Alipire ILFOV

Creat de old man, Mai 22, 2015, 01:50 PM

« precedentul - următorul »

old man

Am de facut o alipire in jud. Ilfov. Un prieten m-a avertizat ca as avea nevoie ca propunerea de alipire sa fie vizata  de primarie.
In ordinul 700 nu e stipulat asa ceva si nici nu e afisat un anunt in acest sens.
Intrebarea mea: este obligatoriu sa am aceasta viza a primariei? Care este argumentul OCPI daca cere aceasta viza.

nicu1000

Conform O700 este nevoie de certificat de urbanism pentru alipire.

mica

#2
În ODG 700/2014 art. 135 (2) Documentatia cadastrala de dezlipire/alipire contine (...) h) certificatul de urbanism (in original sau copie legalizata), daca este cazul – dezmembrari cu mai mult de 3 loturi (inclusiv) si alipiri indiferent de numarul de loturi alipite.


500/580px 58.3KB

vali_costea

Nu este nevoie de pad avizat, pad-ul trebuie sa mergi cu el stampilat sa obtii cu, iti pot spune ca si eu am referat la o alipire cu 2 loturi ca nu am cu, dar la completare o sa le depun si o adresa emisa de PMB prin care se specifica ca nu e necesar CU la anumite alipiri.

severcoman

#4
Citat din: vali_costea...dar la completare o sa le depun si o adresa emisa de PMB prin care se specifica ca nu e necesar CU la anumite alipiri.

asta doar ca sa vada inspectorul ca unora din primaria X le pasa (!) si nu-i intereseaza prevederile cadastrale, ce trebuie respectate de topografi/cadastristi/experti !

nicu1000

Legea 50/1991,  ART. 6, alin.6:
Certificatul de urbanism se emite, potrivit Legii, si in vederea concesionarii de terenuri, a adjudecarii prin licitatie a proiectarii lucrarilor publice in faza "Studiu de fezabilitate" si pentru cereri in justitie si operatiuni notariale privind circulatia imobiliara atunci cand operatiunile respective au ca obiect imparteli ori comasari de parcele solicitate in scopul realizarii de lucrari de constructii, precum si constituirea unei servituti de trecere cu privire la un imobil. Operatiunile juridice mentionate se efectueaza numai in baza certificatului de urbanism, iar nerespectarea acestor prevederi se sanctioneaza cu nulitatea actului.

In calitate de persoana autorizata cred ca ar trebui sa cunosti legea si sa nu accepti intocmirea unei documentatii de alipire fara certificat de urbanism, indiferent ce spune primarul sau consilierii unei localitati sau indiferent ce spune un inspector de cadastru.
Incalcarea legilor cu cred ca este un motiv de mandrie profesionala.

severcoman

#6
Citat din: nicu1000Legea 50/1991,  ART. 6, alin.6:
Certificatul de urbanism se emite, potrivit Legii, ... si pentru cereri in justitie si operatiuni notariale privind circulatia imobiliara atunci cand operatiunile respective au ca obiect imparteli ori comasari de parcele solicitate in scopul realizarii de lucrari de constructii, precum si constituirea unei servituti de trecere cu privire la un imobil. Operatiunile juridice mentionate se efectueaza NUMAI in baza certificatului de urbanism, iar nerespectarea acestor prevederi se sanctioneaza cu nulitatea actului.

as completa : desi nu se precizeaza cine, pentru instanta expertii-partile-instanta ar fi foarte util, intrucat prin C.U. se interzice crearea fronturilor stradale sub anumite dimensiuni, cu ocazia impartelilor sau comasarilor si la constituirea servitutilor...probabil nu toti judecatorii au intalnit astfel de cazuri, dar ma intreb cum ar fi ca toate sentintele/hotararile instantelor pronuntate fara C.U. la partaje sa fie "sanctionate cu nulitatea actului" ?!
pareri ?...

vali_costea

#7
Citat din: nicu1000Legea 50/1991,  ART. 6, alin.6:
Certificatul de urbanism se emite, potrivit Legii, si in vederea concesionarii de terenuri, a adjudecarii prin licitatie a proiectarii lucrarilor publice in faza "Studiu de fezabilitate" si pentru cereri in justitie si operatiuni notariale privind circulatia imobiliara atunci cand operatiunile respective au ca obiect imparteli ori comasari de parcele solicitate in scopul realizarii de lucrari de constructii, precum si constituirea unei servituti de trecere cu privire la un imobil. Operatiunile juridice mentionate se efectueaza numai in baza certificatului de urbanism, iar nerespectarea acestor prevederi se sanctioneaza cu nulitatea actului.

In calitate de persoana autorizata cred ca ar trebui sa cunosti legea si sa nu accepti intocmirea unei documentatii de alipire fara certificat de urbanism, indiferent ce spune primarul sau consilierii unei localitati sau indiferent ce spune un inspector de cadastru.
Incalcarea legilor cu cred ca este un motiv de mandrie profesionala.

Eu am primit adresa Pmb, ca urmare a solicitarii unui Cu pentru alipire 2 loturi, in vederea reintregirii propietatilor, da ce sa faci, Ancpi A emis ca este obligatoriu Cu la alipire, iar Min dezvoltarii a emis o alta nota catre primarii ca nu este necesarin anumite situatii => :x =<

caditop

Exista legea 350/2001. Adresa PMB are fix valoarea hartiei igienice.