Probleme din nestiinta

Creat de dora3mira, Mar 20, 2009, 12:08 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: kodAdvex, de acord exista greseli, cu voie si fara de voie, dar cu privire la
Citat din: advexIn ceea ce priveste superioritatea "proverbiala" a sistemului din Ardeal ...
nu as avea decat o intrebare: de ce se vrea introducerea CF-urilor si in celelate parti ale tarii ? (mi-am exprimat in posturile de mai sus parerea)

kod !
Regret sa obser faptul ca tu nu ainteles ca aceea schita(pusa de ADVEX) este o gluuma , motiv pentru care eu am raspuns cu o gluma !
In ceeace priveste suprtioritatea CF vechi din Ardeal ,iti pot spune ca una din cele mai grave greseli ale legiuitorului este faptul ca nu a blocat aceste CF la aplicarea Legilor fondului funciar , incepand cau 1991 si folosirea lor doar ca baza informativa la fel ca si registele agricole !
De aceasta lacuna au profitat traficantii de imobile.
In ceea ce priveste introducerea CF in zonele Romaniei , unde nu au fost , a inceput de cativa ani iar rezultatele sunt mult mai bune decat in zonele unde a existat carte funciara !
Iti spuns asta din proprie experienta .
Am efectuat si efectuez lucrari in mai multe judete din Banat , Oltenia si Muntenia ,in plus am lucrat sase ani intr-un OCOT/OCAOTA/OJCGC/OCPI si cunosc unele lucruri din interior .Asa ca te rog sa ma crezi ca nu ai dreptate .
Si un sfat: nu mai face afirmatii "la misto" despre nimeni si nimic !
Sa auzim de bine !
Sper sa gasesc cararea corecta !

the_one

am si eu o rugaminte ....cine are sa-mi dea si mie o lucrare ....in care sa fie inclusa o drumuire, o retro si efectiv lucrarea in sine, cu toate datele necesare....pentru a-mi face lucrarea de liceenta ???...va rog frumos...suprafata masurata sa fie undeva peste 1 ha...adresa de mail este E-mail . va multumesc...!!!.

dora3mira

pentru the_one,
Vad ca esti din zona Iasi-Botosani. Corect ar fi sa cauti si sa gasesti un coleg pe langa care sa faci niste practica ... efectiv in teren si la birou - ca sa stii exact despre ce e vorba.

advex

bad wolf:

Ne expunem pe aici punctele de vedere privind activitatea topografica, suntem mai mult sau mai putin patimasi in a apara o idee sau un principiu.
Ne consumam prea multa energie in a convinge partenerii de superioritatea unui sistem, mai ales ca nu putem interveni cu nimic in organizarea si desfasurarea lui.
Sfatul tau cu privire la afirmatiile lui kod pe aceasta tema este prea categoric si vezi ce o sa patesti daca nu abordam teme tehnice, mult mai interesante...

http://www.imagehost.ro/pict/2311323249c75730177db.jpg" alt="" border="0" align="top">

John Doe

the_one:
Esti fix in topic, ce sa mai zic... Daca incepi de pe acum sa cauti solutiile cele mai simple, mai tarziu ai sa vezi ca au fost, de fapt, cele mai proaste. Nu te pot ajuta, imi pare rau.
Totusi... pentru o retrointersectie, o drumuire (3-4 puncte) si ceva puncte de detaliu, poti sa-ti faci tu singur lucrarea, de mâna - asta daca vrei cu adevarat sa o faci, si nu sa scapi usor de ea.

bad wolf

#20
Citat din: advexbad wolf:

Ne expunem pe aici punctele de vedere privind activitatea topografica, suntem mai mult sau mai putin patimasi in a apara o idee sau un principiu.
Ne consumam prea multa energie in a convinge partenerii de superioritatea unui sistem, mai ales ca nu putem interveni cu nimic in organizarea si desfasurarea lui.
Sfatul tau cu privire la afirmatiile lui kod pe aceasta tema este prea categoric si vezi ce o sa patesti daca nu abordam teme tehnice, mult mai interesante...

http://www.imagehost.ro/pict/2311323249c75730177db.jpg

Asa e!
Esti tare cu poza asta. deci, cam asa ceva am asteapta !?
Daca-l oservi pe prietenul din avtar , sa stii ca era cam flamand cand l-am intanit noi.
Poat voi posta tot filmul , e intersant de vazut .
Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

#21
Citat din: advexAm semnalat doar faptul ca orice sistem are erori la punerea in aplicare. Mi se pare normal ca un model cu rezultate bune sa fie implementat.
de asta am si zis ca nu exista lucruri perfecte, mai ales in cadastru, dar sti vorba aceea: "din 2 lucruri rele se alege cel mai putin rau!"

Citat din: bad wolfRegret sa obser faptul ca tu nu ainteles ca aceea schita(pusa de ADVEX) este o gluuma...
...pai da, ca doar de asta am si zis...
Citat din: koddar de "mr Big Fish" din "pond"-ul ala ce zici ?   :rotfl:
cat despre
Citat din: bad wolfDe aceasta lacuna au profitat traficantii de imobile
...sigur, dar ce zice-ti de "gigi x-ulescu" si multi altii, care au furat terenuri intregi din jurul bucurestilor, in baza registrelor mai sus mentionate, cum au reusit? oare in Transilvania de ce nu este posibil asa ceva ?
haideti sa facem un clasament al fraudelor imobiliare dupa 91`, Transilvania vs. restul tarii, si mai vorbim pe urma  :hi:

Citat din: bad wolfSi un sfat: nu mai face afirmatii "la misto" despre nimeni si nimic !
adica ??? sustineti-va punctul de vedere, la ce anume va referiti ?

Si imi permiteti sa va sugerez si eu un sfat, fara suparare ?!
Citat din: bad wolfRegret sa obser faptul ca tu nu ainteles ca aceea schita(pusa de ADVEX) este o gluuma
v-as ruga sa va revizuiti vocabularul gramatical, pe masura competentelor d-vostra profesionale !
Toate cele bune  :hi:

Modificat de kod (23-03-2009 15:47:41)

advex

#22
Cum cine?! Un topograf, langa Highway 158 (vezi plan amplasament!)
 

sarah

Sper ca aici si-ar gasi locul intrebarea mea:

 Se poate inscrie in cadastru orice structura/constructie, construita ilegal pe hotar, confectionata din lemn vechi, acoperita cu carton asfaltat, avand destinatie de magazie si in plus lipita de peretele unei locuinte de pe proprietatea invecinata (aceasta din urma legal construita, intabulata), magazia neavand perete propriu ci folosind ca sprijin al acoperisului peretele de caramida al locuintei?

 Mai exact exista niste conditii minime clar formulate in legislatie care ar fi necesare unei constructii pt a fi inregistrata intr-un cadastru sau indiferent de natura juridica, amplasament pe hotar, starea fizica sau destinatia lor se pot inscrie toate(cotete, grajduri, magazii)?

Cea data de mine ca exemplu n-are nici macar 4 pereti, cred ca din spirit de economie... :zzz: dar se doreste transmiterea catre mostenitori  intr-o succesiune.

allcad

#24
Citat din: John Doethe_one:
Esti fix in topic, ce sa mai zic... Daca incepi de pe acum sa cauti solutiile cele mai simple, mai tarziu ai sa vezi ca au fost, de fapt, cele mai proaste.

 :nod: