solutie apartamentare

Creat de mica, Iun 09, 2015, 04:27 PM

« precedentul - următorul »

mica

Buna ziua,

Am rugamintea sa-mi dati niste sugestii privind urmatoarea situatie.
Teren de 20000 mp in Bucuresti pe care se vor construi 10 blocuri, 5 dintre ele in faza 1, restul in faza 2, exista 2 subsoluri executate, S1 partial si S2 general sub cele 10 blocuri. Se doreste intabularea celor 5 blocuri (in faza 1) si apartamentarea acestora (UI rezultate vor fi apartamente, spatii comerciale, boxe, parcari sub si supraterane). Mentionez ca din punct de vedere structural subsolurile nu se pot dezmembra.

Daca s-ar receptiona/finaliza toate blocurile, atunci situatia ar fi ideala ca se imparte toata suprafata imobilului in cota indiviza tuturor unitatilor individuale rezultate (aprox. 1000 UI), dar cum ei vor in prima faza sa apartamenteze numai 5 blocuri, nu gasesc solutie aplicabila.

Multumesc anticipat!

un topograf

Buna ziua !

Din punctul meu de vedere poti intai sa dezmembrezi in 5 sau 10 loturi , urmand ca ulterior sa faci inscrierea blocurilor in CF ( numai daca este emis PV de receptie finala ) si apoi apartamentarea fiecarui bloc functie de lotul de teren alocat .
Cred ca asa e cel mai bine si-ti argumentez ca un apartament intr-un bloc ( tronson ) nu poate primi o cota indiviza care poate fi situate sub alt bloc ( tronson ) .

Numai bine

Anton Pann

Aceeasi părere.
Un top cu drumuri si  spatii verzi ce nu vor intra in cota aferenta constructiilor .
Cate un top pentru fiecare din cele 10 blocuri proiectate .
Daca mai raman terenuri libere  parcari ,etc, izolate se pot face topuri si pentru acestea .
Apoi ar fi simplu sa lucrezi mai departe .

Mit

Apar probleme privind POT, CUT etc.
Pt. atatea dezmembrari se va cere PUZ.
Obligatoriu trebuie sa se respecte codul civil privind vecinatatile.
Nu stiu cum se va-mpaca si capra si varza cand deja proiectul este intocmit, AC emis si parte din constructii deja executate...

un topograf

Cred ca deja PUZ sau PUD exista avand in vedere ca s-a emis AC pentru un intreg cartier - 10 blocuri.
Parerea mea este ca trebuie dezmembrate separat caile de acces ( ce constutuie cote indivize pentru accesul la fiecare bloc ) , spatiile verzi si eventual parcarile ; in acelasi timp se dezmembreaza terenul aferent fiecarui bloc ( cu minim 1 m pe langa fiecare bloc ) . Doar acest teren aferent fiecarui bloc se va avea in vedere la apartamentarea pe fiecare tronson .
Vreau sa ve spun ca am vazut ceva asemanator cu o dezmembrare in 120 loturi , in care mare parte erau locuri de parcare ce urmau a fi vandute locatarilor , in cote exclusive ( cam 6 m.p. )
Fara dezmembrare cu cred ca ajungi la o solutie .
Bafta !