Rectificare suprafata

Creat de MBsurvey, Mai 27, 2015, 05:23 PM

« precedentul - următorul »

MBsurvey

Buna ziua,
Situatie noua :D ...dar bine ca este un forum unde putem discuta / consulta. 
Un teren intabulat are 2800mp conform CF, iar masurat ~2426mp, imprejmuit. Proprietarul vrea sa construiasca, asa ca trebue geometrie.

M-am consultat cu un inspector (cum fac de obicei cand ma depasaste o sitatie) si mi-a propus urmatoarele:

1. sa vorbesc cu vecinii, poate unii dintre ei identifica ("recunosc";) limita reala mai in afara gardului si sa fac proces verbal de vecinatate
2. proprietarul sa faca o declaratie notariala prin care este de acord cu diminuarea suprafetei (dace pct.1 nu a dus la rezolvare)
3. Actualizare date imoobile cu completarile de mai sus, dupa care are si geometrie.

Astept parerile dvs, cum ati procedat in astfel de cazuri.
Cu stima. MB

caditop

1. Sau actiune in revendicare-granituire, expertiza judiciara avizata. Sentinta definitiva si irevocabila,punere executare.  Durata lunga de timp si costuri mari.

2. Actulizezi imobilul conform situatiei actuale. Proprietarul construieste, dupa care actiune in revendicare pentru diferenta de teren. Actiunea in revendicare este imprescriptibila. Daca are timp si bani. Ori merge pe principiul las-o ba ca merge asa.

Mit

#2
Citat din: MBsurveyBuna ziua,
Situatie noua :D ...dar bine ca este un forum unde putem discuta / consulta. 
Un teren intabulat are 2800mp conform CF, iar masurat ~2426mp, imprejmuit. Proprietarul vrea sa construiasca, asa ca trebue geometrie.

M-am consultat cu un inspector (cum fac de obicei cand ma depasaste o sitatie) si mi-a propus urmatoarele:

1. sa vorbesc cu vecinii, poate unii dintre ei identifica ("recunosc") limita reala mai in afara gardului si sa fac proces verbal de vecinatate
2. proprietarul sa faca o declaratie notariala prin care este de acord cu diminuarea suprafetei (dace pct.1 nu a dus la rezolvare)
3. Actualizare date imoobile cu completarile de mai sus, dupa care are si geometrie.

Astept parerile dvs, cum ati procedat in astfel de cazuri.
Cu stima. MB

Stimate,
Daca masori 4 puncte si determini o suprafata se numeste topografie; daca procedezi asa... lasa-te.
Cadastru= studiere CF extenso, CF vecini inclusiv extenso, studiere si procesare planuri cadastrale, CF, schite, tabele cu suprafete stanjeni, schite de teren anterioare etc.
Abia apoi poti sa tragi o concluzie privind limitele.
PS1 Sper sa nu masor dupa tine...
PS2 Daca vreun vecin recunostea limita corecta ii spunea clientului tau unde sa faca gardul.
PS3 Poti avea situatia cand suprafata din CF este infirmata de suprafata din cadastrul vechi (daca este zona cu asa ceva.  :hi:

topograful linistit

Eu masor de regula, cam un cvartal intreg acolo unde nu sunt sigur de limite. Apoi suprapun pe planuri si vad cum sta treaba.

Anton Pann

Sunt cazuri si cazuri.
Sunt persoane care au fost in situatia asta : au primit un teren la L18/1991 cu TP. In zona buna , pret pe masura/mp in acel timp.  Dar la masuratoare din 5000mp, lipseau 200mp . Vecinii care au acceptat diminuarea, au facut si Puzuri sau au vandut tot terenul la vremea cand se deschidea procesul. Cei cu lipsa fost sfatuiti , au deschis procesul cu vecinii si .... a trecut boomul imobiliar.  Au recuperat cei 200mp dar după 2-3 ani, cand pretul era la jumatate sau nici atat. Dar ... nici asa, nu au gasit cumpărator incă .
Altii voiau sa construiască . La fel, lipsea teren , ceva de ordinul 2-3%. Au deschis granituire si revendicare . Dar si vecinii aveau lipsa asa ca nu a recuperat nimic . Altii au recuperat ceva din teren sau tot ce le lipsea. Dar de construit nu au mai construit nimic. Procesele se terminau dupa cativa ani. 
deci trebuie avut in vedere :
1) sa stii sa masori cele 4 puncte
2) sa facii ce scrie Mit la Cadastru
3) trebuie sa spuna cineva care este solutia daca vor sa costruiască ACUM  sau sa vândă ACUM , si au si cumpărător .
Deci: care este solutia cea mai corecta si eficientă ??

Modificat de Anton Pann (27-05-2015 19:42:42)

Mit

@AP,
Mai spune ceva ca ultima ta postare-i lucru naibii (3*6)... dar adevarat :dinti:

caditop

Legat de lipsurile de suprafata.  Banalitati care genereaza litigii.


407/389px 15.8KB

Modificat de caditop (28-05-2015 01:09:27)

Anton Pann

la 1000mp s-a ajuns acum 10-50 de ani ( la ochi parea dreptunghi ) ,  iar acum corect este 960mp (presupun ca acum s-a masurat cu aparatul si s-a constatat ca nu-i dreptunghi . Lasa vecinii in pace, lasa planul Cf naibii ( sau planul vechi pe care-are ) si propune-i clientului să dea declaratie de diminuare. Acesta este părerea mea , si nu aș sta pe ganduri până sa o comunic si sa o aplic.

Modificat de Anton Pann (28-05-2015 12:36:51)

Anton Pann

#8
Citat din: Mit@AP,
Mai spune ceva ca ultima ta postare-i lucru naibii (3*6)... dar adevarat :dinti:
:uimit: tradu-mi 3*6.
Pentru -2-5% din suprafață nu se merita volumul de munca si cheltuiala . Este timp, munca, stres  si bani irositi si de beneficiar , si de executant. Pentru clarificarea a 5% din suprafata unui imobil, suma de timp, munca , stres si bani (irositi)  depăseste poate valoarea terenului .

Modificat de Anton Pann (28-05-2015 14:35:55)

MBsurvey

#9
Asa arata masurat din gard pana in gard.....si prizma nu sa tinut "carn", punctele de gps folosite la orientare nu sau masurat pe "Float" si asa mai departe.

Ma intereseaza daca pot sa am probleme in viitor, chiar daca proprietarul accepta declaratia de diminuare.

http://www.fileshare.ro/e31631271

caditop

Anton am dat un exemplu simplu. Daca ruleta nu masoara unghiuri. Da sa vezi ce te freaca si noul codul civil im materie de vanzari.


Art. 1743 NCC
Vânzarea unui imobil determinat cu indicarea suprafeţei
(1) Dacă, în vânzarea unui imobil cu indicarea suprafeţei şi a preţului pe unitatea de măsură, suprafaţa reală este mai mică decât cea indicată în contract, cumpărătorul poate cere vânzătorului să îi dea suprafaţa convenită. Atunci când cumpărătorul nu cere sau vânzătorul nu poate să transmită această suprafaţă, cumpărătorul poate obţine fie reducerea corespunzătoare a preţului, fie rezoluţiunea contractului dacă, din cauza diferenţei de suprafaţă, bunul nu mai poate fi folosit în scopul pentru care a fost cumpărat.
(2) Dacă însă suprafaţa reală se dovedeşte a fi mai mare decât cea stipulată, iar excedentul depăşeşte a douăzecea parte din suprafaţa convenită, cumpărătorul va plăti suplimentul de preţ corespunzător sau va putea obţine rezoluţiunea contractului. Atunci când însă excedentul nu depăşeşte a douăzecea parte din suprafaţa convenită, cumpărătorul nu poate obţine rezoluţiunea, dar nici nu este dator să plătească preţul excedentului.

Modificat de caditop (28-05-2015 12:44:32)

caditop

#11
Probabil diferenta de suprafata se regaseste la vecinul din nord. A construit dupa 2003.


581/460px 70.5KB

Anton Pann

Dupa ce se vede , este o zona de aplicarea l18/1991 . Un plan parcelar ar rezolva problema definitiv.
Dar cine-l face? Cat ar costa? cine-l plateste ? Ce probleme mai pot să apară ?  totul pentru 1% !!!!
Fara plan parcelar , fara sa fie definitivată aplicarea LFF , tot ce facem ar trebui sa fie "incert" , sau ...nu ???
Chiar daca in Cf nu scrie ! ca s-a dat mai tarziu chestia asta.
Daca faci diminuarea , tot incerta ar trebui sa fie situatia , dar numai in ceea ce priveste amplasarea , intrucat suprafata este OK. În caz de vanzare totul ar fi in regula, cu exceptia ca vine altcineva (vine MIT) si face plan parcelar si... mai departe nu mai stiu . Uiteașa m-am prostit acum.

 :rusine:  :)

Modificat de Anton Pann (28-05-2015 15:11:15)

severcoman

#13
Citat din: caditop... Da sa vezi ce te freaca si noul codul civil im materie de vanzari.

Art. 1743 NCC
Vânzarea unui imobil determinat cu indicarea suprafeţei
(1) Dacă, în vânzarea unui imobil cu indicarea suprafeţei şi a preţului pe unitatea de măsură, suprafaţa reală este mai mică decât cea indicată în contract, cumpărătorul poate cere vânzătorului să îi dea suprafaţa convenită. Atunci când cumpărătorul nu cere sau vânzătorul nu poate să transmită această suprafaţă, cumpărătorul poate obţine fie reducerea corespunzătoare a preţului, fie rezoluţiunea contractului dacă, din cauza diferenţei de suprafaţă, bunul nu mai poate fi folosit în scopul pentru care a fost cumpărat.
(2) Dacă însă suprafaţa reală se dovedeşte a fi mai mare decât cea stipulată, iar excedentul depăşeşte a douăzecea parte din suprafaţa convenită, cumpărătorul va plăti suplimentul de preţ corespunzător sau va putea obţine rezoluţiunea contractului. Atunci când însă excedentul nu depăşeşte a douăzecea parte din suprafaţa convenită, cumpărătorul nu poate obţine rezoluţiunea, dar nici nu este dator să plătească preţul excedentului.

din punctul meu de vedere Art. 1743 ne apropie de normalitate : eu ce cumpar si cat platesc ?
(pentru ca nu stiu daca suprafata asupra careia convin cu proprietarul este reala sau apare ca rezultat al determinarii eronate de catre un cadastrist sau poate a "incadrat-o" in limitele O.700, care pentru unii este mai presus de orice - nici macar faptul ca se up/down-gradeaza o data la 6 luni, ori este completat in fiecare luna nu ii pune pe ganduri); dealtfel planul parcelar nu poate rezolva problema : cf. exemplului lui @caditop, mi-a fost atribuita o suprafata cu niste dimensiuni si nu mai pot modifica nici nici suprafata, dimensiunile / am facut gardul si am recunoscut limitele impreuna cu toti vecinii; COmisia mi-a atribuit "cu ocaua mica" suprafata, cum ar putea sa rezolve situatia O.700/Planul parcelar ?...ramane situatia aia incerta!