Service Statii Totale

Creat de TopRo, Ian 27, 2009, 04:18 PM

« precedentul - următorul »

topo0805

Buna ziua. Am o statia Leica TC 1600 si nu am mai folosit-o de vreo 3 ani. Acum in momentul in care o deschid si ii introduc comenzile pentru a salva punctul de statie, dupa ce dau OK imi indica pe display "eror 75". Am citit in cartea tehnica ca eror 75 inseamna "baterie slaba la modulul REC, a se contacta furnizorul". Intrebare, despre ce ar fi vorba cu acest modul rec si aceasta baterie, pot eu sa schimb bateria, ar fi o baterie interioara, cum pot rezolva problema ? Astept un raspuns, va multumesc.

Marian

Nu te-as sfatui sa schimbi TU bateria interna. Cauta un service specializat. Vorbeste cu AxelGrup din Alexandria. Pe mine m-au rezolvat promt si la pret de bun simt. Nu vreau sa le fac reclama dar asta e realitatea.

geomer_topografie

Incearca la domnul Ilinca de la Syscad, au unul dintre cele mai bune laboratoare de service.

c_pascu

Stie cineva un service pentru Sokkia in afara de topotrade?

viorel7

Stie cineva und pot gasi un parasolar pentru o statie totala Leica TC705(l-am pierdut la practica,sunt student ultimul an) sau are cineva de pe forum de vanzare?

urequel

Buna ziua.Am o Sokkia set 5f. Daca blochez cercul orizontal la o anumita valoare, si misc luneta in plan vertical complet, valoarea cercului orizontal se modifica cu pina la 20 minute. Cred ca eroare e ff mare. Ma puteti ajuta cu un sfat cum sa o remediez? Sa o duc la un laborator sau incerc singur? Daca tb laborator, imi puteti recomanda ceva profi la un pret suportabil?

Marian

Incearca si vezi daca se mai intimpla atunci cind e f bine calata. S-ar putea sa nu mai ai decit 15-25 secunde daca o calezi cu simt de raspundere.

urequel

#22
Citat din: MarianIncearca si vezi daca se mai intimpla atunci cind e f bine calata. S-ar putea sa nu mai ai decit 15-25 secunde daca o calezi cu simt de raspundere.


Am calat-o foarte bine, ambele nivele sunt perfect centrate. Poate fi vorba despre o alta eroare?

Marian

#23
Citat din: urequel
Citat din: MarianIncearca si vezi daca se mai intimpla atunci cind e f bine calata. S-ar putea sa nu mai ai decit 15-25 secunde daca o calezi cu simt de raspundere.


Am calat-o foarte bine, ambele nivele sunt perfect centrate. Poate fi vorba despre o alta eroare?
Da, e posibil sa fi fost lovita, trintita, s-a dereglat ceva in ea. E ceva legat de partea mecanica, cel putin asta e parerea mea. Poate alti colegi sa aiba alte explicatii.

Mit

In primul rand, rectifica nivelele. Daca apoi se comporta cum spui, trebuie o verificare pe banc. Totusi, nu prea inteleg ce are cercul vertical cu cel orizontal... Sau poate s-a stricat blocajul cercului orizontal si cand misti luneta pe verticala, inerent se misca si cercul orizontal daca nu-i blocat. O parere...

urequel


                  Multumesc pt sfaturi.O sa incerc sa gasesc un laborator in Bucuresti care sa ma ajute. Imi puteti recomanda vreunul? Am auzit de dl. Ilinca (SysCAD) si lab. de la TopGeocart. Aveti vreo parere?
O alta prbl pe care o am este ca persoana de la care am cumparat-o i-a schimbat meniul in romana. Din statie nu se poate reschimba in engleza. Cunoasteti pe cineva care sa ma ajute sa rescriu softul in engleza? Va multumesc.