schimbare destinatie imobil

Creat de adrian_s, Mar 08, 2016, 10:26 PM

« precedentul - următorul »

adrian_s

Salutare.
   
  Trebuie sa fac o schimbare de destinatie din tda in tdi pentru intreg imobilul prin extindere de PUG pe Craiova. Are deja nr cad si cf.
    Prietenii mai vechi in domeniu imi spun ca trebuie sa fac documentatie de actualizare, dar eu fiind fresh cu legislatia pt ca doar ce am luat examenul, le-am zis:
     ODG 700 art.23:
  Documentaţiile cadastrale întocmite la cerere, în vederea înscrierii în evidenţele de cadastru şi carte funciară, pot fi:
    b) documentaţie pentru actualizarea informaţiilor cadastrale ale imobilelor înscrise în evidenţele de cadastru şi carte funciară
     - actualizare categorii de folosinţă/destinaţii pentru o parte din imobil;

Nu am gasit nimic legat de procedura pentru schimbarea destinatiei a intregului imobil.
   Totodata am gasit si
http://www.ocpigj.ro/precizari/Precizari%20ANCPI%20privind%20schimbarea%20categoriei%20de%20folosinta.pdf

 Scap doar cu cerere de receptie si inscriere si adeverinta sau sa imi pun pofta in cui?
 M-ar ajuta mult si cateva pareri din exterior, ca nu prea imi vine sa merg la masuratori doar sa ma plimb si sa consum motorina.

Modificat de adrian_s (08-03-2016 20:29:09)

george75m

Documentatie de actualizare la care atasezi adeverinta ca imobilul se afla in intravilan, copie PUG pt. zona respectiva si HCL aprobare PUG conforme cu orig. Se face documentatie pt. ca un inspector trebuie sa valideze partea tehnica, apoi se inscrie in CF.

DorinMuresan

Daca are identificator electronic normal nu trebuie facuta documentatie, deoarece fisierul cpxml este preluat de catre inspector si actualizeaza el destinatia, merge si cu o cerere facuta de proprietar la care anexeaza actele enumerate de george75m. Doar daca imobilul era taiat de limita de demarcatie dintre intravilan si extravilan trebuie facuta documentatie. Aceeasi chestie ca la categoria de folosinta, daca schimbi toata categoria la un imobil merge cu o cerere, daca ai deja 2 categorii sau mai multe trebuie documentatie.

adrian_s

#3
Citat din: DorinMuresanDaca are identificator electronic normal nu trebuie facuta documentatie, deoarece fisierul cpxml este preluat de catre inspector si actualizeaza el destinatia, merge si cu o cerere facuta de proprietar la care anexeaza actele enumerate de george75m. Doar daca imobilul era taiat de limita de demarcatie dintre intravilan si extravilan trebuie facuta documentatie. Aceeasi chestie ca la categoria de folosinta, daca schimbi toata categoria la un imobil merge cu o cerere, daca ai deja 2 categorii sau mai multe trebuie documentatie.

   Se foloseste modelul de cerere de receptie si inscriere sau o cerere simpla facuta de proprietar?

DorinMuresan

Eu am folosit cererea de receptie si inscriere, dar totusi ti-as sugera sa intrebi la ocpi-ul unde vrei sa depui documentatia, deoarece eu am patit cazuri si cazuri. S-a intamplat si sa-mi faca referat cu intocmiti fisierul .cpxml, dar asta nu a fost o problema pt mine deoarece eu am intocmit si documentatia anterioare.
Vezi articolul 133. alin 3 din Ordinul 700 actualizat.

Modificat de DorinMuresan (10-03-2016 00:48:56)

adrian_s

Am fost astazi sa imi incerc norocul. Intr-adevar se poate face fara documentatie, doar pentru imobillele inscrise in sistemul integrat de cadastru, adica cele de pe eterra. Se face cu cerere de inscriere si se noteaza schimbarea destinatiei in cf, adeverinta de la primarie in care este mentionata hcl de aprobare pug si extras de cf.
  Din pacate nu ma incadrez, trebuie sa imi pregatesc ghetele de cadas'trist.
 Multumesc de sfaturi.