REGULA

Creat de dora3mira, Dec 19, 2009, 12:41 AM

« precedentul - următorul »

lacriman


Mit

Alegerea-i a ta, dar mai vorbim...

Si eu am avut ca profesor pe dl. Neamtu, fie iertat si se vorbea la data aia cum ca asta s-a intamplat datorita faptului ca s-a pus de-a curmezisul in fata mafiei imobiliare - nu stiu daca s-a si demonstrat lucrul asta, dar stiu 100% ca nu mi-a spus niciodata sa mut limitele ca sa-mi iasa suprafata.

Intreaba-l pe "bad wolf" cati sunt prin instante cu situatii de genul asta...
si parca tot el va indruma ca in astfel de situatii sa refuzati lucrarea. Avea dreptate, chiar daca va inteleg ca este "foame mare"  :hi:

adrianmonea

lacriman, gresala de ortografie, am vrut sa zic, NU O SA GASESTI 2 REZULTATE IDENTICE...SCZ

dora3mira

Pentru Moholea
In luna mai 2009 ANCPI a transmis o nota catre OCPI-urile din tara - referitoare la
REGULAMENTUL PRIVIND CONTINUTUL SI MODUL DE INTOCMIRE A DOCUMENTATIILOR CADASTRALE IN VEDEREA INSCRIERII IN CARTEA FUNCIARA, aprobat prin Ordinul Directorului General al ANCPI nr. 634/2006 cu completarile si modificarile ulterioare , facand urmatoarele precizari :
1. Prevederile art. 18 si art. 19 se refera la imobile deja inscrise in cartea funciara
Astfel, conform celor precizate la litera k) din articolele mai sus mentionate, documentatia cadastrala pentru modificarea limitei de proprietate si documentatia cadastrala pentru inscrierea modificarii suprafetei imobilului trebuie sa contina hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila sau DECLARATIE AUTENTICA DE VOINTA( se face in fata notarului ) si PROCES VERBAL DE VECINATATE CU SEMNATURILE VECINILOR ( anexa nr. 18)
Procesul verbal de vecinatate nu este necesar daca suprafata este mai mica decat in CF initiala. Doar declaratia autentica de vointa si anexa 5.
In cazul unei suprafete mai mari decat in CF initiala se prezinta ambele.

Pentru imobilele NEINSCRISE IN CARTEA FUNCIARA se va prezenta anexa 5 semnata in fata PFA . (aici ...te-as sfatui ca anexa 5 sa fie intarita de o declaratie autentica de vointa - data in fata notarului - cu alte cuvinte, in care clientul arata ca este de acord cu inscrierea in cartea funciara a intregii suprafete gasite la masuratoarea facuta de tine, precizind eventual si din ce an are el cunostinta ca asa arata proprietatea si nu s-au mutat gardurile )

Si acum fii atent !
in luna iunie 2009 , ANCPI a trimis catre OCPI-uri o nota in care se face cunoscut un raspuns dat catre OCPI Dambovita si care spune asa :
" In conditiile prevazute de art. 25 alin (3) lit b) din Regulamentul privind continutul si modul de intocmire a documentatiilor cadastrale in vederea inscrierii in cartea funciara 634/2006 cu modificarile si completarile ulterioare , OCPI ARE OBLIGATIA DE A RECEPTIONA DOCUMENTATIA CADASTRALA SI DE A INSCRIE IN CARTEA FUNCIARA SUPRAFATA REZULTATA DIN MASURATORI, documentatia cadastrala fiind actul de constatare a situatiei reale din teren, potrivit art. 258 alin 8) din Codul Fiscal.
Aceste prevederi nu se aplica in cazul terenurilor situate in extravilan, retrocedate cu legea 18/1991, legea 1/2000, legea 169/1997, legea 247/2005.

adrianmonea

Inca o problema,de ceva vreme un client ma rugat sa ii trasesz limitele, avea o documentatie veche, dar cu coordonate si avizata de ocpi cu coordonatele omului, are cam a 10-a parcela dintr-o tarla de 15 parcelele, cand am trasat am observat ca limitele lui intrau mult in propietatea vecinului(ca pe la jumatea parcelei), motivul, cand au pus gardul vecinii au masurat cu ruleta, si va dati seama ca fiecare am mai luat macar 50 de cm si la impins pe clientul meu cu ceva metri mai incolo.Acum el vrea sa ii dezembrez parcela in 2 loturi.Ce as putea  sa fac fara sa iasa cu  scandal din partea vecinilor,sau si cu scandal. :dinti:

ace

Pai fara scandal s-ar rezolva masurand limitele tarlalei,iei planul parcelar de la primarie si il refaci tu in autocad iar pe teren trasezi toate parcelele cu toti proprietarii de acolo prezenti la fata locului si incearca sa le spui ca nu se impart parcelele cu ruleta.Iti dai seama ca ultimul proprietar nu mai are teren.
Daca nu,se ajunge sigur la tribunal.
Bafta.  :hi:

doru2

.

Modificat de doru2 (14-02-2010 05:38:39)

doru2

.

Modificat de doru2 (14-02-2010 05:39:10)

doru2

.

Modificat de doru2 (14-02-2010 05:38:50)

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !