speta cu iz penal

Creat de florin_ion74, Apr 07, 2015, 01:33 PM

« precedentul - următorul »

florin_ion74

Salutare,
Am urmatoarea speta: in 2005, X cumpara de la ANAF 2 camere (spatii comerciale) si terenul aferent (54mp) dintr-o constructie care are 4 camere. In 2011, Y, care a fost proprietarul celor 4 camere si a terenului de sub acestea, intabuleaza pe numele sau terenul si constructia in totalitatea lor, desi nu mai era proprietar pe cele 2 camere + terenul de sub ele cumparate de X in 2005.
Acum X vrea sa intabuleze cele 2 camere si cei 54mp de sub ele pe numele sau. Exista o solutie, in asa fel incat sa nu se ajunga la judecata?
Multumesc.

severcoman

#1
Citat din: florin_ion74...Exista o solutie, in asa fel incat sa nu se ajunga la judecata?
Multumesc.

exista : X face demersuri pentru intabulare(documentatie, constatare suprapunere/convocare/respingere cerere), Y afland isi rectifica inscrierea in CF in baza declaratiei autentice - amiabil deci!; in caz contrar >>> numai instanta : comparare titluri/anulare partiala/eventual rectificare CF.

Mit

#2
Citat din: florin_ion74Salutare,
Am urmatoarea speta: in 2005, X cumpara de la ANAF 2 camere (spatii comerciale) si terenul aferent (54mp) dintr-o constructie care are 4 camere. In 2011, Y, care a fost proprietarul celor 4 camere si a terenului de sub acestea, intabuleaza pe numele sau terenul si constructia in totalitatea lor, desi nu mai era proprietar pe cele 2 camere + terenul de sub ele cumparate de X in 2005.
Acum X vrea sa intabuleze cele 2 camere si cei 54mp de sub ele pe numele sau. Exista o solutie, in asa fel incat sa nu se ajunga la judecata?
Multumesc.

Dar X ce a pazit din 2005 pana-n 2011 ca sa-si intabuleze dreptul de proprietate?
Faza cu terenul de sub cele doua camere, pica. Acolo trebuia facuta apartamentare, iar terenul comun, in cote parti.
 :hi:

severcoman

#3
Citat din: Mit...Dar X ce a pazit din 2005 pana-n 2011 ca sa-si intabuleze dreptul de proprietate?
Faza cu terenul de sub cele doua camere, pica. Acolo trebuia facuta apartamentare, iar terenul comun, in cote parti.
 :hi:

1. nimeni nu este obligat sa-si intabuleze dreptul;
2. faza "cu terenul de sub constructie" nu pica deloc : conform legii asa au fost vandute imobilele!
3. faptul ca ancpi modifica regulamentele nu inseamna ca actele vor fi modificate (retroactiv) : vasazica a cumparat exclusiv terenul de sub constructie, iar acum trebuie sa fie in indiviziune!
fain!

Mit

Asta-i un forum al topografilor, nu al avocatilor; daca vrei sa interpretezi legea, ai liber s-o faci. In zona Timisului cel putin, o astfel de situatie se facea prin apartamentare si asta nu neaparat dupa ordinul 700.
In termeni pur cadastrali, cum vei face documentatia tehnica pt. intabularea terenului de sub cele doua camere??? Vei face o dezmembrare prin constructie???
 :uimit:  ...sau poate gasesti vreo varianta avocateasca...

severcoman

#5
Citat din: MitAsta-i un forum al topografilor, nu al avocatilor; daca vrei sa interpretezi legea, ai liber s-o faci. In zona Timisului cel putin, o astfel de situatie se facea prin apartamentare si asta nu neaparat dupa ordinul 700.
In termeni pur cadastrali, cum vei face documentatia tehnica pt. intabularea terenului de sub cele doua camere??? Vei face o dezmembrare prin constructie???
 :uimit:  ...sau poate gasesti vreo varianta avocateasca...

conform legii 112 (credeam ca se aplica unitar!):
"In situatiile de vanzare catre chiriasi a apartamentelor si, cand este cazul, a anexelor gospodaresti si a garajelor aferente, dreptul de proprietate se dobandeste si asupra terenului situat sub aceste constructii, in conditiile art. 35 alin. 2 din..." *(aici ma-ntreb cum procedau primariile in cazul constructiilor cu mai multe etaje...)
- chiar asa: cum faceai aceasta operatiune inainte ca regulamentul sa se modifice in sensul ca nu mai permite dezmembrarea terenului "pe jumatatea peretilor comuni ai constructiei"?
*(as putea afisa o sentinta care a omologat un raport de expertiza/(constructor) prin care terenul de sub cele 4 camere si un hol era impartit in 5 parti - fasii egale ! - sub fiecare incapere, ca doar de-aia sunt legile: fiecare sa le interpreteze cum ii pare lui - maretia dreptului!)

Modificat de severcoman (08-04-2015 02:18:38)

Mit

#6
Citat din: severcoman- chiar asa: cum faceai aceasta operatiune inainte ca regulamentul sa se modifice in sensul ca nu mai permite dezmembrarea terenului "pe jumatatea peretilor comuni ai constructiei"?

Tu ai un stil dubios de a participa la o discutie; ti-am pus o intrebare, raspunde, nu-mi adresa alta intrebare.
Eu ti-am spus ca la Timis se facea apartamentare, nu dezmembrare, si asta inainte de L.112. Ce sa-i faci, aici ii "fruncea".
Incearca sa nu mai dai exemple care sunt exceptii din varii motive. Sentintele judecatoresti au putere de lege, dar tot la OCPI si CF ajungi cu ele sa le intabulezi si daca nu te conformezi regulilor ANCPI... ai doar niste hartii s-atat.
 :hi:

severcoman

#7
Citat din: MitTu ai un stil dubios de a participa la o discutie; ti-am pus o intrebare, raspunde, nu-mi adresa alta intrebare.
Eu ti-am spus ca la Timis se facea apartamentare, nu dezmembrare, si asta inainte de L.112. Ce sa-i faci, aici ii "fruncea".
Incearca sa nu mai dai exemple care sunt exceptii din varii motive. Sentintele judecatoresti au putere de lege, dar tot la OCPI si CF ajungi cu ele sa le intabulezi si daca nu te conformezi regulilor ANCPI... ai doar niste hartii s-atat.
 :hi:

- incerci sa ne spui ca la TM desi regulamentul (dupa 1996/1999) era clar (ca si acum!), totusi se facea apartamentare; atunc i e bine ca ati anticipat (ceea ce ancpi tarziu a realizat!);
- se pare ca pentru tine regulile ancpi sunt inaintea legii, "sentintele judecatoresti nu au putere de lege" ar fi doar niste hartii - esti sigur ca le zici bine ?
(stiam ca-ti plac raspunsurile cu semn de intrebare la sfarsit!)

severcoman

#8
Citat din: Mit...Tu ai un stil dubios de a participa la o discutie; ti-am pus o intrebare, raspunde, nu-mi adresa alta intrebare.
... Sentintele judecatoresti au putere de lege, dar tot la OCPI si CF ajungi cu ele sa le intabulezi si daca nu te conformezi regulilor ANCPI... ai doar niste hartii s-atat.
 :hi:

-ipotetic : in dosar partile solicita instantei sa pronunte o sentinta pentru stingerea litigiului, incheind o tranzactie in care dezmembreaza (ele, partile) imobilul pe "jumatatea peretilor constructiei" *(vor demola ulterior constructia); > in opinia ta, judecatorul va trece peste legea partilor, si va pronunta o sentinta impotriva vointei acestora, intrucat regulamentul cadastral actual nu ar permite dezmembrarea...

Mit

@severcoman,
Tu esti un element periculos pt. justitie, intrucat nu invederezi instanta cu privire la anumite detalii tehnice care pot avea un impact major in luarea deciziei.
Si as putea concluziona ca esti foarte periculos pt. ca ti se pare normala situatia cu impartirea holului in fasii. :nebun:
Sper sa mai traiesc destul de mult ca sa mai vad astfel de aberatii care unora li se par OK.  :hi:

Mit

#10
Citat din: severcomandezmembreaza (ele, partile) imobilul pe "jumatatea peretilor constructiei" *(vor demola ulterior constructia);

O sentinta judecatoreasca se intemeiaza pe legile si situatia actuala, nu pe ceva care ipotetic va fi in viitor.
Daca aia nu mai vor sa demoleze constructia... vorbe-n vant.  :hi:

Ionica34

In 2005, cum a vandut ANAF-ul fara carte funciara?!!! Foarte ciudata speta.
Normal, ANAF-ul ca sa preia acea proprietate, nu trebuia sa aiba extras de carte funciara?
Solutia - du-te la un avocat.
Pe noi, ca topografi, ne depaseste, nu cred ca face obiectul activitatii noastre.

severcoman

#12
Citat din: Mit...pt. ca ti se pare normala situatia cu impartirea holului in fasii. :nebun:
Sper sa mai traiesc destul de mult ca sa mai vad astfel de aberatii care unora li se par OK.  :hi:

am dat un exemplu de impartire constructie de catre constructor, raport omologat de instanta ulterior; lucvru cu care nu po t fi de acord.
(iti respect opinia! - desi se pare ca nu esti "la zi"! )

severcoman

#13
Citat din: Ionica34...cum a vandut ANAF-ul fara carte funciara?!!! ...

chiar asa : cum o fi vandut ?
(asteptam pe Mit cu opinia!)

florin_ion74

Nu va mai certati pe speta asta!!! Parca nu am fi in aceeasi bransa... In loc sa fim uniti si sa ne facem viata mai usoara in raport cu ocpi-urile din tara asta, asteptam orice ocazie ca sa ne faultam unii pe altii...
Oricum am trimis oamenii la un avocat...
Se poate inchide topicul.
Toate cele bune!