Proiect LEGE privind organizarea şi exercitarea profesiei de geodez şi ........

Creat de tg_0000, Ian 30, 2020, 01:46 PM

« precedentul - următorul »

tg_0000

Pe site-ul UGR a fost postat "Proiect LEGE privind organizarea şi exercitarea profesiei de geodez şi înfiinţarea Colegiului Geodezilor din România."
https://www.ugr.ro/stiri/regulament-privind-organizarea-consultarilor-ugr-cu-ancpi
In numele cator geodezi, topografi sustine UGR acest proiect de lege?
Unde s-a dezbatut acest proiect de lege si cati geodezi si topografi au participat la aceasta dezbatere?
Cati geodezi si topografi au semnat pentru sustinerea si promovarea acestui proiect de lege?
In urma cu cativa ani am aderat la UGR, am depus cererea de adeziune, am achitat taxa de inscriere si cotizatia pe anul respectiv. D-l Caia, secretar al UGR la vremea respectiva, mi-a spus ca, in prima sedinta se va lua in discutie cererea de adeziune si voi fi instiintat privind aderarea mea la UGR. Nici pana in ziua de azi nu mi s-a comunicat, nici pana in ziua de azi nu figurez pe listele UGR. Probabil nu sunt singurul in situatia asta. Ma intreb atunci pe cine reprezinta acest UGR, un grup de interese sau ce ....
Fiecare organizatie (ANCPI, OGR, UGR, mai nou CGR) incearca sa detina un rol important in autorizarea si verificarea activitatii profesionale. Mai mult fiecare organizatie a venit cu noi proceduri de autorizare. In cei aproape 30 de ani de activitate in aceasta profesie am fost autorizat si reautorizat de ANCOI, OGR si iar ANCPI. Dupa o perioada de peste 10 ani (de cand autorizarea a revenit de la OGR la ANCPI) se pare ca o luam de la capat. Mai mult ne autorizam, reautorizam, re-reautorizam, .... Iar vom face cozi la sediile UGR cu dosare de re-re-reautorizare? Din toate schimbarile acestea de ORGANIZATIE AUTORIZANTA, nu ne-am ales decat cu autorizari si reautorizari!
Proiectul de lege a fost publicat pe site-ul UGR, dar nu s-a deschis si un forum de discutii! Desi am sesizat o lipsa de activitate si pe acest forum, incerc totusi sa provoc un schimb de pareri.