asta cereste valoarea erorii de 7 sec.
-exista vreun soft care sa transforme citirile in centazecimal din sexazecimal?
as vrea daca are cineva un aparat ( Pentax V-227N) sau daca a folosit careva aparatul asta sa ma ajute cu ceva informatii despre el. de ex:
-cam ce erori are pe directia verticala (z) si daca sunt constante aceste erori
-la o drumuire de N statii pe o distanta mare cam care e abaterea erorii de 7 sec?
-eu am lucrat mult timp cu o leica tc 407 si pe distante mari (drumuiri) unde nu aveam cum sa iau vize pe puncte fixe din urmatoarele statii de dupa retrointersectie am avut abateri de cateva zeci de metrii.
multumesc anticipat celor care imi fac sugestii pro si contra........ma gandesc ca cele mai bune informatii le primesti de la cei ce folosesc aparatul nu de la distribuitor. in fine distribuitorul este serios dar vreau sa stiu si opiniile altora.
Ti-ai mai achizitionat aparatul respectiv?   :)