imobil traversat de limita PUG

Creat de adrian_s, Mar 31, 2016, 10:05 PM

« precedentul - următorul »

adrian_s

Salutare.
 Cred ca s-a mai discutat subiectul asta anterior, dar cum procedam avand in vedere 1340/2015.
  In principal am ridicat contur tarla parte extravilan, exluzand partea ce a trecut in noul intravilan.
 Am facut 2 documentatii cadastrale, una pentru portiunea de extravilan cu plan de incadrare si alta pe portiunea de intravilan fara plan de incadrare, cu pozitionare incerta amandoua.
  Acum cei de la OCPI mi-au zis ca trebuie sa fac o singura documentatie cadastrala pentru toata parcela. conf noului regulament, si sa creez doua parcele cu destinatii diferite.
 ex meu: parcela 1 extravilan in suprafata de 3800mp si parcela 1 intravilan in suprafata de 1200 (diferenta pana la 5000). Acum problema se pune in felul urmator:
 1. eu am facut plan de incadrare in tarla masurand doar partea de extravilan. Mi s-a parut mai pasnic sa nu o iau prin gradinile oamenilor ca sa masor eu limitele vechi. acum trebuie rectificat...
 2. mi s-a spus ca in fisier CP la date textuale, adresa imobil sa bifez intravilan pentru tot imobilul. imi e sa nu mi-o iau pe coaja de la proprietar ca ii bag 5000mp in intravilan si trebuie sa plateasca impozit un sac de bani din cauza mea.

 voi pe la alte oficii cum procedati, mie tare mi se pare ciudata noua metoda.

Modificat de adrian_s (31-03-2016 19:06:21)

george75m

Eu am facut un singur imobil, o parcela intravilan, o parcela extravilan. Adresa imobilului se seteaza intravilan. Pe extras o sa-ti apara distinct partea care este in extravilan.
Tarlaua o digitizezi dupa orto urmarind si plansa cu cadastrul agricol din anii '80. Si eu masuram tarlale la inceput, dar inspectorii ne-au spus sa nu ne mai chinuim... Oricum, pe partea de intravilan, unde sunt constructii, garduri, nu-i mai muta nimeni.
Tarlale intregi masor doar unde nu sunt hotare si trebuie parcelat pentru a afla pozitia imobilului punand cap la cap titlurile de proprietate.

Modificat de george75m (31-03-2016 21:14:30)

DorinMuresan

Subscriu la tot ce s-a scris anterior :).
Adrian_s am avut astfel de documentatii dupa ordinul 1340/2015 si a fost ok, am procedat exact asa cum ti-au spus cei de la OCPI, doar ca daca pe imobilul in cauza, pe portiunea aflata in intravilan nu se gasesc constructii, se pastreaza mentiunea "Imobil fara localizare certa datorita lipsei planului parcelar", chiar daca e intravilan.