Corectare TP

Creat de gexU, Iun 17, 2015, 12:27 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Utilizatorul "severcoman" este banat pana in data de 21 iunie 2015, ca sa aiba timp sa-si evalueze in liniste atitudinea, sau altfel spus actiunile si rezultatele obtinute.
Imi cer scuze daca in spatele IP-ului banat mai sunt si alti useri.

Modificat de John Doe (20-06-2015 07:48:32)

severcoman

#16
Citat din: John DoeUtilizatorul "severcoman" este banat pana in data de 21 iunie 2015, ca sa aiba timp sa-si evalueze in liniste atitudinea, sau altfel spus actiunile si rezultatele obtinute.
Imi cer scuze daca in spatele IP-ului banat mai sunt si alti useri.

stii cum e cu banatu': "Banatu-i fruncea"*!...

gexU

Grea vorba :rotfl:

severcoman

#18
CitatGrea vorba :rotfl:

eu cred ca John o poate duce !
(ca doar si noi iertam gresitilor nostri!...)

Modificat de severcoman (25-06-2015 15:36:28)

severcoman

#19
Citat din: gexUBuna ziua, cum se poate corecta si cam in ce perioada de timp se poate corecta un TP, in care este omis la parcela un nr, de ex in tabel , in schita si in PV este Tarla 12 cu parcela 17 iar in TP este T12 cu parcela 7.
si ca sa fie mai complicat proprietarul nu mai are TP in original doar o copie legalizata.

lasand la o parte faptul ca regulamentul actual prevede modalitatea administrativa de corectare (caditop> art. 235 din regulametul aprobat prin O.700) a erorilor mentionate de tine, gandeste-te "cine si cum" stabileste care ar fi tarlaua si parcela corecta, raportat la ce anume ? (ocaot-ei la momentul respectiv i s-a parut corect si a scris titlul de proprietate , nu ? ; acum cand depui lucrarea tu mentionezi o tarla, desi in titlu nu apare nici o mentiune privind numarul parcelei: planul cadastral este deformat cu ocazia georeferentierii/daca la asta s-ar raporta ocpi, si mai mult planul cadastral (fiind intocmit in 1978 dar neactualizat), trebuia sa fie luat in considerare la aplicarea legii 18, dar in teren,  limitele parcelelor/tarlalelor evidentiate pe planul intocmit in 1978 nu mai corespund, la fel si categoria de folosinta (era dig pe plan, dar intre timp a fost redat agriculturii, incat in 1991 Comisia a atribuit Arabil, dar in plan este dig); oare trebuie schimbare de categorie ? care este tarlaua si parcela corecta a amplasamentului ? ... ce ar trebui sa stabileasca instanta ? (eu daca as fi judecator as cere pararea unui expert., si as prefera unul cu experienta!*)