Fisier TFW

Creat de DraghiciVictor, Noi 07, 2016, 07:52 PM

« precedentul - următorul »

DraghiciVictor

Am un fisier in format "TFW" cu un plan la scara 1:5000 si doresc sa ii adaug date grafice. Problema este ca nu stiu daca il pot folosi in autocad.

John Doe

Este un fisier de georeferentiere, care se calculeaza aferent fiecarui plan scanat si georeferentiat si se potriveste numai la acel plan.
Daca îl redenumesti si îi dai acelasi nume cu al planului de care vobesti, plan care trebuie sa fie TIFF si nu altceva, programele care stiu georeferentiere o sa-l recunoasca si il vor aplica la planul tau. Daca planul tau si cel din care a fost calculat fisierul sunt identice, georeferentierea va fi corecta; daca nu, nu va fi corecta.

Depinde despre ce versiune de AutoCAD vorbim, unele stiu sa faca georeferentiere altele nu. Daca nu stie, poti folosi fisierul "Georefimg.vlx", era disponibil la un moment dat pe forum.

Nu incerca sa schimbi si exensia fisierului imagine daca cumva ai altceva decat TIFF, nu functioneaza. S-a mai discutat pe forum despre georeferentiere, daca esti interesat cauta.

Mai multe iti pot spune dupa ce zici ce versiune de AutoCAD folosesti si ce fel de fisier-imagine ai, adica ce extensie are si ce este: plan cadastral, trapez sau altceva. Spor !

Modificat de John Doe (08-11-2016 07:59:27)

DraghiciVictor

Buna dimineata folosesc AutoCAD 2013, iar fisierul este acesta "L_35_98_C_a_2_I_t.tfw"

John Doe

AutoCAD 2013 probabil are georeferentiere, au cel putin 2012 si 2014 au.
Fisierul la care este atasat TFW-ul este un trapez, ma cam indoiesc de ultimul caracter - chiar "t" este? daca da, poate fi modificat de cineva si ai nevoie de fisierul TIFF de la cel care a facut tfw-ul.

Nu stiu daca are rost sa te complici cu fisierul tfw, trapezele au coordonatele colturilor cunoscute si le poti georeferentia tu manual, insa de trapeze poti face rost numai de la OCPI sau e la un coleg din zona ta. Sunt cam mari, se folosesc relativ rar si nu cred ca si-a facut cineva arhive cu toate trapezele din toata tara.

Pozitia trapezelor o gasesti aici: https://drive.google.com/file/d/0B0loNLNWEFzbR2lxOEI2Tm96U0E/view?usp=sharing" target="_blank">https://drive.google.com/file/d/0B0loNL ... sp=sharing
Trapezele in sine nu le am. Dupa ce il georeferentiezi manual, poti crea si tu fisierul de georeferentiere din TopoLT ca sa il georeferentiezi direct data viitoare cand il folosesti.

DraghiciVictor

Va multumesc mult pentru ajutor! Raman dator de cinste! O zi frumoasa!